Ažurirano: 23. 7. 2024. "SVA REŠENJA" IZDATA ZA ISTRAŽIVANJE LITIJUMA NA TERITORIJI SRBIJE (2004-2024) - IZ MINISTARSTVA ZA UDRUŽENJE PRVI PRVI NA SKALI
U periodu od 20 godina - od 8. juna 2004. do 28. maja 2024. godine, nadležna ministarstva Republike Srbije izdala su ukupno 130 rešenja koja su se po raznim osnovama odnosila na litijum, uz ostale elemente.
Ovo je utvrdilo udruženje PRVI PRVI NA SKALI (PPNS)* pristupom "svim rešenjima", kako je naznačeno u odgovorima koje smo dobili od Ministarstva rudarstva i energetike u dva navrata, početkom februara 2023. godine i 19. jula ove godine.
Odgovore prate prilozi na više od 560 stranica, a sadrže rešenja koja su ministarstva izdavala u tom periodu. Dobijeni su na zahtev našeg udruženja za pristup informacijama od javnog značaja i nose potpise ministarke Dubravke Đedović Haandanović i sekretara Veljka Stamenkovića. Deo materijala pristigao je iz naknadne prepiske sa Irenom Gentić, samostalnim savetnikom za pravne poslove u Sektoru za geologiju i rudarstvo pri Ministarstvu.
Rešenja su obezbeđena na osnovu Zakona o slobodnom pristupu informacijama od javnog značaja, a nakon žalbe Povereniku, pošto je izostao pravovremeni odgovor Ministarstva na zahtev udruženja PPNS.
Najviše rešenja doneto je za odobravanje i produžavanje istraživanja litijuma, izdavana su i za odbijanje, tj. prestanak važenja odobrenja za izvođenje geoloških istraživanja, a jedan broj rešenja se odnosi na proširenje ili zadržavanje istražnih prava, kao i na overu rezervi rude litijuma.
KOJA SU PREDUZEĆA DOBIJALA REŠENJA ZA LITIJUM?
Prvo rešenje na ovom podužem spisku izdato je preduzeću Rio Sava eksplorejšn8. juna 2004. godine za izvođenje geoloških istraživanja evaporita u području Jadarskog neogenog basena - područje Loznice, na istražnom prostoru broj 1561. Bilo je to jedino rešenje te godine.
Ovo preduzeće, ćerka firma korporacije Rio Tinto, bilo je jedino koje je dobijalo dozvole države do 2010. godine.
Po raznim osnovama, rešenja za litijum dobilo je 12 preduzeća, po sledećem hronološkom rasporedu:
Rio Sava Exploration
LithiumLi Balkan
Ultra Balkans
Balkan Gold
LithiumLi Exploration
Rare Mineral Resources
GeoMin Consulting, danas Euro lithium Balkan
Nova Centauri metals, danas Balkan istraživanja
Centurion metals (bivša Nova Centauri Metals), danas Balkan istraživanja
Euro lithium Balkan
Jadar Lithium, danas Balkan istraživanja
Sermetco
Napomene:
Postoje preduzeća kojima su odobrena istraživanja obojenih metala, poput Dunav minerals DOO, a kako nam je protumačeno u Ministarstvu ti obojeni metali "mogu biti bakar, srebro, platina i drugo, što se ne može znati u momentu izdavanja rešenja, već nosilac utvrđuje tokom istraživanja". Nije navedeno da li retki ili plemeniti obojeni metali "po definiciji" uključuju, pored ostalog, litijum. Takva rešenja, u kojim nije naznačen litijum biće tema drugog članka.
Veliki broj preduzeća ima učestale izmene podataka u Agenciji za privredne registre (APR), uključujući promenu imena. Među njima je i Jadar Lithium koji pod tim imenom više ne postoji u državnom registru. Ovo preduzeće je dobilo rešenje Ministarstva, ali iako je preimenovano novi naziv se ne nalazi na spisku. Ipak, Ministarstvo nam je potvrdilo da je "registrovana promena poslovnog imena" u Balkan Istraživanja doo Beograd-Novi Beograd.
U protekih 20 godina, samo 2006. i 2023. godine nije izdato nijedno rešenja.
