Aleksandra Ninković-Tašić: Podržite portal Prviprvinaskali.com
U skladu sa Zakonom o zaštiti životne sredine i Pravilnikom o metodologiji za izradu nacionalnog i lokalnog registra izvora zagađivanja, kao i metodologiji za vrste, načine i rokove prikupljanja podataka, Grad Kragujevac vodi Lokalni registar izvora zagađivanja životne sredine, objavljeno je na sajtu grada 11. marta.
Sva privredna društva, druga pravna lica i preduzetnici, čije aktivnosti dovode do zagađivanja životne sredine, u smislu emisija zagađujućih materija u vazduh, vode i tlo, kao i generisanja otpada su, u skladu sa čl. 75, stav 5, Zakona o zaštiti životne sredine („Sl.glasnik RS“ br. 135/04, 36/09, 36/09- dr. Zakon, 72/09, 43/11 – odluka US, 14/16, 76/18 i 95/18-dr. Zakon), u obavezi da podatke o zagađujućim materijama koje se emituju u životnu stredinu dostave lokalnoj samoupravi u cilju formiranja Lokalnog registra izvora zagađivanja.
Izveštavanje se vrši po Pravilniku o metodologiji za izradu nacionalnog i lokalnog registra izvora zagađivanja, kao i metodologiji za vrste, načine i rokove prikupljanja podataka („Službeni glasnik RS” br. 91/10, 10/13 i 98/16). Ova praksa u Kragujevcu u velikoj meri izostaje.Registar izvora zagađivanja životne sredine predstavlja jedan od osnovnih elemenata za donošenje odluka o raznim nivoima vlasti, pri izradi planova, programa ili strategijama za zaštitu životne sredine, kao i u procesu planiranja prostora i projektovanju različitih sadržaja u gradu. Lokalni registar izvora zagađivanja značajan je i pri izradi procene uticaja na životnu sredinu i integrisano sprečavanje i kontrolu zagađenje životne sredine.
Izradom Lokalnog registra izvora zagađivanja grada Kragujevca značajno bi se povećala transparentnost u radu lokalnih službi za zaštitu životne sredine, i omogućio bolji uvid građanima i zainteresovanoj javnosti u rad inspekcija i nadležnih službi.
Objavljujemo u celini zvaničnu informaciju Grada Kragujevca.
Podatke za Lokalni registar izvora zagađivanja dostavljaju privredna društva i druga pravna lica i preduzetnici koja ispunjavaju uslove o minimalnim graničnim vrednostima kapaciteta u odgovarajućim privrednim delatnostima, kao što je navedeno u Prilogu br. 1. – Lista 2. – Spisak delatnosti i minimalne granične vrednosti za izveštavanje za Lokalni registar izvora zagađivanja, koji je sastavni deo prvilnika.
Za potrebe registra prikupljaju se podaci o:
Podaci za registar dostavljaju se na obrascima, i to:
Obrasci se popunjavaju u elektronskoj formi u skladu sa Uputstvom, a materijal dostavlja na sledeći način:
Podaci se dostavljaju najkasnije do 31. marta tekuće godine za podatke iz prethodne godine, na sledeću adresu: Grad Kragujevac, Gradska uprava za društvene delatnosti i poslove sa građanima, Odeljenje za razvoj poljoprivrede i zaštitu životne sredine, Trg slobode br. 3, 34000 Kragujevac.
U slučaju pitanja ili nedoumica oko dostavljanja podataka možete se obratiti Odeljenju za za razvoj poljoprivrede i zaštitu životne sredine na kontakt telefon 034/306 186.
Dokumenta za preuzimanje:
ZAKON O ZAŠTITI ŽIVOTNE SREDINE
(izvodi)
Član 3.
Registar izvora zagađivanja životne sredine jeste skup sistematizovanih podataka i informacija o vrstama, količinama, načinu i mestu unošenja, ispuštanja ili odlaganja zagađujućih materija u gasovitom, tečnom i čvrstom agregatnom stanju ili ispuštanja energije (buke, vibracija, toplote, jonizujućeg i nejonizujućeg zračenja) iz tačkastih, linijskih i površinskih izvora zagađivanja u životnu sredinu...
Član 74.
Agencija za zaštitu životne sredine uspostavlja i vodi Nacionalni metaregistar za informacije o životnoj sredini (u daljem tekstu: Nacionalni metaregistar) koji je sastavni deo informacionog sistema.
Nacionalni metaregistar je elektronska baza podataka i portal ka postojećim bazama i dokumentima sa informacijama iz oblasti životne sredine različitih organa i organizacija.
Organi javne vlasti dužni su da, u skladu sa zakonom, najmanje jednom godišnje ili po potrebi, na zahtev Ministarstva, ažuriraju podatke u Nacionalnom metaregistru.
Agencija za zaštitu živtne sredine je dužna da obezbedi i održava sredstva za obradu informacija o životnoj sredini.
Organi javne vlasti iz stava 7. ovog člana odgovaraju za tačnost ažuriranih podataka.
Organi javne vlasti dužni su da, u skladu sa zakonom, najmanje jednom godišnje ili po potrebi, na zahtev Ministarstva, ažuriraju podatke u Nacionalnom metaregistru.
Agencija za zaštitu životne sredine, samostalno ili u saradnji sa nadležnom inspekcijskom službom, vrši kontrolu dostavljanja podataka.
Član 75.
Lokalni registar izvora zagađivanja životne sredine vodi nadležni organ jedinice lokalne samouprave.
Ministar po pribavljenom mišljenju ministra nadležnog za poslove vodoprivrede i rudarstva i energetike, propisuje metodologiju za izradu nacionalnog i lokalnog registra izvora zagađivanja, kao i metodologiju za vrste, načine i rokove prikupljanja podataka.
Član 110.
U vršenju inspekcijskog nadzora inspektor ima pravo i dužnost da utvrđuje...
17) da li se vodi informacioni sistem i registar izvora zagađivanja životne sredine;
Prekršaji
Član 117.
Novčanom kaznom od 500.000 do 1.000.000 dinara kazniće se za prekršaj pravno lice ako...:
12) ne dostavlja podatke od značaja za vođenje registra izvora zagađivanja životne sredine na propisan način (član 75. stav 5);
Član 117a
Novčanom kaznom od 250.000 do 500.000 dinara kazniće se za prekršaj preduzetnik ako...:
16) ne dostavlja podatke od značaja za vođenje registra izvora zagađivanja životne sredine na propisan način (član 75. stav 5);
Član 120.
Novčanom kaznom od 25.000 do 50.000 dinara kazniće se za prekršaj odgovorno lice u organu uprave, odnosno jedinici lokalne samouprave, odnosno organizaciji koja vrši javna ovlašćenja ako...:
4) izda dozvolu, odnosno ispravu bez propisane dokumentacije ili ne vodi registar izdatih dozvola na propisan način (član 28);
ARHIVA PPNS
DREN: EKOLOGIJA
MART (15)
FEBRUAR (15)
JANUAR (25)
GALERIJA PPNS
ZAŠTITNICI ŽIVOTNE SREDINE 2019
Komentara: 0