U okviru centralne manifestacije Dana evropske baštine, koja se ove godine obeležava u Kragujevcu 4. oktobra 2014. godine, pod nazivom "Jezik i pismenost", Univerzitetska biblioteka u saradnji sa Filološko-umetničkim fakultetom organizuje izložbu radova "Ćirilica - kaligrafije i tipografka pisma". Izložba će biti otvorena u Galeriji Univerzitetske biblioteke u 12 časova.
Dani evropske baštine su zajednički program Saveta Evrope i Evropske komisije. Obeležavaju se u oko 50 država - od 1991. godine, a u Srbiji od 2001. godine. Tema ovogodišnje maifestacije je „Jezik i pismenost“. Cilj programa je da se široj javnosti približi i učini dostupnim kulturno nasleđe evropskih naroda i da se tom prilikom istakne jedinstvo raznolikosti zajedničkog evropskog nasleđa, kao jednog od karakterističnih činilaca evropskog identiteta. Evropsko kulturno biće je sinteza lokalnih znanja, veština i tradicije koja se stvarala u svim vidovima umetničkog izražavanja. U današnje vreme, kada su dovedeni u pitanje opstanci malih jezika, koji čine osnovu kultura pojedinih evropskih nacija, a tu ubrajamo i srpski jezik, posebno je važno široj javnosti ukazati na istorijski nastanak srpskog jezika i reformi koje su naš jezik pratile kroz istoriju.
SVEČANO OTVARANJE
Galerija Narodne biblioteke „Vuk Karadžić“ 11:00-12:00
Izložba fototipskih izdanja i kopija starih i retkih knjiga, rukopisa i periodike iz fondova Biblioteke Matice Srpske, Narodne biblioteke Srbije, Biblioteke SANU, Narodne biblioteke „Vuk Karadžić“ u Kragujevcu i drugih. Izložba se sastoji iz tri dela: staroslovensko razdoblje, srpskoslovensko i novo doba – ozvaničeno Vukovom jezičkom i pravopisnom reformom. Staroslovnsko razdoblje obeležio je jezik i pismo ćirilometodijevske epohe, srpskoslovensko doba (srpska i ruska redakcija staroslovenskog), a treće je ilustrovano publikacijama objavljenim na srpskom narodnom jeziku i pismu prihvaćenom nakon Vukove jezičke i pravopisne reforme 1864. godine.
ĆIRILICA – KALIGRAFIJE I ŠTAMPANA PISMA
Galerija Univerzitetske biblioteke
12:30
Izložba predstavlja pogled modernosti na ćiriličnu tradiciju. Izlažu se radovi studenata, asistenata i profesora FILUM-a, Odseka za primenjenu umetnost, Katedre za grafički dizajn, na čelu sa profesorom Draganom Pešićem, predavačem na predmetu Pisma sa kaligrafijom i Tipografija. Izlažu se i radovi koji se bave analizom rukopisa srpskih velikana (Ive Andrića, Isidore Sekulić, Laze Kostića i Njegove svetosti patrijarha Pavla), kao i računarskih fontova koji su na osnovu njih kreirani.
KALIGRAFSKI ISPISI
Đački trg – plato ispred Prve kragujevačke gimnazije
13:30 – 14:30
Izložba panoa sa kaligrafskim ispisima na jeziku domaćih i evropskih pisaca, u originalu i prevodu, ilustrovanih umetničkim portretima autora, sadrži i prikaz starih slovenskih grafema sraslih u idiome i frazeologizme savremenog ruskog jezika.
IZMEĐU TRADICIJE I INOVACIJE
Prva kragujevačka gimnazija
14:30 – 15:00
Izložba predstavlja izbor iz fonda stare i retke knjige Narodne biblioteke Srbije, povodom 520 godina od prve štampane knjige na srpskoslovenskom jeziku – Oktoih, i daje poseban osvrt na istoriju srpskog štamparstva.
OBILAZAK
15:00-16:30
Eparhijska biblioteka - Milošev venac - Narodni muzej, Stara crkva i Stara skupština - Spomen-park „Kragujevački oktobar“ - Muzej „21.oktobar“.
UNIVERZITETSKA BIBLIOTEKA SAJT, BLOG, FB PROFIL
PPNS/KG VODIČ
Komentara: 0