2011.
Reparacije i ratni dugovi Jugoslavije (Srbije) u Prvom svetskom ratu
- Do 1931. godine Nemačka je platila oko 36 milijardi zlatnih maraka na ime reparacija
- Istovremeno je dobila kredite od saveznika u iznosu od 33 milijarde zlatnih maraka, kako bi mogla da otplaćuje ratnu štetu
- Stvarni iznos koji je ova zemlja platila bio zanemarljiv u odnosu na razaranja koja je učinila Nemačka ratna šteta na teritoriji Srbije je utvrđena u iznosu od 3,910 milijardi maraka u zlatu, što je predstavljalo samo 3,45% ukupnih ratnih reparacija
Ratna šteta i reparacije u Drugom svetskom ratu
- Londonskim sporazumom iz 1953. godine ponovo je odložena naplata reparacija od Nemačke
- Mirovni ugovor sa Nemačkom nije potpisan, a formalni izgovor je pronađen u činjenici da je ova zemlja bila podeljena na dve države. Stoga se, s pravom, očekivalo da će sa ujedinjenjem Istočne i Zapadne Nemačke pitanje reparacija biti ponovo pokrenuto. Međutim, kada je krajem 1989. srušen berlinski zid i Nemačka ponovo postala jedna država, reparacije su, slučajno ili namerno, zaboravljene
- Od Nemačke su, na ime ratne štete, dobijena industrijska postrojenja i oprema u vrednosti od 35.786.418 dolara, što predstavlja samo jedan promil (!?) od štete koju je ova zemlja počinila na teritoriji Jugoslavije u Drugom svetskom ratu
- Sastavni deo kreditnog aranžmana sa Nemačkom, predstavljao je dokument pod nazivom Ed memoar (Aide memoire), kojim se Jugoslavija, praktično, odrekla daljih potraživanja od Nemačke, po osnovu žrtava nacističkog progona: „Vlada SFRJ u principu prihvata predloge vlade SRN da se iznosom od ukupno milijardu DM kredita u vidu pomoći u kapitalu (Kapitalhilfe) kompenzira obeštećenje jugoslovenskih žrtava nacističkog progona“
2015.
Onaj ko izgubi rat, mora da snosi posledice i da plati razaranja. To je važilo i za Nemačku posle 1945, ali samo delimično. Do danas Berlin odbija da zaključi valjane mirovne ugovore i da isplaćuje ratne odštete.
Ratne reparacije: Koliko biliona duguje Nemačka?
Kada će Srbija kao pravni sledbenik Jugoslavije da saopšti javnosti da nikada nije isplaćena ratna šteta za patnje i ubijanje njenih građana u celini, koji iznos novčanih sredstava je primljen i potrošen na izgradnju infrastrukture ili za nešto drugo, kada će da se otvore arhive i saopšti koliko je podnetih zahteva za odštetu žrtava i koliko je njih rešenih, da je nesporno da su zaključeni međunarodni ugovori sa Italijom i Mađarskom te je šteta delimično naplaćena a delom oproštena, a Bugarskoj i oproštena u potpunosti? Podrazumeva se, tokom 1947. godine građani-žrtve terora nisu dobili ni dinar i ovim su činom sve individualne patnje zaboravljene u ime ekonomskog napretka države.
Zašto se transparentno nikada ovim građanima nije saopštilo da sa Nemačkom međunarodni ugovor o obeštećenju nikada nije zaključen, iako je broj žrtava upravo u Jugoslaviji najveći, a da je SR Nemačka delimično isplatila novac, ali NA IME POMOĆI U KAPITALU, A NE NA IME RATNE ŠTETE!
Nemačka ratna odšteta posle Drugog svetskog rata u Jugoslaviji
Izvori: UBS; DW; Protiv zaborava
ARHIVA PPNS
PPNS/SLIKOM
- Ima ih čak koji su u jednom bednom cilju budžaklijske politike dovoljno neblagodarni da ostvaruju divno i definitivno delo poginulih... (ŠTA SAM VIDEO I PROŽIVEO U VELIKIM DANIMA)
- Oni stvaraju zanimanje od iskorišćavanja vaše stranačke politike, pa sad imate profesionalne političare koji na tome zarađuju za život... (ČUJTE SRBI)
APELI
PPNS/KG VODIČ
PPNS/RADION
- Ponedeljkom: ČEKAJUĆI VETAR - Aleksandra Vukićević
- Ponedeljkom: NEONSKA DUGA - Žikica Simić
- Utorkom: POP DEPRESIJA - Ivan Lončarević
- Sredom: OBLAK U BERMUDAMA - Darko Kocjan
- Četvrtkom: MALI SVETIONIK - Stanislav Žabić (SAD)
- Subotom: Z.A.I.R. - Zoran Modli
- Više puta mesečno: MJEHUR NA MREŽI - Srđan Anđelić
- Više puta mesečno: SREDINOM ULICE - Moma Rajin
- Više puta mesečno: AUDIO I FOTO ARHIV SIMIĆ - Dragoslav Simić
- TAJANSTVENI VOZ - Žikica Simić
- DOLE NA UGLU - Žikica Simić
- KOZMIC BLUES - Aleksandar Šomođi
- ROKENROLER - Kolos sa Rodosa
Komentara (0)