Ima neka tajna veza: Goran Svilanović i Trilaterala u Srbiji

Ima neka tajna veza: Goran Svilanović i Trilaterala u Srbiji

Goran Svilanović bio je sagovornik novinara Zorana Panovića u emisiji "Pola sata Demostata" objavljenoj 10. januara pod naslovom "Srpski litijum je top tema u EU, zašto o tome ne govorimo?". Svilanović je predstavljen kao bivši ministar spoljnih poslova i nekadašnji generalni sekretar Saveta za regionalnu saradnju, a potpisan kao savetnik za regionalnu saradnju.

Iako slovi za novinara koji se dobro priprema za intervjue, Panović je odlučio da u najavi, pa i tokom emisije, izostavi bitan detalj iz karijere sagovornika, direktno povezan sa temom: Goran Svilanović je kao ministar spoljnih poslova SR Jugoslavije zajedno sa Džekom Stronom potpisao Sporazum o partnerstvu vlada SR Jugoslavije i Ujedinjenog Kraljevstva.

Bivša direktorka preduzeća Rio Sava, ćerke firme Rio Tinta, Vesna Prodanović rekla je u intervjuu agenciji Beta objavljenom 23. decembra 2021. godine da je investicija ove kompanije u Projekat Jadar investicija iz Ujedinjenog Kraljevstva, s obzirom na to da su osnivači Rio Sava kompanije sa sedištem registrovanim u Londonu, i tada istakla:

- Investicija u Jadar je predmet zaštite Bilateralnog sporazuma između Srbije i Ujedinjenog Kraljevstva o uzajamnom podsticanju i zaštiti ulaganja. Taj sporazum je potpisan 2002. godine i ratifikovan 2004. godine.

Zašto o tome nisu govorili Svilanović i Panović, kako su "prevideli" tu činjenicu, ostaje zagonetka za auditorijum.

Od te 2004. sve do 2009. godine, Rio Sava, osnovana 16. maja 2001, bila je jedan jedini nosilac prava istraživanja litijuma u našoj zemlji, i to isključivo na teritoriji Loznice.

Prvo rešenje nadležnog ministarstva za Rio Tinto doneto je tri nedelje nakon stupanja na snagu Sporazuma sa Britancima - 8. juna 2004. godine. 

ARHIVA PPNS ISTRAŽIVANJE LITIJUMA U SRBIJI, 2004-2009: RIO SAVA EKSPLOREJŠN/RIO TINTO (IZ MRE ZA PPNS)

Istraživanje litijuma u Srbiji, 2004-2009: Rio Sava eksplorejšn/Rio Tinto (iz MRE za PPNS)
Savetnik Svilanović, koji kao i Panović važi za čoveka koji pripremljen odlazi na javne nastupe, nije samo prećutao deo svog angažovanja iz tog perioda, već je rekao da se litijumom bavi tek dve godine.

Baš te 2004. godine kada je ratifikovan međudržavni Sporazum, Rio Tinto je objavio i "otkriće" rude jadarit u Srbiji.

ARHIVA PPNS PROJEKAT RIO TINTA U SRBIJI ŠTITE POTPISI SVILANOVIĆA (2004) I VUČIĆA (2021) NA MEĐUNARODNIM UGOVORIMA SA UJEDINJENIM KRALJEVSTVOM?

Projekat Rio Tinta u Srbiji štite potpisi Svilanovića (2004) i Vučića (2021) na međunarodnim ugovorima sa Ujedinjenim Kraljevstvom?

U ovom intervjuu Demostata ostali su nepomenuti još neki delovi karijere Svilanovića naizgled nepovezani sa temom, ali još kako značajni za pozadinu priče.

Trilaterala kao Svilanovićeva pozadina

Svilanović je, pored ostalog, član Savetodavnog odbora Ist-vest bridža (East West Bridge) - Trilateralne komisije u Srbiji. Reč je u uticajnoj grupaciji koja se često opisuje kao "svetska vlada u senci".

Beograd je 2014. prvi put bio domaćin zasedanja Trilateralne komisije, a pored tri osnivača, Srbija je imala i osam članova te organizacije čija su se imena držala u stogoj tajnosti, pisao je Blic u novembru te godine.

Ovaj skup su organizatori najavili kao "najozbiljniji događaj od sahrane Josipa Broza", održan je u hotelu "Kraun plaza", bez prisustva javnosti. Samo je jedna televizija dobila pravo da snima otvaranje skupa, dok su svi govori, pa i obraćanje tadašnjeg premijera Aleksandra Vučića, održani iza debelo zatvorenih vrata, objavio je ovaj list.

