Procena je da će se u EU tokom 2014. godine, baciti ukupno 100 miliona tona hrane! Računa se, ako se ništa ne preduzme, da će to narasti na 126 miliona tona u narednih pet godina.
I to ne hrane kao industrijskog otpada, već hrane koju bacamo mi.
Da li vi možete da dodate nešto na ovaj spisak, neke navike kojima poboljšavate kućni budžet i postižete da manje hrane bacate?
KAKO DA NE BACAM HRANU
Juče smo se bavili tom temom na stranici. Neki ljudi imaju dobre navike i dobre savete kako da se racionalnije ponašamo, kupujemo i iskoristimo hranu koju smo kupili i pripremili. Ovako bi, otprilike, izgledao taj spisak, sabran i naučen od vas, na ovoj stranici, u šest tačaka:
1. U NABAVKU SA SPISKOM - ako kupuješ samo ono što ti treba, i samo sa spiska, veća je šansa da sve iskoristiš i kasnije ništa ne baciš.
2. PROVERA DATUMA UPOTREBE - ne kupuješ ono što ističe sutra ako nećeš moći odmah da iskoristiš. Hrana koja prirodno ima kraći rok upotrebe, kupuje se s planom da se upotrebi ranije.
3. ROTIRANJE U FRIŽIDERU - kad se kupi nova hrana, ranije kupljena se premešta napred da bude svima na oku.
4. KORISTI OSTATKE - ostaci hrane mogu da se upotrebe za pripremu novog obroka. Od voća koje prezreva može da se napravi neki šejk, od povrća - supa, od mesa koje je zaostalo od ručka neka salata s mesom.
5. PRIPREMA ODJEDNOM VIŠE RAZLIČITIH JELA - ako nećeš imati vremena u toku radne nedelje, kad već jednom stojiš za šporetom, skuvaj više različitih jela. Deo za ishranu narednih dana, deo za zamrzavanje.
6. ZAMRZAVAJ - hrana koja je ostala može da se zamrzne, pa makar bile i male porcije. Kasnije ona može biti jedan obrok ili poslužiti za pripremu drugačijeg.
Komentara: 0