Najviše rešenja doneto je:
2012. godine - 21
2011. godine - 19
2015. godine - 17
2013. godine - 11
2016. i 2021. godine - po devet
U periodu od 2004. do 2024. godine izdatim rešenjima za istraživanje litijuma bilo je zahvaćeno ukupno 63 područja - teritorije gradova, opština i sela (zvanično "naselja"), uključujući tri basena: Jadarski basen, Rekovački neogeni basen i Valjevsko-mionički basen.
U Šumadijskom okrugu, rešenja su dodeljivanja za istraživanja litijuma na teritoriji Kragujevca (ukupno šest), Aranđelovca (osam), Topole (šest), Knića (tri) i Rače (tri), dok Batočina i Lapovo nisu u dokumentima.
Objavljujemo spisak svih područja navedenih u rešenjima, po abecednom redosledu:
U nastavku su svi datumi donošenja rešenja, nazivi svih nosilaca istražnih i drugih prava, kao i sva područja za koja su odobrena istraživanja litijuma.
2004. godina - jedno rešenje
8. jun - Rio Sava Exploration - Loznica
2005. godina - dva rešenja
17. januar - Rio Sava Exploration, proširenje - Loznica
26. septembar - Rio SavaExploration - Loznica
2006. godina - bez rešenja
2007. godina - jedno rešenje
15. januar - Rio Sava Exploration, nastavak - Loznica
2008. godina - dva rešenja
4. januar - Rio Sava Exploration, nastavak - Loznica
28. avgust - Rio Sava Exploration, nastavak - Loznica
2009. godina - jedno rešenje
15. septembar - Rio Sava Exploration, nastavak - Loznica
18. mart - Centurion metals (bivša Nova Centauri Metals), prestanak - Bukulja, Aranđelovac
2020. godina - sedam rešenja
14. februar - Rio Sava Exploration, zadržavanje prava
27. februar - Euro lithium Balkan - Ljig, Lajkovac, Mionica
19. maj - Jadar Lithium, bivši Nova Centauri metals - Rekovac
26. maj - Euro lithium Balkan, prestanak - Jalovik, Vladimirci
13. jul - Rio Sava Exploration, IG istrazivanje
25. avgust - Rio Sava Exploration, HG istrazivanje
29. decembar - Rio Sava Exploration, rezerve
2021. godina - devet rešenja
1. mart - Jadar Lithium, Li - Dobrinja, is. pr
1. mart - Jadar Lithium, Li - Pranjani, Gornji Milanovac, is. pr
1. mart - Jadar Lithium, Li - Siokovac is. pr
1. mart - Jadar lithium, Li - Ursule is. pr
1. mart - Jadar Lithium, Li - Ursule, Rekovac
15. april - Euro lithium Balkan, prestanak - Badanja, Loznica
15. april - Euro lithium Balkan, prestanak - Jadar, Loznica
11. jun - Geo Min Pro - Janok, Kraljevo
17. jun - Euro lithium Balkan (bivši GeoMin Consulting), prestanak - Ljig, Lajkovac, Mionica
2022. godina - dva rešenja
27. april - GeoMin Consulting, prestanak - Janok, Kraljevo
18. avgust - Euro lithium Balkan, odbijanje produženja
2023. godina - bez rešenja
2024. godina - tri rešenja
10. januar - Balkan istraživanja, odbijanje produženja - Rekovac
25. januar - Sermetco, odbijanje odobrenja - Divci, Babina Luka
28. maj - Balkan istraživanja, odbijanje produženja - Dobrinja, Požega
Mapu adaptirala: Katarina R. Marković
POLITIČKA POZADINA - RUDARSTVO (LITIJUM) U EKSPOZEIMA MANDATARA
Predočena rešenja Ministarstva za litijum samo su deo sprovođenja politike izvršne vlasti koja se tiče rudarstva, delatnosti isticanoj u većini ekspozea mandatara od 2001. do 2022. godine.
