Na posao sam došla u 11:30 i zatekla zidove galerije Kulturnog centra Srbije u Parizu prazne. Izložba Istorijskog muzeja Srbije, koja je otvorena 23. marta, ”Srbija 1999. – 20 godina posle - Dok su padale bombe”, Biljane Vilimon i Vlade Veličkovića je sklonjena, platna Biljane Vilimon su urolovana, dokumentarne fotografije koje su deo izložbe takođe, slika Vlade Veličkovića je ostala u prizemlju galerije.
U momentu dok sam gledala i čudila se naišao je Direktor Kulturnog centra Srbije, Radoslav Lale Pavlović i rekao da danas imamo prijem zvanica u 18 časova i da je iz ambasade dobio nalog da se slike skinu kako, citiram, oficirima NATO-a ne bi bilo neprijatno. Veče pre, sinoć, sve je bilo uklonjeno sa zidova. Zvanice, vojni atašei zemalja, između ostalih i onih, koje su bombardovale Srbiju 1999. Ne znam precizan naziv konferencije...
Direktor je nastavio da mi objašnjava da će biti koktel, šta ja treba da radim...
Rekla sam mu: vi, Lale Pavloviću, učestvujete u strašnoj sramoti i poniženju Srbije i srpskih žrtava i treba da vas je sramota. Odbijam da učestvujem u ovome, a što se koktela tiče, u ovakvim uslovima, ni čašu hladne vode neću izneti nikome. Otišao je bez reči.
Pred početak konferencije, jedan momak iz organizacije je došao u kancelariju i doneo sve kataloge izložbe koji su bili u galeriji, sa pitanjem gde to da skloni? Pitala sam, zašto? Odgovorio je da ne sme ništa od toga da se vidi u sali. Potom je došao i direktor i rekao mi da donesem mikrofone da uradim tonsku probu.
Odbila sam da na bilo koji način učestvujem u toj sramoti u Srpskom kulturnom centru gde se ponižava Srbija, umetnici koji izlažu i žrtve bombardovanja 1999, a da kao vrhunac poniženja to sami Srbi organiziju! Napustila sam kancelariju pre dolaska zvanica.
Ujedno objavljujem da od 31. marta ne radim u toj instituciji jer su nadležni, nedavno, posle godinu i po dana moga rada, ustanovili da nemam kvalifikacije, niti kompetencije za to radno mesto.
Sad i ja vidim da nemam.
Nataša Pejin Koordinator za odnose sa medijima KIC-a
Knjige o ulozi Srbije u Prvom svetskom ratu su nephodne. U 2014. godini Evropa obeležava 100 godina od početka Velikog rata, a Srbima preti revizija istorije. Posledice ovog procesa su nesagledive, rekla je za Program za dijasporu Nataša Pejin, izdavač iz Pariza i dodala da je neophodna koordinacija državnih institucija Srbije i dijaspore.
Komentara: 0