Pet radnih dana za javni uvid u Upravi grada u projekat TKSR centra kraj jezera Bubanj

Pet radnih dana za javni uvid u Upravi grada u projekat TKSR centra kraj jezera Bubanj

Javna prezentacija urbanističkog projekta za izgradnju turističkog kulturno-sportskog rekreativnog centra na jezeru Bubanj nalazi se na sajtu grada od 25. decembra 2023. godine, a do šire javnosti doprela je nakon objave članka na poslovnom portalu Ekapija u petak 5. januara.

Ovaj oglas Gradske uprave za imovinske poslove, urbanizam, izgradnju i ozakonjenje, podrazumeva prezentaciju u njenim prostorijama (zgrada Uprave grada Kragujevca, V sprat, kancelarija broj 508).

Bila bi to skoro pa redovna gradska vest, ali oglas skreće pažnju rokom za javnu prezentaciju u Upravi grada - omogućena je od 3. do 10. januara, svakog radnog dana od 11 do 14 časova. Dakle, tek pet radnih dana za upoznavanje stručne, ali i šire zainteresovane javnosti sa sadržajem na 106 strana.

Kako je grad naveo, zahtev za izradu urbanističkog projekta podnela je Gradska turistička organizacija (GTO). Iako je tako, GTO nema ovaj poziv među dokumentima i javnim nabavkama na svom sajtu, niti ga populariše kao vest.

Nosilac izrade projekta je Urbing tim iz Kragujevca. Prema podacima APR, reč je preduzetniku osnovanom u novembru 2022. godine koga zastupa Jelena Stefanović (1985). Redovni godišnji finansijski izveštaji o poslovanju još uvek nisu dostupni u ovom državnom registru.


Foto: Print screen / Urbanistički projekat / HS Pro Construction / Tatjana Ilić

Urbing tim je, inače, nosilac izrade urbanističkog projekta i u interesu investitora SM Invest 2023 iz Kragujevca, čije idejno rešenje potpisuje Proneks, takođe iz grada na Lepenici, sa Aleksandrom Nenkovićem, kao odgovornim projektantom. Taj stambeno-poslovni kompleks, naziva Royal Palace, planiran je nedaleko od Sušičkog potoka.

Ekapija je izdvojila da bi Kragujevac mogao da dobije centar na mestu gde se sada nalazi poligon za polaganje vožnje, na parceli površine 9.470kvm i da je planirana gradnja prizemnog objekta.

Prizemlje sadrži tribine koje su podeljene u tri celine, sportske terene i prostor sa binom. Pristup tribinama je rešen pešačkom stazom koja ide po obodu zadatog prostora i sa nje se preko stepenica, koje spajaju pešačku stazu i terenima, prilazi tribinama.

Ukupna bruto površina objekta je 5.761,89 m2, a gradiće se u tri faze, preneo je ovaj portal.


Rekreativni centar kod jezera Bubanj u Kragujevcu (Foto: Print screen / Urbanistički projekat / HS Pro Construction / Tatjana Ilić

Za javni uvid u trajanju od pet radnih dana, grad je pozvao sva zainteresovana fizička i pravna lica da dostave svoje primedbe i sugestije u pisanom obliku. Primalac je Odeljenje za poslove u oblasti urbanizma pri Sekretarijatu za urbanizam i izgradnju unutar Gradske uprave za imovinske poslove, urbanizam, izgradnju i ozakonjenje (adresa je Trg Slobode 3).

Do srede 10. januara, kako je istakao grad, zainteresovanim licima biće data obaveštenja i pružena potrebna stručna pomoć od 11 do 14 časova. Naznačeno je da je ovlašćeno lice za davanje obaveštenja Tatjana Jovanović (tel. 034/306-229, kancelarija broj 508, zgrada Uprave grada Kragujevca).

IZVOD IZ PROJEKTA

Kako je istaknuto u projektu, "namene objekata čija gradnja nije dozvoljena su sve namene koje svojom funkcijom mogu da ugroze osnovnu namenu sa bilo kog aspekta. Zabranjene su sve delatnosti koje bi ugrozile životnu sredinu bukom, vibracijama, gasovima, mirisima, otpadnim vodama i drugim štetnim dejstvima, kao i objekti koji po arhitektonsko-građevinskom sklopu ne odgovaraju karakteru zahvata".

Zapisano je takođe da se osnovni uslovi zaštite životne sredine ostvaruju "rekonstrukcijom i izgradnjom objekata u skladu sa tehničkim i sanitarnim propisima, priključenjem na naseljsku infrastrukturu i uređenjem lokacije i parcele, odnosno uređenjem javnih površina, a posebno saobraćajnih i zelenih površina. Takođe, potrebno je da nadležne službe kontrolišu izgradnju, uređenje javnih površina, komunalni otpad, snabdevanje vodom, kanalisanje i prečišćavanje otpadnih voda i dr".