U najsvežijem od tri "raporta" Skupštini, Brnabić je najumerenije predstavila rudarstvo, među "Pet osnovnih prioriteta Vlade Srbije" i pod naslovom "Nova energetska politika":
"Sektor rudarstva će i u narednom periodu predstavljati značajan element privrednog razvoja Srbije imajući u vidu i njegov trenutni doprinos, kao i dodatni potencijal čije bi iskorišćenje rezultiralo još većim rastom udela rudarstva u privrednom i socioekonomskom razvoju, na nacionalnom, regionalnom i lokalnom nivou.
Kao tradicionalno rudarska zemlja, bićemo u stanju da postignemo ovaj cilj na socijalno održiv i po prirodnu okolinu prihvatljiv način. Sagledaćemo sve načine da Srbiju pozicioniramo kao jednu od zemalja lidera zelene tranzicije u Evropi".
Litijumu je pristupila još pažljivije, pomenut je tek jednom na 76 stranica, i to u rečenici: "...rizici vezani za obezbeđenje kritičnih minerala za energetsku tranziciju – nikl, litijum, bakar, kobalt...".
Dakle, projekat Jadar, korporacija Rio Tinto, kao i ćerka firma u Srbiji Rio Sava eksplorejšn nisu uopšte navedeni 2022. godine.
Neupitno je da se najsvedenije pojavljivanje litijuma ovde javilo kao posledica masovnih protesta u Srbiji protiv projekta Jadar Rio Tinta koji su rezultirali ukidanjem Uredbe i Prostornog plana područja posebne namene za realizaciju projekta eksploatacije i prerade minerala jadarit, od 13. februara 2020. godine.
Pre pomenute pobune u zemlji, u svom drugom ekspozeu, još uvek aktuelna premijerka smestila je rudarstvo među "Ostale prioritete Vlade Republike Srbije" sa naslovom "Zaštita životne sredine i zelena tranzicija". Tada je ukazala znatno veću pažnju litijumu, a ovaj dokument, iako državnog karaktera, sadržao je ime 100% inostranog projekta - Jadar, kao i strane korporacije - Rio Tinto, odnosno privatne (ćerke) firme - Rio Sava. Podsećamo šta je napisala:
"Sektor rudarstva će ostati važan element privrednog razvoja Srbije imajući u vidu i njegov trenutni doprinos, i dodatni potencijal za još značajniji uticaj na nacionalni i regionalni razvoj. Otvaranje novih i proširenje postojećih rudnika mogu da doprinesu dugoročno održivom privrednom rastu. Poseban fokus biće na realizaciji projekta Jadar, koji predstavlja veliku priliku za našu zemlju imajući u vidu da se u Loznici nalazi ležište novootkrivenog minerala litijum-borata, tzv. jadarita.
Naš strateški partner Rio Tinto je do sada uložio više od 250 miliona dolara, i najavio ulaganje novih 200 miliona dolara za dalji razvoj projekta Jadar koji se nalazi u poslednjoj fazi pripreme. Imajući u vidu obim investicije i potencijal otvaranja novih radnih mesta, ovaj projekat je od prioritetnog značaja ne samo za ekonomski razvoj u regionu Loznice nego i za celu Srbiju. Projekat ima potencijal da pozicionira Srbiju kao značajnog snabdevača svetskog tržišta za proizvodnju litijumskih baterija za električna vozila i skladištenje energije.
Takođe, projekat Jadar će obezbediti borate koji se koriste u proizvodnji deterdženta, kozmetike i drugih proizvoda široke potrošnje. Naš cilj je da, uz partnere iz Rio Tinta, formiramo strateško partnerstvo sa trećom kompanijom koja bi započela proizvodnju sve prisutnijih hibridnih i električnih automobila i/ili kompanijom koja će pokrenuti proizvodnju električnih baterija u Srbiji. Na ovaj način uspeli bismo da dalje unapredimo i podignemo ukupno srpsku ekonomiju i zauzeli bismo lidersku poziciju u regionu s aspekta tehnologija niskougljeničnog razvoja..."
Prof. dr Zorana Mihajlović izabrana je da sprovodi tu politiku kroz ministarstvo rudarstva i energetike.
