Morska so - prednosti i njen uticaj na razna oboljenja

Morska so - prednosti i njen uticaj na razna oboljenja

KG VODIČ PPNS: KALENDAR DOGAĐAJA U KRAGUJEVCU



Opšte je poznato da morska so ima mnogo koristi po ljudski organizam, a utvrđeno je i da je veoma lekovita. Ipak, ljudi često imaju potpuno pogrešno mišljenje o njoj. Obično se smatra da so podiže krvni pritisak, međutim to se odnosi samo na kuhinjsku so (natrijum-hlorid).

Morska so nastaje prirodnim procesima isparavanja slane vode, pri čemu svi njeni sastojci ostaju očuvani. Najveća razlika između morske i kuhinjske soli je u tome što kuhinjska so, sušenjem na više od 650 stepeni Celzijusa, menja svoju hemijsku strukturu, pa ne sadrži potrebne elemente i minerale kao prirodna.

Iako se i ona dobija iz morske vode, preradom su joj odstranjeni svi minerali, pa je ostao samo natrijum koji je štetan u velikim količinama. S druge strane, morska so zadržava sve korisne sastojke i nakon odvajanja od vode, pa je njeno delovanje potpuno suprotno onome koje ima kuhinjska so.

Ukoliko želite da na svojoj koži (bukvalno) osetite blagodeti morske soli, onda je letovanje prava prilika da posetite neku zanimljivu morsku destinaciju. Vaš izbor može biti Grčka i njena ostrva, a sigurni smo da će neverovatna priroda Kefalonije ispuniti sva vaša očekivanja, ako se odlučite baš za ovo ostrvo. Saznajte koje sve benefite ima morska so.

Sprečava nastanak određenih bolesti i infekcija

Morska so ima brojne pozitivne uticaje na ljudsko zdravlje, a jedan od njih jeste taj da povoljno deluje na kardiovaskularni sistem. Naučnici su dokazali da redovno uzimanje morske soli rastvorene u vodi može znatno da smanji nivo lošeg holesterola u organizmu. Takođe, morska so pomaže u održavanju krvnog pritisaka pod kontrolom i normalizuje rad srca.

Morska so takođe ima i alkalizaciono dejstvo, koje pomaže u balansiranju nivoa kiseline u telu, pa tako eliminiše potencijalne rizike fatalnih bolesti. Takođe, može da ojača imuni sistem, pa organizam postaje otporniji na razne autoimune bolesti, poput gripa i alergije.

Metabolički poremećaji, poput dijabetesa, mogu uspešno da se tretiraju i leče morskom solju jer ona pomaže smanjenju nivoa šećera u krvi. Dodavanjem morske soli u ishranu možete da izbegnete i usporite osteoporozu, koja se manifestuje smanjenjem gustine kostiju zbog nedostatka kalcijuma.

Razlog je da se više od 20 odsto natrijuma u našem telu akumulira u kostima, koje se, pak, oštećuju usled nedostatka minerala u krvi i telesnim tečnostima.

Pozitivni efekti za disajne organe

Morska voda prija zdravima, ali takođe pomaže u lečenju mnogih zdravstvenih tegoba. Morska so je bogata mineralima kao što su magnezijum, kalcijum, kalijum i jod, zbog čega udisanje morskog vazduha oporavlja disajne puteve i bronhije. Zbog toga mnogi tvrde da se na moru “lakše diše”.

Morska so je korisna i za disajne organe, a minerali, oligoelementi i strukturni delovi algi koje sadrži morska voda pomažu kod oporavka sluznice. Morska voda ima blago antiseptičko i antibakterijsko dejstvo, što se pripisuje jonima kalcijuma i magnezijuma koji se u njoj nalaze.

Slana morska voda, na primer, pomaže kod nadraženosti sluznice nosa ili kijavice usled alergijskih reakcija i prehlade. Da bi se oslobodili ovih tegoba, treba iz šaka udisajem da uvučete u jednu, pa u drugu nozdrvu morsku vodu, kada god se za to ukaže prilika. So iz vode peče, ali i dezinfikuje nosnu šupljinu.

Vazduh u blizini mora je zasićen negativnim jonima, što olakšava disanje i povoljno deluje na osobe koje boluju od astme.

Blagotvorno dejstvo na kožu

Morska so se smatra prirodnim pročišćivačem krvi, deluje kao antioksidans i uništava slobodne radikale u organizmu. Magnezijum u soli omogućava efikasno delovanje antioksidansa, tako da morska so omogućava detoksikaciju ćelija kože, apsorbujući sve otrovne materije iz njih.

Kako so izvlači toksine iz tela, tako koža postaje mekša i zdravija. Zato kupke sa morskom solju mogu da poboljšaju njen tonus. Takva kupka podstiče lučenje suvišne vode iz kože i vezivnog tkiva, čime se sprečava nakupljanje suvišne tečnosti, pa koža postaje čvršća, glatkija i zdravija.