Mere zaštite životne sredine

8.2. Mere zaštite prirodnog dobara

Ukoliko se u toku izvođenja građevinskih i drugih radova naiđe na geološko-paleontološke ili mineralno-petrološke objekte, za koje se pretpostavlja da imaju svojstvo prirodnog dobra, izvođač je dužan da u roku od osam dana obavesti Ministarstvo nadležno za poslove zaštite životne sredine, kao i da preduzme sve mere zaštite od uništenja, oštećenja ili krađe do dolaska ovlašćenog lica.

8.3. Mere zaštite životne sredine

Realizacija urbanističkog projekta je moguća uz primenu i poštovanje opštih mera zaštite životne sredine koje su sastavni deo urbanističkog projekta, a moraju se primenjivati u svim fazama razrade lokacije. Opšte mere zaštite životne sredine su:

  • potpuno infrastrukturno opremanje kompleksa, prema uslovima nadležnih institucija,
  • adekvatnim ozelenjavanjem i odabirom vrsta doprineti boljim zdravstveno-higijenskim uslovima na lokaciji,
  • smanjenje koncentracije zagađujućih materija na izvorima zagađenja,
  • buka u kompleksu, kao i buka u spoljašnjem okruženju, ne sme da prelazi zakonski predviđene norme,
  • poštovanjem tehničkih normativa za izgradnju objekata i infrastrukture, obezbediti sigurnosna udaljenja kako bi se izbegle neželjene akcidentne situacije (obezbediti atestirane uređaje i postrojenja),
  • projektovati zaštitu od požara prema tipu i nameni objekata,
  • u kompleksu moraju biti obezbeđeni mikroklimatski uslovi, sa sanitarno-higijenskog i zdravstvenog aspekta, potrebni za bezbedno obavljanje delatnosti,
  • adekvatnim ozelenjavanjem obezbediti smanjenje širenja neprijatnih mirisa zagađujućih gasova kao i širenje buke iz okolnog saobraćaja,
  • sve instalacije EE i TT (dalekovodi, TS, antenski stubovi i dr), koji predstavljaju izvore od nejonizujućeg zračenja, moraju se projektovati i graditi u skadu sa Zakonom o zaštiti od nejonizujućeg zračenja („Sl. glasnik RS“ br. 36/09), kao i u skladu sa pravilnicima koji bliže definišu tehničke normative za izgradnju vodova koji emituju EM zračenje.

8.4. Mere upravljanja otpadom

Upravljanje otpadom na lokaciji mora biti u skladu sa Zakonom o upravljanju otpadom („Sl. glasnik RS“ br: 36/09, 88/10, 14/16, 95/18 - dr. zakoni i 35/23) i podzakonskim aktima. Na predmetnoj lokaciji, a u skladu sa namenom prostora, predviđeno je odlaganje komunalnog i ambalažnog otpada i opredeljena je površina za smeštaj kontejnera, u okviru kojeg je predviđeno postavljanje po četiri kontejnera za odlaganje komunalnog i ambalažnog otpada. Prostor kulturno-sportskog rekreativnog centra potrebno je opremiti urbanim mobilijarom, koji obavezno uključuje korpe za otpad.

U okviru Opštih pravila uređenja i izgradnje površina i objekata javne namene navedeno je:

"Moguće kompatibilne namene su funkcije koje mogu da budu dopuna osnovnoj nameni, ali samo pod uslovom da ta delatnost ne ugrožava osnovnu namenu, javni interes i životnu sredinu. Kompatibilna namena može izuzetno da bude i dominantna, pod uslovom da ne ugrožava planiranu osnovnu namenu šire zone, javni interes i životnu sredinu i da se realizuje prema pravilima definisanim za osnovnu namenu".

Uvid u urbanistički projekat moguć je i na internet adresi grada Kragujevca www.kragujevac.ls.gov.rs - direktan link.

IZ SADRŽAJA

TEKSTUALNI DEO

1. UVODNI PODACI O IZRADI URBANISTIČKOG PROJEKTA
2. PODACI O LOKACIJI
3. DOSTAVLjENA DOKUMENTACIJA
4. URBANISTIČKA ANALIZA POSTOJEĆEG STANjA NA LOKACIJI I OKRUŽENjU
5. STATUS ZEMLjIŠTA U OBUHVATU URBANISTIČKOG PROJEKTA
6. USLOVI DEFINISANI PLANSKIM DOKUMENTOM
7. TEHNIČKI OPIS PREDLOŽENOG URBANISTIČKOG REŠENjA
7.1. Prostorna organizacija turističko-kulturnog i sportsko-rekreativnog sadržaja centra
7.2. Klasifikacija i kategorizacija objekta
7.3. Horizontalna i vertikalna regulacija
7.4. Urbanistički indeksi na građevinskom kompleksu
7.5. Parkiranje
7.6. Uređivanje parcele i ograđivanje
7.7. Priključenje objekta na infrastrukturu
7.7.1. Saobraćaj
7.7.2. Vodosnabdevanje i odvođenje otpadnih voda
7.7.3. Elektroenergetska infrastruktura
7.7.4. Telekomunikaciona infrastruktura
7.7.5. Termoenergetska infrastruktura
7.7.6. Mere energetske efikasnosti
8. ZAŠTITA ŽIVOTNE SREDINE,TEHNIČKI, SANITARNI I BEZBEDNOSNI USLOVI
8.1. Inženjerskogeološki uslovi 
8.2. Mere zaštite prirodnog dobara
8.3. Mere zaštite životne sredine
8.4. Mere upravljanja otpadom
8.5. Mere zaštite graditeljskog nasleđa
8.6. Ostale mere zaštite
9. TEHNIČKI OPIS PREDLOŽENOG REŠENjA KOMPLEKSA – IZVOD