Prvi ekspoze u političkoj karijeri Ane Brnabić takođe je favorizovao rudarstvo, smešteno je u drugo poglavlje "Brži privredni rast", prateći naslov bio je "Razvoj potencijala u rudarstvu", uz sledeći opis:
"Rudarstvo kao privredna grana generiše visokostručne, dobro plaćene poslove, koji su znatno viši od proseka u zemlji. Rudarstvo doprinosi nacionalnom, regionalnom i lokalnom razvoju i povećava poreske prihode.
Značajne kapitalne investicije koje prate otvaranje rudnika naročito bi mogle da pomognu nerazvijenim krajevima Srbije u kojima su registrovane velike rudne rezerve, i tako osnaže regionalni razvoj. Na primer, Jadar je rangiran kao jedno od najvećih ležišta litijuma na svetu koje može da zadovolji većinu svetskih potreba za ovom rudom. Rudarstvo će svakako zato biti segment važnog fokusa Vlade Srbije".
Pod međunaslovom "Razvojni potencijal u rudarstvu" Brnabić je dalje zapisala:
"Prema procenama stručnjaka iz ovog sektora, otvaranje pet novih rudnika u Srbiji bi bilo propraćeno povećanjem investicija u iznosu od četiri milijarde evra, što bi dovelo do otvaranja oko 5.000 novih radnih mesta, kako direktnih, tako i indirektnih. Imajući ovo u vidu, značajne kapitalne investicije koje prate otvaranje rudnika naročito bi mogle da pomognu nerazvijenim krajevima Srbije u kojima su registrovane velike rudne rezerve i na taj način podrže regionalni razvoj.
Uzmimo za primer potencijal rudnog lokaliteta Jadar blizu Loznice. Jadar je ležište novootkrivenog minerala litijum-borata, tj. jadarita (kompanija Rio Sava Exploration je do sada investirala više od 90 miliona evra u istraživanje). Jadar je rangiran kao jedno od najvećih ležišta litijuma na svetu (136 miliona tona rezervi ove rude), koje, kada se projekat razvije, može da zadovolji većinu svetskih potreba za tom rudom. Suvišno je dalje elaborirati na temu razvojnog potencijala ovakvog rudnog bogatstva".
Brnabić nije htela dalje da elaborira, ali je ipak dodala:
"Vlada je angažovala blizu 180 preduzeća iz oblasti rudarstva da izrade čitav spektar projekata širom Srbije. Usvajanjem novog Zakona o rudarstvu i geološkim istraživanjima omogućeno je mnogo efikasnije izdavanje odobrenja za istražne radove i izvođenje rudarskih radova, što je značajno povećalo interesovanje domaćih i stranih kompanija.
Koliki je značaj rudarstva svedoči i sledeća činjenica: u periodu od maja 2014. do maja 2017. naplaćena je rudna renta u iznosu od 20 milijardi dinara, dok je za sedam godina (u periodu od 2007. do 2014) naplaćeno 14,7 milijardi dinara. U ovom periodu izdata su 94 odobrenja za istraživanje mineralnih sirovina i 169 odobrenja za hidrogeološka istraživanja. U istom periodu overeno je i 47 elaborata o rezervama, a u 2017. se očekuje overa rezervi najznačajnijih nalazišta, Čukari Peku (kod Bora - Rakita/Nevsun) i Jadar.
Veličina sektora rudarstva bi mogla značajno da se promeni nabolje ukoliko nastavimo da poboljšavamo investicionu klimu u našoj zemlji i sistematski budemo otklanjali birokratska uska grla u tom sektoru".
Aleksandar Antić imenovan je za ministra rudarstva i energetike u tom sazivu.