Morska so je puna vitamina i minerala od vitalne važnosti za pravilnu ishranu ćelija kože. Te hranljive materije mogu da poboljšaju razmenu materije i energije, održavaju tkivo hidriranim, podstiču cirkulaciju na samoj površini kože, kao i da povećaju snagu ćelijske membrane.

Kalcijum u morskoj soli pomaže u čišćenju začepljenih pora na koži. Morska so je idealna kao prirodni piling kože jer njena tekstura pomaže pri uklanjanju mrtvih ćelija kože.

Savršeni piling za lice

Sigurno ste primetili da vam je ten uvek čistiji i lepši nakon kupanja u morskoj vodi. Iako postoji nekoliko nedostataka, smatra se da je morska so za lice jedan od najboljih i najzdravijih prirodnih sastojaka.

Piling morskom solju stimuliše oporavak i regeneraciju kože tako što uklanja spoljašnji sloj kože i poboljšava cirkulaciju. Takođe može da poboljša i izgled finih linija i bora, kao i da spreči nastanak akni i bubuljica, budući da sprečava začepljenje pora usled nakupljanja mrtvih ćelija kože. Uklanjanje spoljašnjeg sloja kože olakšava koži da apsorbuje i koristi aktivne sastojke iz proizvoda za negu kože.

Morska so za lice može da se koristi za prirodan piling koji uklanja odumrle ćelije kože, ali samo ako je fino samlevena. Ona takođe sadrži minerale koji omekšavaju kožu i obnavljaju njenu hidrataciju. Ovo su neki od prirodnih pilinga za lice sa morskom solju.

Piling sa maslinovim ili kokosovim uljem

Pomešajte jednu kašiku morske soli (fino samlevene) i 1-2 kašike maslinovog ulja ili otopljenog kokosovog ulja da dobijete gustu pastu. Nežnim, kružnim pokretima prstiju temeljno čistite kožu ovom mešavinom i na kraju isperite mlakom vodom.

Piling sa aloe verom

Morska so regeneriše kožu, a aloe vera je hidrira, leči i pomaže u oporavku ćelija kože, dok je lavanda prirodni antiseptik koji povećava cirkulaciju - stoga je ova maska odlična za podmlađivanje kože. Pomešajte jednu kašiku morske soli, jednu kašiku čistog aloe vera soka ili gela i par kapi esencijalnog ulja lavande. Nanesite ovu gustu pastu na lice i nežnim, kružnim pokretima prstiju temeljno čistite kožu, te je na kraju isperite mlakom vodom.

Odlična maska za lice

Morska so za lice se može koristiti i u vidu maske. Jedna od najpoznatijih maski za lice sa morskom solju dolazi u kombinaciji sa medom. Morska so i med imaju antiinflamatorna svojstva (deluju protiv upale) kako bi se smirila koža i sve iritacije na njoj.

Oni takođe pomažu u balansiranju proizvodnje sebuma i čuvaju hidrataciju u slojevima kože gde je to najviše neophodno. Maska je dobar način da iskoristite morsku so za lice ako imate osetljivu kožu pa vas pilng grebe.

Recept za nežnu kožu lica

Pomešajte dve kašičice morske soli sa četiri kašičice sirovog, domaćeg meda da biste dobili srednje-gustu pastu koja se lako nanosi na kožu lica. Nanesite ovu masku ravnomerno na čistu, suvu kožu, izbegavajući predeo oko očiju. Potrebno je da odstoji 10 do 15 minuta, a zatim pre ispiranja stavite na lice pamučnu krpu koju ste prethodno navlažili sa toplom vodom i držite tako nekih 30 sekundi. Nežnim, kružnim pokretima prstiju temeljno isperite kožu mlakom vodom. Nakon toga nanesite kremu za negu kože koju inače koristite.

Recept za masku protiv bora

Pomešajte jednu kašiku morske soli i jednu kašiku meda sa dve kapi esencijalnog ulja protiv starenja, kao što je ulje geranijuma ili ruže. Nanesite ovu mešavinu nežnim kružnim pokretima po koži lica, izbegavajući predeo oko očiju. Isprati posle 10 minuta. Korišćenjem morske soli pomažete da se vaša koža učvrsti i zategne, što je naročito dobro za podizanje opuštene kože. Morska so takođe ima visok sadržaj magnezijuma koji povećava ćelijski promet. Ovim se postiže mladalački izgled kože.

Utiče na sjaj i zdravlje kose

Ona je prirodni lek za masnu kosu. Morska so može da apsorbuje višak ulja iz pramenova, čineći ih glatkim. Uz pomoć mnogih minerala, prisutnih u morskoj soli, kosa dobija željeni volumen. Ona može da pruži dovoljno hranljivih materija folikulima, koje čini mekšim. Morska so je izvrsna i u borbi protiv peruti. Deluje direktno na kožu i sprečava njenu suvoću.