Uz ovaj urbanistički projekat, predstavljen je još jedan - za izgradnju višeporodičnog stambenog objekta na KP br.9531, 9532, 9533 i 9534 KO Kragujevac 4. 


IZ ARHIVE PPNS OSNOVNA ISTRAŽIVANJA LITIJUMA I SVA PRIMENJENA GEOLOŠKA ISTRAŽIVANJA NISU DOZVOLJENA PROGRAMOM ZAŠTITE ŽIVOTNE SREDINE U KRAGUJEVCU OD 2023-2033
Osnovna istraživanja litijuma i sva primenjena geološka istraživanja nisu dozvoljena Programom zaštite životne sredine u Kragujevcu od 2023-2033

PREPORUKA - EKSKLUZIVNO NA PPNS 
SANU: PROMOCIJA ZBORNIKA "PROJEKAT JADAR - ŠTA JE POZNATO?" (VIDEO)

SANU: Promocija zbornika ’Projekat Jadar - šta je poznato?’ (VIDEO)

STRANICA KOJA SE ČUJE - ZORAN MODLI
PRVI PRVI NA SKALI FB STRANATVITERINSTAGRAM 

PODRŽI PPNS!

Print Friendly and PDF

Komentara: 0

Dodaj komentar

Facebook komentari

Anketa

Da li ste protiv rudnika litijuma u Srbiji?

Ostale ankete
https://www.facebook.com/stop.gmo.srbija/ https://ekologijakragujevac.rs/ https://www.facebook.com/groups/543555452379413/ https://www.facebook.com/PrviPrviNaSkali/ https://www.pmf.kg.ac.rs/ https://www.facebook.com/savez.slepihkragujevac http://www.pmf.kg.ac.rs/botanicka_basta/index.html https://ckkg.org.rs/ https://www.okvirzivota.org.rs/ http://vrabac.rs/ http://www.pozoristezadecu.com/ https://www.ijfk.info/ https://joakimfest.rs/ http://www.conviviummusicum.com/sr/ http://www.nbkg.rs/index.html https://telok.org.rs/ https://aiesec.org.rs/lokalna-kancelarija-kragujevac/ https://www.facebook.com/profile.php?id=100064845214187 https://www.spdradnickikragujevac.com/ https://www.facebook.com/konamtrujedecu/ http://www.drustvosrpskihdomacina.org.rs/ https://www.facebook.com/PrviPrviNaSkali/ https://www.facebook.com/Pupinizacija-582808185210353/ https://sveoarheologiji.com/ http://www.pekgora.org/ https://prviprvinaskali.com/clanci/dren/ekologija/mali-vodeni-ekosistem-u-botanickoj-basti-realizovan-projekat-ug-svetli-horizonti.html http://fondacijarsum.org/ http://www.milutinstefanovic.com/ http://www.vfphysical.rs/ http://nevenaignjatovic.com/ http://www.ipsport.net/ http://marepannoniumgarden.blogspot.rs/-i-dupont.html http://www.epodzaci.org/ http://www.prvagimnazija.edu.rs/index.php/nastava/van-nastave/sopce https://www.pasarela.rs/o-nama/ http://zoran-spasojevic.blogspot.com/ http://www.audioifotoarhiv.com/ http://www.littlelighthouse.net/ http://kozmicbluesemisija.blogspot.com/ https://www.facebook.com/groups/ZoranModli https://www.facebook.com/groups/131568206482/ https://www.facebook.com/stop.gmo.srbija https://prviprvinaskali.com/clanci/recju/autori-ppns/aleksandra-ninkovic-tasic/mihajlo-i-pupin-sa-pasnjaka-do-naucenjaka.html https://prviprvinaskali.com/clanci/slikom/glagoljanja/arcibald-rajs-o-budzaklijskoj-politici.html https://prviprvinaskali.com/clanci/podrska-ppns/podrzi-rad-ug-prvi-prvi-na-skali-donacijom-na-racun-1504516749.html