Aleksandra Ninković-Tašić: Podržite portal Prviprvinaskali.com
U toku realizacije projekta „Značaj uspostavljanja monitoringa površinskih voda – studija slučaja grad Kragujevac“ udruženje Ekomar sprovelo je istraživanje o stanju voda u gradu, najvećim zagađivačima i značaju monitoringa voda za građane Kragujevca. Mišljenja građana prikupljena su kroz onlajn anketu i anketiranje građana na uličnim akcijama.
Rezultati istraživanja: Koliko su Kragujevčanima bitne čiste vode?
U toku relizacije projekta „Značaj uspostavljanja monitoringa površinskih voda – studija slučaja grad Kragujevac“ udruženje Ekomar sprovelo je istraživanje o stanju voda u gradu, najvećim zagađivačima i značaju monitoringa voda za građane Kragujevca. Mišljenja građana prikupljena su kroz online anketu i anketiranje građana na uličnim akcijama. U anketi je učestvovalo 147 građana.
Među anketiranim građanima, najveći broj ispitanika bio je iz Centra grada, potom iz MZ Erdoglija, MZ Bubanj, Stanovo, Aerodrom, Bresnica i Pivara. Po tri ispitanika bilo je MZ Beloševac, Lekina Bara, Palilule, Vašarište i Stara kolonija, a po dva iz MZ Bagremar, Grošnica, Šumarice, Denino Brdo i Vinogradi. Po jedan anketirani zabeležen je iz MZ Desimirovac, Divostin, Jabučar, Korman, Ljubine Livade, Petrovac, Stari Grad, Veliki Park, Korićani i Metino Brdo (MZ Filip Kljajić). Ukupno je bilo zastupljeno 27 mesnih zajednica, odnosno mesnih kancelarija sa teritorije Grada Kragujevca.
Da u neposrednoj blizini njihovog prebivališta postoji neka reka ili jezero, odgovorilo je više od tri četvrtine ispitanika - 75,8% (odrično je odgovorilo 24,2%).
Četiri petine ispitanika žive u naselju koje je priključeno na gradsku kanalizaciju (80%), dok petinu anketiranih opisuju sledeći odgovori: 9% je delimično priključeno, 8% nije priključeno, a po 1% odgovora glasi: "Nije gradska, nego vojni kolektor"; "Mali deo je priključen, ostali puštaju u tuđe voćnjake i na ulicu"; "Ne znam".
"Apsolutnih sto" ispitanika smatra da reke i jezera grada Kragujevca nisu u dobrom stanju, a dopisan je i jedan odgovor koji ilustruje situaciju na terenu: "Izlivaju fekalije u Lepenicu, katastrofa".
Da su otpadne vode iz većih industrijskih postrojenja najveći uzrok zagađenja površinskih voda grada Kragujevca, smatra 42% ispitanika, dok je po mišljenju 25% anketiranih to kanalizacija iz domaćinstava. Divlje deponije na obalama su najveći uzročnik po odgovorima 19% anketiranih , a da su to otpadne vode manjih privrednih subjekata smatra 4%. Preostali odgovori koje je upisao po jedan ispitanik (1%) su: „Otpadne vode sa farmi i poljoprivrednih zemljišta“; „Od svega nabrojanog po malo“; „Sve navedene“; „Izgrađene vikendice i primitivni WC na obali jezera, njive koje se tretiraju hemikalijama koje bukvalno ulaze u jezero. Kućice na vodi koje su napravljene na burićima u kojima je bila hemija”; „Sve, smeće, naša nebriga o vodama“; „Stav grada da je jezera potrebno čistiti nikad, a možda i ređe”; „Sve od navedenog”; „Fekalije iz kanalizacije”; „Sve navedeno plus ljudi koji bacaju smeće”.
Na pitanje „Da li nadležne institucije adekvatno rade na očuvanju površinskih voda?“ čak 89% ispitanika odgovorilo je „Ne“, dok je 21% građana odgovorio: “Delimično”. Niko od ispitanika nije izabrao odgovore: "Da, apsolutno" ili "Da, u skladu sa mogućnostima".
Većina ispitanika od 74% nikada nije prijavila problem zagađenja voda, a 22% je odgovorilo da jeste, ali institucije nisu reagovale. Tek 3% je upisalo: "Da i institucije su adekvatno odgovorile“ 99% ispitanika smatra značajnim da javnost redovno bude upoznata sa stanjem i kvalitetom vode u rekama i jezerima grada Kragujevca.
Na pitanje "Da li znate gde možete pronaći podatke o stanju površinskih voda grada Kragujevca?", odričan odgovor upisao je 91% anketiranih.
Da Kragujevac ima postrojenje za prečišćavanje otpadnih voda zna 51% ispitanika, a ostalih 49% ne zna.
Komentari učesnika ankete:
VIDEO: SVE BOJE LEPENICE (2:26)
Više podataka o ovom problemu možete da pronađete na sajtu www.ekomar.org.
NOVO NA PPNS
APLIKACIJA ’XECO VAZDUH’ NA PORTALU PRVI PRVI NA SKALI
IZ ARHIVE PPNS
IZ SANU MINISTARKI - O PROJEKTU JADAR: MNOGO NEDOREČENOSTI O REŠAVANJU VELIKIH PROBLEMA I POGUBNOG UTICAJA NA ŽIVOTNU SREDINU
ARHIVA PPNS