VIDEO: PRILOZI RT VOJVODINE

NAJAVA SKUPA U SRBIJI (1:53)



IZVEŠTAJ SA SKUPA (5:23)


Dve godine kasnije, 2016, organizacija Ist vest bridž "koja deluje kao ispostava Trilateralne komisije u Srbiji, proširila je svoje aktivnosti i na Bosnu i Hercegovinu gde ima sve više članova", piše i danas na sajtu ove organizacije.

"Kolika je moć i društveni uticaj organizacije Ist vest bridž najbolje govore imena njihovih istaknutih članova u Srbiji. Pored ostalih tu su Jovan Kovačić, Tahir Hasanović, Aleksandar Nikolić, princeza Jelisaveta Karađorđević, vlasnik TV Pink Željko Mitrović, ministarka u Vladi Srbije Zorana Mihajlović, Marko Blagojević, poznati srpski lekar Miodrag Stojković, Goran Svilanović, Bojan Kostreš, Miloljub Albijanić i ostali", objavljeno je u nastavku na istoj veb adresi.

U pres-klipingu srpske Trilaterale iz te godine ostalo je navedeno da je član ove organizacije i bokser Nenad Borovčanin, kao i sociolog Jovo Bakić, za koga je list Danas objavio da je bio u Nadzornom odboru.

Kakvih je dometa Trilaterala u Srbiji zaista najbolje govore imena sa njene zvanične internet prezentacije. U nastavku su pobrojana po strukturi organizacije. Uvidom u "imenik" koji sledi, lakše su povezuju događaji i ličnosti iz prošlosti, sadašnjosti, a nesumnjivo je i budućnosti naše zemlje.

Uprava Trilaterale u Srbiji

Aleksandar Nikolić je predsedavajući Upravnog odbora. Političku karijeru započeo je 2008. godine kao jedan od osnivača Srpske napredne stranke. Član je Predsedništva stranke. Juna 2012. imenovan je za savetnika predsednika Republike Srbije. Nakon toga uspešno je obavljao funkciju prvog državnog sekretara u Ministarstvu odbrane zaduženog za koordinaciju službi bezbednosti. Od maja 2014. godine obavlja funkciju prvog državnog sekretara u Ministarstvu unutrašnjih poslova, piše na sajtu.

U predsedništvu je bio i Ljubiša Rakić (1933-2022), član SANU; uz njega princeza Jelisaveta i kompozitor Aleksandar Simić.

Među strancima u UO upisani su:
  • Pol Rev, član Odbora poverenika prijatelja Evrope (Think and Do Tank), bivši evropski direktor Trilateralne komisije (1981-2017)
  • Dejvid Vuic, savetnik klijenata i visokih vladinih zvaničnika Kongresa i izvršne vlasti SAD, od Kartera do Buša
  • Vladimir Dlouhi, međunarodni savetnik Goldmen Saksa (Goldman Sachs), američke multinacionalne investicione banke
  • Ajvor Roberts, predsednik Triniti koledža Univerziteta u Oksfordu, bivši ambasador Ujedinjenog Kraljevstva
  • Hauard L. Graf, više decenija angažovan u finansijsko-komercijalnim poslovima i osiguranju
  • Petar Stojanov, nekadašnji predsednik Bugarske (1997-2002), predsednik Centra za globalni dijalog i saradnju
Savetnici Trilaterale u Srbiji

Brojnih stranaca ima i u Savetodavnom odboru (Igor Khalevinsky - predsedavajući; Ralph Johnson, Alex Machaskee, Dr Shlomo Mofaz, Fahri Musliu, Gábor Kovács, Ulysses Kyriacopoulos, Mihai Tanasescu, Marko Škreb, Jakob A. Finci, Jennifer Brush, Walter Andrusyszyn, Yalım Eralp, Ünal Çeviköz, Maurice Lubrano...), ali uz Svilanovića su za srpske prilike upadljivija sledeća imena:
  • Zorana Mihajlović, članstvo joj je bilo "zamrznuto zbog aktivne službe u Vladi"
  • Darko Tanasković, vodeći naučnik orijentalista u ovom delu Evrope, ambasador Srbije pri Unesku

  • Marko Čadež, predsednik Privredne komore Srbije

  • Vladan Atanasijević, član UO Asseco SEE, predsednik UO Naleda

  • Željko Mitrović, "odličan muzičar, muzički i TV producent, biznismen, generalni direktor i osnivač Pink Media grupe"