Aktuelni predsednik Srbije je te 2016. smestio rudarstvo u poglavlje "Makroekonomska stabilnost, radna mesta i snažnija privredna aktivnost", njegov naslov bio je "Bolja upotreba državne imovine i resursa – javno-privatna partnerstva" i takođe je naglašavao litijum, Jadar, Rio Tinto, istraživanja:
"U oblasti rudarstva i energetike, donošenjem novog zakona o rudarstvu i geološkim istraživanjima poboljšao bi se investicioni ambijent, što bi umnogome doprinelo privlačenju investicija u ovim oblastima. Primenom modela koncesija, prema Zakonu o JPP i koncesijama, otvaraju se nove šanse za investitore. Tu imamo i slučaj, primer Projekta Jadar, koji izvodi kompanija Rio Sava Eksplorejšn u istraživanju litijuma i bora, i očekujemo velike rezultate. Oni su do sada uložili oko 100 miliona dolara, ali tek tamo od 2018. i 2019. godine očekujemo ozbiljne rezultate... Eksploatacijom mineralnih sirovina u Republici Srbiji trenutno se bavi oko 180 rudarskih preduzeća.
Veoma je važno da se obezbede investicije u cilju daljeg razvoja geoloških istraživanja i za otvaranje novih rudnih kapaciteta, proširenje postojećih i podizanje kapaciteta, kao i revitalizacija i nabavka nove rudarske opreme. Imajući u vidu odlične rezultate geoloških istraživanja i potvrđeni potencijal ovog sektora, možemo očekivati veći uticaj na BDP Srbije".
Aleksandar Antić ja zadržao mandat ministra rudarstva i energetike.
Ovaj javno dostupan dokument najavio je "seču propisa" koja se i dogodilo u oblasti rudarstva, čime su širom otvorene kapije Srbije za "rudarski eldorado" na njenoj teritoriji. Pod naslovom "Razvoj energetike" Vučić je istakao, pored ostalog:
"Definisanjem prioriteta ulaganja odrediće se i brzina razvoja energetike i rudarstva, a samim tim i stope budućeg privrednog rasta Srbije.
U oblasti zakonodavne procedure koja je osnov i preglednosti poslovanja i dobrog ambijenta za ulaganje biće doneti novi Zakon i podzakonska akta o energetici, Zakon o geološkim istraživanjima i rudarstvu...
U oblasti rudarstva izvršiće se ozbiljne izmene postojećih akata i seča propisa, koji usporavaju i guše razvoj rudarstva".
Rečeno - učinjeno, seča je sprovedena.
Eksplozeu iz aprila prethodilo je javno zagovaranje, lobiranje koje se protezala od početka 2014. i poseta ambasadora Kanade opštinama Gornji Milanovac i Žagubica, preko parola u martu "Odgovorno rudarstvo može da ojača Srbiju", do jesenjeg nastavka kada je premijer poručio: "Kanadske kompanije su dobrodošle u Srbiju", a mediji prenosili naslov "Rudarstvo kao pokretačka snaga Srbije".
Ključni zagovarači bili suNALED, KANADA FOND, BREAKTHROUGH D.O.O - INICIJATORI UBRZANOG DONOŠENJA NOVOG ZAKONA O RUDARSTVU (2014). Kanada Fond pružio je finansijsku podršku projektu "Rudarstvo: Promovisanje ekonomskog upravljanja i razvoja za demokratsku tranziciju", Nacionalna alijansa za lokalni ekonomski razvoj (Naled) bila je realizator tog projekta u Srbiji, a preduzeće Breakthrough d.o.o pružalo je konsultantske usluge.
Kanada fond i Naled su aktivni i danas, a njihov rad može da se prati preko zvaničnih sajtova do kojih vode linkovi preko naziva. Preduzeće Breakthrough d.o.o. Beograd-Savski Venac, pak, obrisano je kao privredno društvo u APR-u 2. septembra 2016. godine. Uz ime preduzeća danas piše - "u likvidaciji". Njegova pretežna delatnost, pod šifrom 7021, bila je delatnost komunikacija i odnosa s javnošću. Osnovano je tri godine ranije, osnivač je bio William Stewart Foerderer Infante, a zastupnik Betina Barbi Moreira Infante, oboje iz SAD, zvanični su podaci APR-a, još uvek javno dostupni.
Za ovu oblast, u svom prvom mandatu bio je zadužen Aleksandar Antić kao ministar rudarstva i energetike.
Godinu dana ranije, sasvim šturo navedeno je: "Vodićemo posebnu brigu o prirodnim resursima naše zemlje i obezbedićemo veća ulaganja u energetski i rudarski sektor, kao i saobraćajnu i telekomunikacionu infrastrukturu".
