Aleksandra Ninković-Tašić: Podržite portal Prviprvinaskali.com
Gostujući u emisiji N1 "(Re)konstrukcija", Dragana Đorđević, savetnica sa Instituta za hemiju, tehnologiju i metalurgiju je govorila dokumentu koji je stigao u Srbiju pre oko tri nedelje "nezvaničnim kanalima" u kojem je zabeleženo da direktor kompanije Rio Tinto potvrdio predstavnicima Evropske komisije da predsednik Srbije Aleksandar Vučić pruža "političku podršku" otvaranju rudnika u dolini Jadra.
Kako je rečeno u emisiji, u dokumentima se još navodi da će studija uticaja na životnu sredinu biti objavljena u septembru lii oktobru, a da kompanija očekuje da dobije potrebne dozvole posle izbora u martu 2022. godine.
SNIMAK EMISIJE (1:24:44)
Sa kolonijama nema ravnopravog biznisa
Brda i doline otrova: Pejzaži Rio Tinta na Papui - Nova Gvineja
Zašto projekat rudnika litijuma Jadar podržava i Evropska komisija
U javnost je nedavno dospela kopija beleške sa (telefonskog) sastanka koji je 4. juna 2021. godine DG GROW imao sa izvršnim direktorom Rio Tinta Jakobom Stausholmom. Za neupućene – DG GROW je Generalni Direktorat Evropske komisije (EK), koji radi na stvaranju okruženja u kojem evropske firme mogu napredovati. Stausholm je izvestio DG GROW o napredovanju projekta Jadar u Srbiji, i razgovorima koje je imao sa predsednikom Vučićem u Beogradu. Sa druge strane, DG GROW je izrazio zainteresovanost Evrope za strateško partnerstvo u izvođenju projekta Jadar (i proizvodnji baterija) u Srbiji.
Kako čitati „procurele“ informacije?
Odmah pada u oči da birokrate u Evropi dobijaju informacije o projektu Jadar (izgradnji rudnika litijuma) koje građani Srbije ne mogu da dobiju od svoje sopstvene Vlade.
Zašto kasni Studija uticaja Rio Tinta na životu sredinu
Iz beleške sa sastanka se vidi da je početkom juna ove godine britansko-australijska kompanija Rio Tinto, očekivala da će studija uticaja projekta Jadar na životnu sredinu biti spremna za javnost septembra ili oktobra (ovaj tekst je napisan 14. novembra).
Hoće li i ovi bazeni biti transportovani brodovima u Australiju i V. Britaniju: Odlaganje otrovnog
mulja u jalovišnim bazenima je samo privremeno rešenje
Predstavnici EK su obavešteni da Rio Tinto ima plan o upravljanja vodama kao i način sušenja naslagane jalovine, kako bi se sprečili negativni uticaji na životnu sredinu. Da li su nedozvoljeni „negativni uticaji“ na životnu sredinu određivani prema EU standardima, direktor Stausholm nije rekao, a nije bilo ni potrebe: životna sredina Srbije devastirana projektom Jadar će zauvek ostati izvan EU. Nema boljeg dokaza da nas nikad neće (tako zagađene) primiti u EU.
Interesantno je da naša javnost sem o potencijalnim novim radnim mestima, o svemu tome ne zna ništa: moguće da gospođe Z. Mihajlović i I. Vujović tako važne informacije čuvaju za „ekspertsku“ javnu raspravu kada će narod – koji sve zna i od koga se ništa ne može sakriti, demokratski odlučiti da li su argumenti tipa „majke mi“ ili „časna reč“ dovoljno ubedljivo izrečeni. Ako nešto omane oko tih javnih rasprava, tu su naše institucije. One su pre svega dobro povezane, šta više – radi što bolje efikasnosti i koordinacije, centralizovene su u jednu: to je Partija, trenutno najbolje organizovana institucija u Srbiji.