  • Miloljub Albijanić, narodni poslanik (2004-2006), potpredsednik Narodne skupštine (2007-2008), direktor Zavoda za udžbenike (2008-2013)
  • prof. dr Milan A. Dimkić, u Institutu "Jaroslav Černi" osnovao grupu za zaštitu voda, direktor od 1999.
  • Miloš Stevanović, pridruženi član Srpske grupe Trilateralne komisije kao predstavnik BiH
  • Slobodan Grebeldinger, direktor Instituta za zdravstvenu zaštitu dece i omladine Vojvodine, član stručnih tela u oblasti zdravstva Demokratske stranke
  • dr Dragana Đermanović, stručnjak za digitalnu transformaciju
  • Dragana Filipović, bivša ambasadorka (Savet Evrope, UN)
  • dr Slavenko Grgurević, profesor ekonomije na Univerzitetu u Beogradu, viši naučni saradnik Instituta ekonomskih nauka
  • Vladimir Čupić, predsednik Saveta za hranu i poljoprivredu Naleda, član Nadzornog odbora Srbije, predsednik UO Naleda
  • dr Marko Selaković, konsultant, od 2015. radio u UAE (danas savetnik gradonačelnika Kragujevca Nikole Dašića za investicije)
Sve su ovo, dakle, zvanični podaci srpske Trilaterale, javno dostupni. Linkovi pored pojedinih imena vode ka sadržajima koji uglavnom upućuju na poslovanje Rio Tinta u Srbiji i projekat Jadar, ali i druge teme obrađene na portalu PRVI PRVI NA SKALI.

Ostali članovi Trilaterale u Srbiji

Na sajtu su predstavljeni i "obični" članovi srpske Trilaterale, a među njima su (opisi funkcija nisu ažurirani na sajtu):
  • Đorđe Vukotić, šef pravnog tima Kancelarije za sveobuhvatnu reformu propisa Vlade Srbije i glavni pravni savetnik Saveta za sveobuhvatnu reformu propisa Vlade
  • Marko Blagojević, direktor Kancelarije za pomoć i obnovu poplavljenih područja
  • Milan Vujanić, vodeći stručnjak na Balkanu za bezbednost saobraćaja, predsednik Skupštine akcionara u nacionalnom avio-prevozniku Jat Airlines
  • Branko Radulović, ekonomista iz Beograda, stručnjak za privatni i finansijski sektor pri Svetskoj banci
  • Jakša Šćekić, novinar u srpskim i stranim medijima, televizijski producent Reutersa u Beogradu
  • Boško Jakšić, urednik redakcije za spoljnu politiku lista Politika
  • Andrej Gruden, srpski stručnjak za informacione tehnologije i sisteme plaćanja i političko savetovanje
  • Ana Brnabić, predsednik Vlade Srbije. Do 15. juna 2017. obavljala dužnost ministra za javnu upravu. Ima MBA iz marketinga sa Univerziteta Hull u Engleskoj. Bila je direktor za komunikacije i strateški razvoj u Srbiji američke kompanije Continental Wind Partners (CWP) i ovlašćeni predstavnik Srpskog udruženja za energiju vetra (SEWEA), takođe izvršni direktor Fondacije Peksim, uključena u osnivanje Nacionalne alijanse za lokalni ekonomski razvoj (Naled) i njen predsednik
  • Violeta Jovanović, izvršni direktor Naleda, gde je počela da radi 2007.
  • Lidija Udovički, zagovornik obnovljive energije u regionu, do 2013. menadžer za Srbiju u Continental Wind Partners
  • Đura Vlaškalić, menadžer, savetnik; političku karijeru počeo 2005. u Skupštini Vojvodine kao šef Kancelarije za promociju Vojvodine
  • Jovan Ratković, politički ekspert, viši savetnik (Agora, Minhen), član predsedništva Socijaldemokratske partije (SDS)
  • Lidija Bartuš Vasiljević, TV-voditeljka, "osnivačica Rotari kluba Beograd Vračar i predsednica (2012-2014), pomoćnica Rotari International Distrikta D2483 guvernera (2013), kao i 2011-2012 Rotari internešenel distrikt 2483"
  • Bojan Kostreš, zamenik predsednika Lige socijaldemokrata Vojvodine
  • Borislav Miljanović, stručnjak za komunikacije, generalni direktor i osnivač kompanije Represent Communications, afilijacije Weber Shandwick
  • Stefan Milić, rođen 1992. u Loznici, najmlađi član EWB, sertifikovani omladinski lider, medijator i edukator iz oblasti javnog zagovaranja, lobiranja, projektnog menadžmenta, nenasilne komunikacije, mirovnog aktivizma i tranzicione pravde
  • Marija Jelić, najmlađa članica, predsednica Mreže za poslovni razvoj (NVO)
  • Aleksandar Crkvenjakov, bivši ambasador Srbije u Bugarskoj i generalni direktor RTS
  • Nenad Bogdanović, kiparski kulturni radnik i muzičar srpskog porekla; po završetku kragujevačke muzičke škole studirao harmoniku na Nacionalnoj muzičkoj akademiji Ukrajine u Kijevu
  • Siniša Mitrović, analitičar životne sredine; najveći doprinos dao gradeći Modernu galeriju, Istrazivačku stanicu Petnica; od 2001. poslanik i zamenik predsednika poslaničke grupe Demokratske opzicije Srbije (DOS)
  • Duško Vukajlović, glavni je i odgovorni urednik lista "Alo!"; emisija "Pravac" TV Pink
  • Nina Velez Troja, osnivač i direktor Worldwide Enterprises Ltd; diplomirala u Katalonije na žurnalistici na školi žurnalistike i na školi za privatne detektive
  • Milan Milišić, predsednik Studentskog parlamenta Univerziteta u Istočnom Sarajevu, osnivač NVO "Pravda"
  • Andrej Balanč, finansijski menadžer u Fondaciji Slavka Ćuruvije, osnivač i direktor Asocijacije za afirmaciju kulture, revizor u Organizaciji srpskih studenata u inostranstvu
  • Violeta Šestić, načelnik Odeljenja za lokalni ekonomski razvoj grada Šapca, zadužena za pregovaranje sa stranim investitorima, saradnju sa Naledom
  • Nina Kuburović, glumica i TV-voditeljka, radila u kabinetu ministra za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja; osnivanjem Rotarakt kluba Vračar, za mlade buduće članove Rotari kluba u Srbiji, postala je njegov predsednik
  • Branko Isaković, civilni i vojni stručnjak za farmaciju, biznismen, humanitarac, član Rotari kluba
  • Života Janković, proizvođač drveta, posvećeni ekolog, rođen u Kragujevcu, škole pohađao u Kragujevcu, Skoplju i Prištini
Srpska Trilaterala je na posebnoj stranici sajta predstavila i svoje prijatelje, a među njima su: Svetski ekonomski forum - Davos, Evropski poslovni samit, Prijatelji EvropeNaledCentar za transatlantske odnose, Forum Srbija Nemačka (sajt je suspendovan), Škola za mlade lidere predsednika Ivanova (sajt je nedostupan) - RTS, 2021: Vučić polaznicima Škole za mlade lidere: Sanjajte velike snove, Delfi ekonomski forum, Organizacija srpskih studenata u inostranstvu, Centar nacionalne strategije, Fondacija Alijansa za civilizacije, Fondacija Fridrih EbertMedijska organizacija jugoistočne Evrope (SEEMO)Slobodna trgovina EvropeMišal Pakistan - "vodeći pružalac usluga obaveštajnih podataka o konkurenciji i strateškog planiranja", Globalni savet za toleranciju i mir, Atlantski savet Srbije.