U tom sazivu za ministra prirodnih resursa, rudarstva i prostornog planiranja imenovan je prof. dr Milan Bačević.
I 2011. godine tek jednom rečenicom je ukazano na značaj rudarstva: "Fokusiraćemo se na resurse kojima Srbija raspolaže, a nedovoljno racionalno ih koristi, a to su poljoprivreda, prehrambena industrija, rudarstvo, energetika, i najvažnije od svega znanje i inovativni duh građana".
Ministarstvo rudarstva i energetike kojim je od 2008. godine upravljao dr Petar Škundrić - ukinuto je.
Iako je rudarstvo bilo izostavljeno iz ekspozea, a time i litijum, naknadno veličan u vrhu države, iz ovog perioda ostala je ipak Nacionalna strategija održivog korišćenja prirodnih resursa i dobara. U tom strateškom dokumentu svoj prostor je imao projekat geoloških istraživanja litijuma i bora (Jadarski basen). Kao rok za završetak projekta bila je upisana 2014. godina.
U odeljku "Rezerve, resursi i drugi indikatori", resursi su ovako opisani:
"Potencijalni resursi Jarandolskog basena se procenjuju na oko 30 Mt sa prosečnim sadržajem od 36% B2O3 i bili su predmet geoloških istraživanja (Piskanja) u okviru dodeljene koncesije kompaniji Rio Sava Exploration iz Beograda, odnosno svetski poznatoj rudarskoj kompaniji Rio Tinto, koja je završila predviđeni program geološko-tehnoloških i drugih istraživanja i vratila koncesiju, te je ovaj prostor sada predmet geoloških istraživanja druge kompanije.
Kompanija Rio Sava Exploration iz Beograda sprovodi geološka istraživanja u Jadarskom basenu, u zapadnoj Srbiji, kod Loznice. Prema rezultatima najnovijih geoloških istraživanja, Jadarski basen sadrži oko 227 miliona tona jadarita, ovde novootkrivenog litijumsko-bornog minerala, koji je pronađen 2007. godine (Inferred Resource at Jadar lithium project Serbia), prema JORC Standardu i "ROPO" Professional Organisation. "Ruda" jadarita, čija je hemijska formula LiNaSiB3O7(OH), sadrži oko 12% B2O3, kao i 1,7% Li2O. Jadarski basen odnosno Jadar se, u pogledu količina i kvaliteta, svrstava u jedno od najvećih ležišta borata i litijuma na svetu".
"Mineralni resursi litijuma" definisani su ovako:
"Prema rezultatima dosadašnjih geoloških istraživanja i preliminarnim podacima o resursima i rezervama, Jadarski basen sadrži oko 227 miliona tona rude jadarita, u izdvojenim jadaritskim zonama. Prema Izveštaju o metalurškim ispitivanjima, koji je sprovela i pripremila kompanija Aker Solutions, mineralni resurs jadarita mogao bi da se transformiše u 1,6 miliona tona ekvivalenta litijuma karbonata i 8,1 miliona tona borne kiseline.
Jadarski basen se svrstava u jedno od najvećih nalazišta borata i litijuma (minerala) na svetu, a verifikacija bilansnih rezervi će biti sprovedena prema domaćoj regulativi u najkraćem mogućem roku. Litijum se koristi u proizvodnji širokog spektra proizvoda, pre svega za baterije za hibridne i električne automobile".
U svom prvom mandatu Cvetković ni reč nije posvetio rudarstvu (litijumu) u ekspozeu, ali je postojalo Ministarstvo rudarstva i energetike koje je povereno Petru Škundriću.
Svoj drugi mandat, Koštunica je otpočeo predstavljanjem ekspozea u kojem je za rudarstvo bilo naznačeno:
"Izmene i dopune Zakona o rudarstvu obezbedile su neophodnu sigurnost ulaganja privatnog kapitala u ovu privrednu granu. U narednom periodu Vlada će obezbediti veliki rast privatnih investicija u geološka istraživanja i otvaranje novih rudnika, nastaviti proces privatizacije svih preostalih rudnika, osim površinskih kopova uglja, i doneti strategiju razvoja mineralno-sirovinskog kompleksa, kojom će se definisati pravci budućeg održivog razvoja rudarstva u Srbiji, a normativno rešiti mogućnost rudarskih koncesija".
