O roditeljstvu bez batina

O roditeljstvu bez batina

PREDSTAVLJENA INICIJATIVA "PROMOVISANJE DOBRE RODITELJSKE PRAKSE U SRBIJI: POZITIVNO RODITELJSTVO I ZABRANA TELESNOG KAŽNJAVANJA" KOJA JE NASTALA U OKVIRU SARADNJE ZAŠTITNIKA GRAĐANA I UNICEF-A
 

Ciljevi inicijative su da se javnost detaljnije upozna sa vrednostima pozitivnog roditeljstva i da se među roditeljima promovišu pozitivne roditeljske prakse kao zamena za disciplinovanje dece putem telesnog kažnjavanja kao vaspitnog sredstva.

Na konferenciji je predstavljen zvanični Stav Zaštitnika građana o zabrani telesnog kažnjavanja dece u kome se navodi mnoštvo razloga za zabranu telesnog ili fizičkog kažnjavanja dece u svim, pa i porodičnim sredinama radi njihovog vaspitanja i disciplinovanja.

"Društvo koje zabranjuje svaki oblik nasilja među odraslima ne može istovremeno da prihvata, i čak odobrava, da se deca podvrgavaju nekom obliku fizičkog napada, povređivanja ili zastrašivanja, pa makar to bilo u svrhu vaspitavanja od strane onih koji su za odrastanje deteta odgovorni. Zaštitnik građana smatra da je upravo zakonska zabrana kažnjavanja dece udarcem po nekom delu tela i korišćenje drugih oblika fizičke sile pravi put da se ružna praksa progna i iz porodice i iz odnosa roditelja i dece. Bez izričite zakonske zabrane, fizičko kažnjavanje se – uprkos svim činjenicama o njegovoj štetnosti i apelima stručnjaka – smatra dozvoljenim," istakla je Tamara Lukšić-Orlandić, zamenica Zaštitnika građana za prava deteta, predstavljajući Stav Zaštitnika građana.

"Biti roditelj jedan je od najzahtevnijih, ali i najzahvalnijih poslova koje imamo u životu. Ne postoji, na žalost, ekvivalent vozačke dozvole da se postane roditelj, ili univerzitetska diploma dobrog roditeljstva. Ali, roditelji imaju dva značajna kompasa koja treba da ih vode: standarde ljudskih prava i naučne činjenice. Sa obe strane poruka je jasna: deca moraju da budu zaštićena od nasilja, jer nasilje sprečava njihov razvoj. A telesno kažnjavanje jeste jedan oblik nasilja," rekla je Lesli Miler, zamenica direktorke kancelarije UNICEF-a u Srbiji.

Deca i mladi dobro prepoznaju nedovoljnu efikasnost, kao i štetne i opasne posledice fizičkog kažnjavanja dece. Prvo istraživanje među mladima o tome šta oni misle o telesnom kažnjavanju, koje su sproveli članovi Panela mladih savetnika Zaštitnika građana, pokazalo je da preko 80% mladih smatra da se deci može ukazivati na štetno ponašanje i bez batina i prepoznaje da se batinama može povrediti telo i ličnost deteta, a 63% njih uviđa da se fizičkim kažnjavanjem dete uči strahu, a ne razumevanju. Četiri petine ispitanika je izjavilo da bi na njih više efekta imalo kad bi im roditelji objasnili zašto nešto ne treba uraditi, nego ako bi ih istukli, kao i da 82% njih neće fizički kažnjavati sopstvenu decu kada budu roditelji.

Na kraju, prisutnima su predstavljeni promotivno-edukativni materijali "Roditeljstvo bez batina" koji je pripremljen od strane stručnjaka Zaštitnika građana i koji će se deliti u odabranim školama i domovima zdravlja širom zemlje. Materijali sadrže korisne informacije o tome šta je to pozitivno roditeljstvo i koje su štetne posledice upotrebe fizičke sile nad decom, kao i predlog konkretnih načina i tehnika kojima se deca mogu nenasilno, a efikasno vaspitavati.

Saradnja UNICEF-a i Zaštitnika građana odvija se u okviru dvogodišnjeg regionalnog projekta "Zaštita dece od nasilja u Jugoistočnoj Evropi" koji finansira Evropska unija u iznosu od 1,65 miliona evra. Projekat se sprovodi u Albaniji, Turskoj, Bosni i Hercegovini i Srbiji sa ciljem jačanje servisa koji treba da prepoznaju, prate i deluju protiv nasilja nad decom kroz osnaženo partnerstvo civilnog društva i donosilaca odluka na državnom nivou.

Za dodatne informacije, molimo vas da kontaktirate:
Snežana Nešić
savetnica u timu zamenice Zaštitnika građana
tel: 064 876 8561
е-mail: snezana.nesic@ombudsman.rs
Siniša Đurić,
Specijalista UNICEF-a za razvoj partnerstava
tel: 0113602113
e-mail: sdjuric@unicef.org

Izvor: unicef.rs 

PDF O RODITELJSTVU BEZ BATINA

Print Friendly and PDF

Komentara: 0

Dodaj komentar

Facebook komentari

Anketa

Da li ste protiv GMO u Srbiji?

Ostale ankete
https://www.facebook.com/stop.gmo.srbija/ https://ekologijakragujevac.rs/ https://www.facebook.com/groups/543555452379413/ https://www.facebook.com/PrviPrviNaSkali/ https://www.facebook.com/savez.slepihkragujevac http://www.pmf.kg.ac.rs/botanicka_basta/index.html https://ckkg.org.rs/ http://www.pozoristezadecu.com/ https://www.okvirzivota.org.rs/ http://vrabac.rs/ https://www.ijfk.info/ https://joakimfest.rs/ http://www.conviviummusicum.com/sr/ http://www.nbkg.rs/index.html https://telok.org.rs/ https://aiesec.org.rs/lokalna-kancelarija-kragujevac/ https://www.facebook.com/profile.php?id=100064845214187 https://www.spdradnickikragujevac.com/ https://www.facebook.com/konamtrujedecu/ http://www.drustvosrpskihdomacina.org.rs/ https://www.facebook.com/PrviPrviNaSkali/ https://www.facebook.com/Pupinizacija-582808185210353/ https://sveoarheologiji.com/ https://prviprvinaskali.com/clanci/dren/ekologija/mali-vodeni-ekosistem-u-botanickoj-basti-realizovan-projekat-ug-svetli-horizonti.html http://www.pekgora.org/ http://fondacijarsum.org/ http://www.vfphysical.rs/ http://www.milutinstefanovic.com/ http://nevenaignjatovic.com/ http://www.ipsport.net/ http://marepannoniumgarden.blogspot.rs/-i-dupont.html http://www.epodzaci.org/ http://www.prvagimnazija.edu.rs/index.php/nastava/van-nastave/sopce https://www.pasarela.rs/o-nama/ http://zoran-spasojevic.blogspot.com/ http://www.audioifotoarhiv.com/ http://www.littlelighthouse.net/ http://kozmicbluesemisija.blogspot.com/ https://www.facebook.com/groups/ZoranModli https://www.facebook.com/groups/131568206482/ https://www.facebook.com/stop.gmo.srbija https://prviprvinaskali.com/clanci/recju/autori-ppns/aleksandra-ninkovic-tasic/mihajlo-i-pupin-sa-pasnjaka-do-naucenjaka.html https://prviprvinaskali.com/clanci/slikom/glagoljanja/arcibald-rajs-o-budzaklijskoj-politici.html https://prviprvinaskali.com/clanci/podrska-ppns/podrzi-rad-ug-prvi-prvi-na-skali-donacijom-na-racun-1504516749.html