Neiskustvo i neznanje: I.Vujović, ministarka za
zaštitu životne sredine o svom poslu malo zna
Z. Mihajlović otvoreno štiti interese Rio Tinta
Dalje Stausholm očekuje da će se neophodni regulatorni koraci radi dobijanja upotrebne dozvole zbrzati negde do kraja prve četvrtine 2022. godine, kako bi početak proizvodnje mogao da počne negde 2026. godine. O smejuriji zvanoj „regulatorni proces“ kojom se u Srbiji dodeljuju dozvole za rad zagađivačima (naročito inostranim „investitorima“) sam već pisao. Interesantno – čim se malo osvetle ti tamni vilajeti našeg „regulatornog procesa“ učesnici se poplaše ko zečevi i počnu da otežu. Zapitaće se neko – ako u junu nisu mogli da pogode šta će se desiti u oktobru, kako im verovati u planove za 2026. godinu? Na kraju ćemo opet dobiti packe od EU, reći će da mi Srbi nismo u stanju ni sopstvenu životnu sredinu da isprodajemo na vreme…
Protesti građana u selu Brezjak zbog istraživanja i projekta rudnika litijuma ne prestaju
Direktor Stausholm je izvestio EK da projekat Jadar ima političku podršku srpskog predsednika Vučića, koji u tome vidu značajan ekonomski podstrek za ekonomiju Srbije u narednih 10-15 godina. Ono što gospodin Stausholm nije pomenuo je – da se projekat Jadar razvija u potpunosti mimo institucija Srbije što, interesantno – EK uopšte ne smeta; za sada, naravno. Prljava igra EU zvaničnika nije za nas ništa novo: kad dođe vreme, sve te mućke će se vratiti kao bumerang onda kada se neko seti i tuži današnje promotere nekom Evropskom sudu pravde. Koji će se naravno proglasiti nenadležnim za Australiju i Veliku Britaniju, vlasnike kompanije Rio Tinto.
Projekat ostavlja za sobom mega jalovište i uništene vodotokove reka Jadra, Drine i Save
Kako bi „izvadio štetu“ koju će za sobom zauvek ostaviti mega jalovište i uništeni vodotokovi reka Jadar, Drine i Save, Rio Tinto navodno nudi kao kompenzaciju fabriku litijumskih baterija. I oni će ostaviti nešto đubreta, ali će kešovina biti opipljiva, narodu bi to trebalo da bude dovoljno.
Direktor Stausholm mesecima po Evropi traži partnere u auto industriji – iz beleške sa njegovog junskog razgovora sa DG GROW se vidi da ima nekih pomaka sa nemačkim proizvođačima auto opreme. Zašto onda Nemci toliko odugovlače? Moguće zato što će za tu uslugu, što će da nam upropaste životnu sredinu tražiti neku protiv-uslugu: sa kolonijama nema ravnopravog biznisa. Nije naivna gospođa Angela.
Kao da je njihova zemlja: Bušotine strane kompanije Rio Tinta šire se po Srbiji na sve strane
Interesantno, nešto kasnije, ali baš u to letnje vreme, naš predsednik Vučić nas je obavestio da sa svojim timom istrajno i mukotrpno radi, ne bi li obezbedio fabriku litijumskih baterija (a možda i automobila). I premijerka Brnabić je svoje rodoljublje iskazala čvrstim stavom da litijum kao sirovina neće izaći iz Srbije, može samo kao baterija. Sada vidimo iz beleške DG GROW da direktor Stausholm bestidno laže EK i prisvaja sebi zasluge timova naših predsednika države i Vlade. Ili se sve vreme radi o jednom timu… komplikovano je to sa timskim radom.
Na kraju – šlag na torti. DG GROW je povratno informisao Rio Tinto o tekućim razgovorima sa srpskim zvaničnicima o mogućnosti da se razvije strateško partnerstvo kada je reč o strateškim sirovinama i baterijama koristeći tekući dijalog Srbije o pristupanju i bla bla…
Deponije otrova na jalovištima i bazeni mulja rudnika Rio Tinta na Madagaskaru
Ja to čitam ovako: i birokrate iz EK hoće neki procenat od našeg litijuma koji će vaditi Englezi i Australijanci. To se zove strateško partnerstvo: vi nama litijumske baterije, mi vama obećanje da... ćemo nešto da vam damo. Naravno, sve uz monitoring. Ali ne ono sa ljudskim pravima, to je samo žvaka kad nemamo ništa drugo. Sada ide „pravi“ monitoring – životne sredine. Pre svega, razvejavanje otrova sa mega deponije po celom Balkanu (a možda i šire) ima Srbiju da košta, i to puno. Zagađenje vodotokova Dunava i Crnog mora ima Srbiju da košta; koliko, videće se. Nedostatak pitke vode, kanceri i boleštine po Srbiji su njeni autonomni problemi koje mora sama da rešava – uostalom sve te međunarodne konvencije o životnoj sredini Srbija je odavno potpisala, i obavezala se na njih.
A Rio Tinto? Kakve veze imaju Englezi i Australijanci sa tim? Imate Rio Savu, to je srpsko preduzeće, imaju dve sobice u Beogradu, pa vidite sa njima sve što treba oko eko-štete.
Izvor: Između sna i jave, 15. 11. 2021.
PREVOD DOKUMENATA
1) SASTANAK 27. JUNA 2019.