Za sprovođenje zapisanog ovlašćenje je imao Aleksandar Popović, ministar rudarstva i energetike.
Na početku prvog mandata, Koštunica je samo predstavio Radomira Naumova, kao ministra rudarstva i energetike, a toj oblasti nije posvetio pažnju u ekspozeu.
Ni Đinđić nije isticao rudarstvo u ekspozeu, ministre je samo pobrojao, bez navođenja resora. Ostalo je zvanično zabeleženo da je među njima bio Goran Novaković koji je vodio Ministarstvo rudarstva i energetike do 19. juna 2002, nakon čega je tu oblast preuzela Udovički.
PREDSEDNICI VLADE SRBIJE I MINISTRI RUDARSTVA OD 1991. DO 2001.
Pre petooktobarskih politički promena u Srbiji, ključni predstavnici izvršne vlasti u ovoj oblasti - kao premijeri i ministri rudarstva, bili su:
U Zborniku je opisan dolazak ove korporacije u Srbiju:
"Od otkrića ležišta borata Piskanja u basenu Jarandol sredinom 1980-ih tokom bušenja za istraživanje uglja, istraživački potencijal borata i evaporita u Srbiji bio je predmet interesovanja Rio Tinta – kao jednog od dva najveća snabdevača borne kiseline i povezanih proizvoda u svetu.
Dr Sigfrid Musig (Siegfried Muessig), bivši direktor istraživanja borata u Americi (Rio Tinto U.S. Borax), prvi put je posetio Srbiju i basen Jarandola 1991. godine. Vratio se u SAD sa pozitivnim pogledom na geološki potencijal i sa preporukom za formalno uspostavljanje prisustva u Srbiji. Međutim, građanski ratovi koji su izbili u bivšoj Jugoslaviji 1991. efektivno su sprečili bilo kakve aktivnosti na terenu sve do 1998. godine.
Prva GIS (geografski informacioni sistem) baza podataka potencijalnih područja u bivšoj Jugoslaviji napravljena je početkom 1998. godine, nakon čega je usledio program selekcije i terenskog istraživanja nekoliko sedimentnih basena, uključujući i basen Jadar. Na savet profesora Jelene Obradović sa Univerziteta u Beogradu, Rio Tinto Eksplorejšn je prvi put posetio basen Jadar u proleće 1998. godine kada je iz izdanaka potoka Kokanović i potoka Lunjevac uzeto nekoliko blago atipičnih uzoraka jezerskih laporaca. Godine 1998. Jadarski basen je stavljen na listu prioritetnih basena za dalja istraživanja.
Međutim, sukob sa NATO-om 1999. godine ponovo je sprečio dalje aktivnosti na terenu sve do početka 2001. godine. Rio Tinto Eksplorejšn je 2001. godine osnovao filijalu u potpunom vlasništvu Rio Sava Eksplorejšn d.o.o, kako bi formalizovao svoj rad u Republici Srbiji i realizovao geološka istraživanja..."
Početak eksploatacije ruda litijuma (kod Loznice) i molibdena nalazi se među "prioritetnim planskim rešenjima do 2025. godine" u oblasti mineralnih sirovina i rudarstvo, piše u Prostornom planu Republike Srbije za period do 2035. godine, strateškom dokumentu dostupnom na sajtu Ministarstva građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture.
Razvoj sektora rudarstva u domenu metaličnih mineralnih sirovina ilustrovan je tematskom kartom:
Jedan od pobrojanih prioriteta Plana je i "donošenje programa preseljenja stanovništva i izmeštanja infrastrukturnih, komunalnih, privrednih i objekata javnih službi iz zona rudarskih aktivnosti u okviru izrade odgovarajućih planskih dokumenata".
* Preuzimanje delova teksta ili teksta u celini je dozvoljeno, uz obavezno navođenje izvora - PRVI PRVI NA SKALI, i postavljanje linka ka ovoj stranici na portalu
Komentara: 0