Fotograf Dušan Popović predstaviće svoje radove u galeriji Studentskog kulturnog centra na izložbi "Beogradska predgrađa" čije je otvaranje zakazano za utorak 2. decembar u 20 časova.
Nova topografija predgrađa: Dušan Popović
Fotograf-umetnik Dušan Popović radi u domenu fotografije u dokumentarnom maniru. Metodologija ovog fotografskog pristupa podrazumeva fotografisanje scena koje nisu promenjene zbog fotografisanja. Na prvi pogled, fotografije su detaljni opisi,bliži utilitarnom svetu nego umetnosti. Ali, zapravo one su rezultat kompleksnog mentalnog procesa koji uključuje sve posebnosti stvaralačkog čina.
Iako se različita Predgrađa koje Popović fotografiše nalaze se u okolini Beograda, ona su karakteristična za celu Jugoistočnu Evropu. U većoj ili manjoj meri to su polu-urbanizovana, polu-uređena, relativno nova naselja u kojima najčešće živi veliki broj ljudi. Popovićeva Predgrađa su ne-mesta susreta gradske i seoske infrastrukture, arhitektonskih kontrasta i različitih načina života. Mesta u kojima model urbane kulture permanentno biva redefinisan svojom suprotnošću, mesta u kojima često dolazi do svojevrsnog iskustvenog prekida. Ovaj prekid je nagovešten neutralnošću Popovićevog pogleda na prostore u kojima je podjednako lako zamisliti organizovane brutalne kriminalne radnje kao i miran porodični život.
Fotografije Dušana Popovića jesu specifični odgovor na neke od ideja i pristupa predstavljenih na jednoj od najuticajnijih fotografskih izložbi dvadesetog veka-Nova topografija: Fotografije izmenjenog pejzaža održanoj u Muzeju Džordž Istmen Haus u Ročesteru, u Njujorku, 1975. godine. Kustos ove izložbe, Vilijam Dženkins, definisao je pitanje stila predstavljenih radova u vezi sa topografskim snimcima predela, a ne u vezi sa slikovitim pejzažima poput onih koje je pravio Ansel Adams. Strogost, pritajeni humor i zanemarivanje formalnih kvaliteta slike neke su osobina koje je Dženkis identifikovao kao posebno važne.
U svojim fotografijama, nastalim na tragu i dalje aktuelnih lekcija ove značajne izložbe, Popović pravi svoju novu topografiju beogradskih predgrađa. Na fotografijama uglavnom nisu predstavljeni ljudi, glavni glumci su zgrade i ulice, međuprostori bez jasne namene i automobili, psi lutalice i dvorišta. Umetnička pretenzija ovih snimaka skrivena je u njihovoj jednostavnoj pojavnosti u kojoj pregršt detalja često anulira jedinstvenost motiva i ostavlja posmatrača u nedoumici oko smisla pojedinačnih fotografija.
U sadašnjem kontekstu srpskog društva, koji podrazumeva dugogodišnju krizu i nestabilnost, ove fotografije očekivano ne gledaju u budućnost, već u prošlost. Moguće je postaviti pitanja o njihovoj delotvornosti u smislu procesa istorizacije grada, trenutnom zaustavljanju njegovih stalnih promena. Čak, ili posebno, sa utilitarno-topografskog aspekta moguće je pretpostaviti da ovi delovi grada nikada nisu snimljeni na ovaj način, što priziva pitanja o značaju, odnosno zanemarivanju značaja materijalne kulture u ovoj sredini.
Bilo da se radi o društvenom trenutku, istoriji grada, specifičnom iskustvu predgrađa ili topografskom potencijalu fotografije kao umetnosti, ove fotografije ostaju ubedljiva slika stanja stvari u ovom delu svetu.
Mihailo Vasiljević
Dušan Popović rođen je u Beogradu 29. juna 1984. godine. Srednju grafičku školu završava 2004. godine u Banjaluci. Dve godine nakon srednje škole putuje u Boliviju gde prvi put dolazi u kontakt sa fotografijom. Dobija posao da vrši dokumentacij ugradilišta i u slobodno vreme pravi fotografije za sopstvene potrebe. Kasnije, 2009. godine, vraća se u Beograd i upisuje tromesečni kurs fotografije kod Tomislava Peterneka. Nakon kursa obavlja honorarne poslove vezane za komercijalnu fotografiju i volontira u novinskoj agenciji Tanjug, na poziciji fotoreportera. Sa stečenim iskustvom odlučuje da proširi svoje znanje i 2010. godine upisuje Novu akademiju umetnosti u Beogradu u klasi profesora Milana Aleksića. Do danas je bio zvanični fotograf Mikser festivala 2012. i 2013. godine i učestvovao je na više grupnih izložbi: Nova fotografija 2 (2011.), Nova fotografija 3 (2012), Nova fotografija 4 (2013.) i ISDSWE (2012).
FB DOGAĐAJ
STUDENTSKI KULTURNI CENTAR SAJT, FB PROFIL/STRANA
PPNS/KG VODIČ
Komentara: 0