Tema: Izveštaj: Sastanak sa Rio Tintom (RT), 27. jun 2019. 9:40-10:30
Poštovani,
Rio Tinto je zatražio sastanak sa GROW C2 radi razmene najnovijih razvoja događaja u oblasti politike o sirovinama. Sastanak je održan 26. juna 2019. godine od 9:40 do 10:30 časova. GROW C2 su predstavljali...
Rio Tinto je predstavio svoje globalne aktivnosti:
RT deli sledeća zapažanja:
Komisija je obavestila RT o svom stavu o kritičnim sirovinama, uključujući objašnjavanje upotrebe liste i stanja trenutne procene; etičkim izvorima; finansiranju rudarskih aktivnosti i interesovanju u vezi sa CRM-om u zemljama u okruzenju.
RT će takođe uskoro pružiti informacije o svom globalnom pristupu održivosti.
Pozdrav,
Koordinator u oblasti sirovina
Evropska komisija
DG GROW
Jedinica za Efikasnost resursa i sirovine | C2
BREI 11/160
Av. D’Auderghem 45,
B-1049 Brisel/Belgija
GROW C2 email: GROV-C2@ec.europa.eu
Pratite nas na Tviteru
http://tvitter.com/EU enterprise
2) SASTANAK 4. JUNA 2021.
Za:
Cc:
Tema
: Virtuelni sastanak DG GROW - Rio Tinto od 4. juna 2021. – najnovije informacije o Projekatu Jadar, Srbija
Poziv DG GROW sa Rio Tintom 4. juna - Projekat Jadar u Srbiji
Učesnici:
RioTinto:
EU: DG GROW
Virtuelni sastanak je održan u kontekstu posete generalnog direktora Rio Tinta Jakoba Stausholma Beogradu ove nedelje kako bi se sastao sa predsednikom Vučićem i namerom Komisije da razvije strateško partnerstvo sa Srbijom kada su u pitanju kritične sirovine i baterije.
Ključne tačke o kojima se razgovaralo:
Koordinator
Evropska komisija
Generalni direktorat za unutrašnje tržište, industriju, preduzetništvo i mala i srednja preduzeća
Jedinica GROW 1,01 - Energetski intenzivne industrije i sirovine
BREI 11/160
B-1049 Brisel/Belgija
3) SASTANAK 30. JULA 2021.
Poziv DG GROW sa Rio Tintom 30. jula - Projekat Jadar u Srbiji
Učesnici:
RioTinto:
EU: DG GROW
Sastanak je održan u kontekstu nedavne odluke odbora Rio Tinta da izdvoji 2,4 dolara milijardi na projekat litijum-borata „Jadar” u Srbiji. To je usledilo nakon našeg sastanka (DG GROW - RioTinto) 4. juna. Tokom današnjeg sastanka dotakli smo se sledećih tačaka:
1) __________ nam je pružio dodatne detalje o pozitivnim finansijskim obavezama koje je preuzeo Odbor Rio Tinta. Obaveza ostaje podložna primanju svih relevantnih saglasnosti, dozvola i licenci i kontinuirano angažovanje sa lokalnim zajednicama, vladom Srbije i civilnim društvom. Potvrdili su sledeći plan u vezi sa razvojem projekta Jadar:
__________ obavešten o bliskim i pozitivnim kontaktima sa srpskim vlastima. Ohrabrili smo Rio Tinto da održava bliske i redovne kontakte sa Delegacijom EU u Beogradu.
2) __________ potvrdio snažan fokus Rio Tinta ka održivom rudarstvu, usklađivanju sa EU zakonodavstvom (propis o baterijama) i dobrim praksama, kao i otvoreno angažovanje sa lokalnim zajednicama i nevladinim organizacijama.
3) __________ potvrdio je da je za Rio Tinto Jadar evropski projekat i da radije sarađuje sa industrijskim akterima iz EU = da pomogne u razvoju evropskog lanca vrednosti baterija. Diskusije sa srednjim i nižim originalnim proizvođačima opreme su već počele, npr. sa nemačkim proizvođačima automobila, sa proizvođačima baterija.
4) Sumirali smo naše početne partnerske aktivnosti sa srpskim vlastima (prvi sastanak, koncept) i informisali o našoj nameri da organizujemo početni sastanak strateškog partnerstva u septembru. Obavestili smo i o planiranom sastanku na visokom nivou (potpredsednik Evropske komisije Šefčović, komesar Varhelji) sredinom oktobra, pod uslovom da postoji dovoljan napredak na tehničkom nivou.
