Aleksandra Ninković-Tašić: Podržite portal Prviprvinaskali.com
Zakon o organskoj proizvodnji otvara vrata za povećanje površina pod organskom proizvodnjom, smanjenje zagađenja iz poljoprivrede, očuvanje vode i zemljišta.
Zakon je usaglašen sa regulativama Evropske unije, da sertifikovanja obavljaju samo kontrolne organizacije koje je ovlastilo Ministarstvo poljoprivrede.
Postupak uključenja proizvođača u organsku proizvodnju pokreće se na osnovu prijave prizvođača ovlašćenoj kontrolnoj organizaciji, sa kojom sklapa ugovor, nakon čega počinje period konverzije (prelaska) iz konvencionalne u organsku proizvodnju.
Period konverzije, u zavisnosti od vrste proizvodnje, stepena razvijenosti organskog načina proizvodnje i karakteristike zemlje, može da traje i do tri godine. Proizvođač organskih proizvoda će imati obavezu da u svojoj proizvodnoj evidenciji svake godine obaveštava kontrolnu organizaciju o dinamici proizvodnje useva i o parcelama, a ovlašćene kontrolne organizacije biće dužne da o organskoj proizvodnji Ministarstvu
poljoprivrede jednom mesečno dostave izveštaj, što će državi omogućiti da vodi evidenciju o organskoj proizvodnji.
Organska proizvodnja se ističe kao naša velika šansa, jer nudi priliku seoskom domaćinstvu i malom proizvođaču da obezbedi siguran plasman proizvoda, kao i da svoje proizvode prodaju i pre nego što krenu u proizvodnju.
Naša zemlja ima odlične preduslove za to i dve trećine obradivih površina pogodne su za organsku proizvodnju, ali se koristi svega 0,3% za tu namenu.
Proizvođače je neophodno edukovati o metodama organske proizvodnje, sredstvima za ishranu i zaštitu bilja koja mogu da koriste u organskoj proizvodnji, kako da vode evidenciju o svojoj proizvodnji, načinu skladištenja i transporta organskih proizvoda, povezivanju proizvođača primarnih proizvoda sa prerađivačima, odnosno uključivanju malih i srednjih preduzeća u lanac proizvodnje sertifikovanog proizvoda visokog kvaliteta.
Cilj organske poljoprivrede je proizvodnja zdravstveno bezbedne, kvalitetne hrane na ekološki održiv način.
Koji su osnovni uslovi za zasnivanje organske poljoprivrede?
Koji su nedostaci organske proizvodnje?
Koji su principi organske poljoprivrede?
Princip zdravlja
Kroz organsku poljoprivredu proizvođač treba da održi i poboljša sopstveno i zdravlje potrošača, zemljišta, biljaka i životinja, kao i planete u celini. Zdravlje biljaka se održava preventivnim merama: izborom vrsta i sorte, plodoredom, mehaničkim i biološkim merama borbe protiv bolesti i štetočina. Zdravlje životinja se održava tako što se metodama uzgoja podstiče prirodni imunitet (ishrana, pristup slobodnim površinama i pašnjacima, izbor vrsta i rasa, higijenski uslovi u objektima i sl.)
Princip ekologije
Sav otpad i nus-proizvodi treba da se recikliraju ili kompostiraju (osim zaraženih biljnih delova, industrijskog i otpada koji nisu organskog porekla.)
Nije dozvoljena upotreba genetički modifikovanih organizama i proizvoda dobijenih iz ili pomoću GMO.
Izbegava se upotreba resursa i sirovina koji nisu poreklom sa proizvodnog gazdinstva.
Princip pravednosti
Organska poljoprivreda se zasniva na poštenom odnosu prema prirodi i opštem okruženju. Zabranjeno je dodavati bilo kakva sredstva koja potrošače mogu dovesti u zadludu u pogledu prave prirode proizvoda.
Princip negovanja i staranja
Važno je očuvati zdravlje sadašnjih i budućih generacija kao i blagostanje ekosistema.
Poslove kontrole i sertifikacije u organskoj proizvodnji za 2015. godinu obavljaju sledeće kontrolne organizacije:
Foto: hoorayforlife.com
Autor: Ljiljana Vuksanović, master ing. ratarstva
Izvor: PSSS Kragujevac
POLJOPRIVREDNA SAVETODAVNA I STRUČNA SLUŽBA KRAGUJEVAC
APEL ZA NEDIN OPORAVAK I BOLJU BUDUĆNOST
PPNS/KG VODIČ
PPNS/RADION
Komentara: 0