Površina sliva Lepenice je 638,9 km2 (Milanović, 2007). Geološki sastav sliva je raznovrstan. Zastupljene su sedimentne, metamorfne i magmatske stene. Raznovrsnost nije samo u stratigrafskom pogledu, već i po vremenu postanka. Iz perioda prekambrije su kristalasti škriljci, iz paleozoika mermer, krečnjaci i u manjoj meri filiti. Iz perioda mezozoika karakteristične su sledeće stene: krečnjački laporac, rožnac, glinci i glineni škriljci, peščari, dijabaz (Stepanović Ž., 1974). Najveće prostranstvo u slivu Lepenice zauzimaju kenozojski sedimenti (Milanović A., 2001).
U ovom slivu se ističu tri doline (Lepenička, Trmbaska i Uglješnička sa Limovcem), pa je oblast podeljena na nizijski, planinski i dva brdska dela.
Klima sliva Lepenice je umereno-kontinentalna. Srednja godišnja temperatura vazduha je 11,1o C. Najhladniji mesec je januar, a najtopliji jul. Na pluviometrijski režim Kragujevca preovlađujući uticaj imaju ciklonske aktivnosti različitog porekla, koje se manifestuju u prodorima vlažnih i hladnih vazdušnih masa (Đukanović D., 1966). Padavina ima tokom cele godine a najviše se izluči u maju i junu, dok je najmanje u februaru i oktobru. Prosečna godišnja količina padavina je 632,5 mm. Leto je vlažniji period godine, zbog prodora zapadnih i severozapadnih vazdušnih masa.
Izvor reke Lepenice je Studenac u Gornjem Goločelu. Nekada se ulivala u Veliku Moravu kod Rače. Međutim, za vreme velike poplave 1897. Lepenica je 115 skrenula tok kod Rogota prema istoku, pri čemu je usekla novo korito i promenila ušće, koje se nalazi nedaleko od Lapova kod Miljkovog manastira (Radivojević T., 1911). Njegov deo od pređašnjeg ušća Rače u Lepenicu do Lepenice u Moravu upotrebila je Rača koja njime teče u Moravu (Milosavljević M., 2001). Lepenica je sada duga 48 km, a nekada je bila 60 km, a površina sliva je 634,3 km2. Reka prima 28 pritoka, a značajnije su Dračka i Petrovačka reka, od levih pritoka, i Grošnička reka i Ždraljica, od desnih pritoka…
Izvor: GLASNIK SRPSKOG GEOGRAFSKOG DRUŠTVA
GODINA 2012. SVESKA XCII- Br. 4
PDF SVRSTAVANJE REKA U REDOVE I NJENA ZAVISNOST OD RAZMERA KARTE NA PRIMERU LEPENICE
FB GRUPA ČUVAJMO LEPENICU
Komentara: 0