So pomešana sa vodom na kosi je izvrstan prirodni piling te, bez oštećivanja, sa vlasi uklanja nakupljenu nečistoću i nakupljene proizvode za stilizovanje. Morsku so je sa šamponom najbolje pomešati u zasebnoj bočici, našamponjati kosu, pa je isprati hladnom vodom. Kosa će tako dobiti neverovatan sjaj i biti lepršava.
Masna kosa je rezultat preterano aktivnih žlezda na temenu koje proizvode previše ulja. Problem se može rešiti dodavanjem tri kašičice soli u šampon, a stručnjaci tvrde da se rezultati mogu videti već nakon prvog pranja.

Što se tiče peruti, razdelite kosu po želji i pripremite jednu do dve kašičice soli, koju ćete zatim nežno umasirati u teme. Masirajte kožu glave otprilike 10 minuta, a nakon masaže operite kosu.

Morska so stimuliše rast kose. Prvo operite kosu, a zatim ponovno izmasirajte teme tom namirnicom, 10–15 minuta. Isperite so sa kose i tretman ponavljajte dva puta nedeljno tokom dva meseca.

Evidentno je da morska so ima brojne pozitivne efekte na različite funkcije organizma, pa je preporučljiva njena upotreba. Osim konzumacije, morska so u slanoj morskoj vodi takođe ima mnoga blagotvorna dejstva, pa odlazak na more nije samo beg od svakodnevice i odmor, već i svojevrsno lečilište. Zato, nema razloga da već sada ne proverite šta morska so može da učini za vas i vaš organizam.

Foto: Pixabay
Avokado na PPNS

Donacija za udruzenje PRVI PRVI NA SKALI 2020

STRANICA KOJA SE ČUJE - ZORAN MODLI
PRVI PRVI NA SKALI FB STRANATVITERINSTAGRAM 

PRVI PRVI NA SKALI Podrska PPNS

ARHIVA PPNS 

PRVI PRVI NA SKALI Udruzenje osnovano


DREN

DOM

POTROŠAČI

PRVI PRVI NA SKALI Sadrzaj O GMO

● O GMO ● Roba bez GMO ● Foto ● Video (O GMObez prevoda) ● Članci (domaći medijistrani mediji) ● Dokumenti (domaći izvoristrani izvori) ● Svet ● Evropa ● Srbija ● Gradovi-opštine ● Kragujevac bez GMO ● M. M. Ševarlić

KRAGUJEVAC BEZ GMO FB GRUPA
SRBIJA BEZ GMO FB STRANA 

Print Friendly and PDF

Komentara: 0

Dodaj komentar

Facebook komentari

Anketa

Da li ste protiv GMO u Srbiji?

Ostale ankete
https://www.facebook.com/stop.gmo.srbija/ https://ekologijakragujevac.rs/ https://www.facebook.com/groups/543555452379413/ https://www.facebook.com/PrviPrviNaSkali/ https://www.pmf.kg.ac.rs/ https://www.facebook.com/savez.slepihkragujevac http://www.pmf.kg.ac.rs/botanicka_basta/index.html https://ckkg.org.rs/ https://www.okvirzivota.org.rs/ http://vrabac.rs/ http://www.pozoristezadecu.com/ https://www.ijfk.info/ https://joakimfest.rs/ http://www.conviviummusicum.com/sr/ http://www.nbkg.rs/index.html https://telok.org.rs/ https://aiesec.org.rs/lokalna-kancelarija-kragujevac/ https://www.facebook.com/profile.php?id=100064845214187 https://www.spdradnickikragujevac.com/ https://www.facebook.com/konamtrujedecu/ http://www.drustvosrpskihdomacina.org.rs/ https://www.facebook.com/PrviPrviNaSkali/ https://www.facebook.com/Pupinizacija-582808185210353/ https://sveoarheologiji.com/ http://www.pekgora.org/ https://prviprvinaskali.com/clanci/dren/ekologija/mali-vodeni-ekosistem-u-botanickoj-basti-realizovan-projekat-ug-svetli-horizonti.html http://fondacijarsum.org/ http://www.milutinstefanovic.com/ http://www.vfphysical.rs/ http://nevenaignjatovic.com/ http://www.ipsport.net/ http://marepannoniumgarden.blogspot.rs/-i-dupont.html http://www.epodzaci.org/ http://www.prvagimnazija.edu.rs/index.php/nastava/van-nastave/sopce https://www.pasarela.rs/o-nama/ http://zoran-spasojevic.blogspot.com/ http://www.audioifotoarhiv.com/ http://www.littlelighthouse.net/ http://kozmicbluesemisija.blogspot.com/ https://www.facebook.com/groups/ZoranModli https://www.facebook.com/groups/131568206482/ https://www.facebook.com/stop.gmo.srbija https://prviprvinaskali.com/clanci/recju/autori-ppns/aleksandra-ninkovic-tasic/mihajlo-i-pupin-sa-pasnjaka-do-naucenjaka.html https://prviprvinaskali.com/clanci/slikom/glagoljanja/arcibald-rajs-o-budzaklijskoj-politici.html https://prviprvinaskali.com/clanci/podrska-ppns/podrzi-rad-ug-prvi-prvi-na-skali-donacijom-na-racun-1504516749.html