Požar u jednom magacinu na prostoru nekadašnje Elektronske industrije u Nišu prijavljen je danas oko 5:30. Na terenu su 24 vatrogasca sa 9 vozila i gase požar, a kako kažu iz niške policije, nema povređenih, javile su Južne vesti posle 10 časova.
Vatrogasci i policija su na terenu od jutros, a u toku je gašenje požara u magacinu na Bulevaru svetog cara Konstantina, saopštila je policija.
Požar koji je izbio oko 5:30 zahvatio je površinu od ukupno 3.000 kvadratnih metara. Vatrogasno-spasilačke ekipe su odmah po dojavi izašle na lice mesta i ulažu maksimalne napore da spreče da se požar proširi i na obližnje magacine. Povređenih osoba, prema dosadašnjim informacijama, nije bilo - rekli su u MUP-u.
U intervenciji učestvuju 27 vatrogasaca-spasilaca sa devet vozila iz Vatrogasno-spasilačke brigade Niš, tri vatrogasca sa dva vozila sa Aerodroma „Konstantin Veliki“ u Nišu, a angažovana je i jedna cisterna JKP „Naissus“ iz ovog grada, dodaju iz MUP-a.
Kako su javili čitaoci Južnih vesti, gust crni dim bio je oko Elektronske industrije.
Ovaj veliki požar je lokalizovan, ali nije ugašen, objavile su Niške vesti.
Izvor nezvanično saznaje da gori magacin i kancelarije firme Benlian foods. Magacin i kancelarije koje gore nalaze se u jednoj od dve zgrade koje ovo preduzeće ima u Elektronskoj.
VIDEO
192. RS
EKO STRAŽA
IZ ARHIVE MEDIJA
2021, jul
"U magacinu stoje hemikalije koje su tu decenijama"
Nekadašnji gigant u bivšoj Jugoslaviji (EI) u kojima je sredinom prošlog veka radilo skoro 20 hiljada ljudi, sada je pust. Umesto radnika, u krugu fabrike, na više lokacija, ostale su hemikalije koje su se koristile u proizvodnji. U bocama su, između ostalog, i samozapaljivi, eksplozivni gasovi fosfin i silan.
Bez kontrole, kaže Radiša Spasić, hemičar i bivši radnik EI, te boce predstavljaju tempiranu ekološku bombu.
"Po Zakonu o gasovima pod pritiskom, na svakih šest meseci do dve godine se kontroliše ventil da li drži ili ne i da li gas curi. Nažalost, sigurno 22 godine ovo nije kontrolisano. Znači, svakog trenutka može da počne da šiklja plamen, da izazove požar, eksploziju, a u magacinu ima još starih hemikalija koje tu stoje decenijama, koje isto mogu da eksplodiraju. Nesagledive bi bile posledice", kazao je Spasić za Euronews Srbija.
Hemijski otpad u EI Niš je "ekološka tempirana bomba" upozoravaju stručnjaci, država kaže da ima plan da reši problem
Izvor: Juronjuz
2011, januar
– EI Niš je tokom osamdesetih imala godišnji bruto proizvod koji je bio veći od takvog proizvoda cele Makedonije, kaže Mladenović. – Početkom devedesetih vlada je donela „poseban program“ za restruktuiranje EI, koji niko nije video, EI je počela naglo da se urušava, a zbog toga niko nije odgovarao. Očigledno je da su raznim lobijima i interesnim grupama odgovaralo da budemo potpuno uništeni, kako bi inostrane kompanije ušle na tržište. Pored niza preduzeća, tada su likvidirani i Aparati za domaćinstvo EI, da bi sada došlo Gorenje, kao i Profesionalna elektronika EI, koja je proizvodila strujomere, umesto koje bi u Niš uskoro trebalo da stigne Sažem, koji će raditi to isto. Stručna radna snaga u ovim fabrikama više nikome nije potrebna i završila je na ulici.
Domaća industrija davno uništena zbog stranaca
Izvor: Danas
IZ ARHIVE PPNS OSNOVNA ISTRAŽIVANJA LITIJUMA I SVA PRIMENJENA GEOLOŠKA ISTRAŽIVANJA NISU DOZVOLJENA PROGRAMOM ZAŠTITE ŽIVOTNE SREDINE U KRAGUJEVCU OD 2023-2033
PREPORUKA - EKSKLUZIVNO NA PPNS
SANU: PROMOCIJA ZBORNIKA "PROJEKAT JADAR - ŠTA JE POZNATO?" (VIDEO)
STRANICA KOJA SE ČUJE - ZORAN MODLI
PRVI PRVI NA SKALI FB STRANA, TVITER, INSTAGRAM
PODRŽI PPNS!
MIHAJLO PUPIN
ARČIBALD RAJS
Komentara: 0