5) __________ pitao o kineskom udelu u Rio Tintu. __________ razjasnio da bez mesta u upravi preduzeća i do sada bez zahteva za strateške odluke, uprkos činjenici da je Kina najveći poslovni partner Rio Tinta (trenutno 70? - uglavnom ruda gvožđa Australija i Kina). Takođe smo imali debatu o globalnim rudarskim trendovima, npr. trenutni pomak sa globalnih na regionalne rudarske lance snabdevanja i operacije.
Od:
Poslato: utorak, 27. jul 2021. u 19.00 časova
Za:
Cc:
Tema: Rio Tinto izdvaja sredstva za projekat litijuma Jadar
Poštovani,
Javljam vam se sa veoma dobrim vestima. Ranije danas naš odbor je izdvojio 2,4 milijarde dolara za projekat litijum-borata Jadar u Srbiji. Više detalja je upravo podeljeno na našem veb sajtu na sledećem linku: https://www.riotinto.com/news/releases/2021/Rio-Tinto-commits-funding-for-Jadarlithium-
proiect
Naravno, ovo ostaje podložno dobijanju svih relevantnih odobrenja, dozvola i licenci zemlje, ali je ipak još jedna značajna prekretnica u daljem razvoju ovog svetskog nalazišta.
Moje kolege i ja rado ćemo vam dati više detalja ako želite. Molim vas slobodno kontaktirajte __________. Radujemo se nastavku rada sa vama na povezivanju ovog nalazišta sa širom evropskom strategijom o sirovinama.
S poštovanjem,
Rio Tinto
Rue de la science 14
1040 Brisel
T: +32 488 38 30 19
PRILOG PPNS: "DOKUMENTI IZ BRISELA"
IZ ARHIVE PPNS
PROJEKAT JADAR: KONTROLA REGULATORNOG PROCESA I TROŠKOVI ZAŠTITE ŽIVOTNE SREDINE
Jagoš Raičević, Institut za nuklearne nauke „Vinča“ Univerziteta u Beogradu
Apstrakt
U Srbiji ne postoji nezavisno regulatorno telo koje bi se bavilo rešavanjem problema zaštite životne sredine (ZŽS). Stoga je neophodno formiranje relevantnog tela koje treba da zameni mnogobrojne (nepoznate) tehničke komisije i/ili radne grupe i probleme zaštite životne sredine sa nivoa anonimnih autorskih ugovora izvede na nivo kompetentnih institucija. Nekonzistentna domaća legislativa ne garantuje osiguranje kvaliteta i učešće javnosti u ZŽS, a posebno sprečavanje sukoba interesa u procesu donošenja odluka o projektu „Jadar“. Primera radi, upoređeni su postupci kontrole izgradnje velike deponije industrijskog otpada projekta „Jadar“ sa površinskim odlagalištem veoma niskoradioaktivnog otpada. Takođe je istaknuto da se ustanove i pojedinci koji su učestvovali ili učestvuju u realizaciji projekta „Jadar“ ne mogu baviti ocenom njegovog kvaliteta, tj. ne mogu biti u poziciji da ocenjuju sami sebe, što se može ispuniti jedino kvalitetnim učešćem sveukupne zainteresovane javnosti.
Druga i važnija poruka prezentacije je predlog da zaključak dvodnevnog skupa u SANU mora biti inicijacija Vladinog projekta, sa zadatkom da verifikovanim metodama i prema najvišim svetskim standardima izvrši sveobuhvatnu i detaljnu analizu uticaja projekta „Jadar“ na životnu sredinu, uzimajući u obzir cenu koštanja svih faza njegovog životnog ciklusa: od izgradnje rudnika i eksploatacije, do njegovog zatvaranja i sanacije i remedijacije svih korišćenih prostora.
PREKO 58.000 NOVOOBOLELIH OSOBA OD MALIGNITETA U SRBIJI
Dr Jagoš Raičević: Moguće i naša obaveza je da utvrdimo stepen zagađenja da svojim potomcima ne ostavljamo ekološka zagađenja
„Moguće je proceniti koliko je ekološko zagađenje nastalo nakon NATO bombardovanja 1999. Moguće je utvrditi potencijalno uzročno-posledične veze između zagađenog okruženja i novosnastalog kancera. Moguće je da još uvek postoje delovi eko-sistema koji zahtevaju ponovnu remedijaciju. Naša obaveza je da svojim potomcima ne ostavljamo ekološka zagađenja koja možemo da rešimo“, rekao je u zaključku svoje diskusije Dr Jagoš Raičević, sa nuklearnog instituta Vinča.
Detaljno OVDE
Foto: Dr Jagoš Raičević/KoSSev
PREPORUKA PPNS