Poput savetnika Svilanovića, čini se realnim da se još neko od gorenavedenih imena i organizacija nađe ovih dana u javnom prostoru sa istim "zadatkom" - da ubedi javnost u Srbiji da je kopanje litijuma, za početak u dolini Jadra, dobro pre svega za ovdašnje stanovništvo, životnu sredinu i javno zdravlje, pa tek onda i za stoprocentni inostrani kapital, u ovom slučaju korporacije Rio Tinto.

Intervju Svilanovića izazvao je lavinu negativnih komentara, počev od Jutjub kanala Demostata, preko sajtova medija koji su preuzeli sadržaj i društvenih mreža gde je prosleđivan.

ARHIVA PPNS SVILANOVIĆ: PROJEKAT ISKOPAVANJA LITIJUMA BIO BI OGROMAN PROJEKAT NA KOJEM BI MORAO DA RADI TRUST MOZGOVA

Svilanović: Projekat iskopavanja litijuma bio bi ogroman projekat na kojem bi morao da radi trust mozgova
Najčešći povod za reakcija bili su njegovi stavovi o litijumu, posebno o mogućem iskopavanju u Srbiji.

ARHIVA PPNS OSVRT PROFESORA RATKA RISTIĆA NA TENDER MRE I STAVOVE GORANA SVILANOVIĆA O LITIJUMU

Osvrt profesora Ratka Ristića na tender MRE i stavove Gorana Svilanovića o litijumu

O Demostatu

Na sajtu Demostata piše da su ga 2016. godine kao NGO Istraživačko-izdavački centar i medijsko-sociološki portal osnovali novinar i istraživač Milomir Mandić i novinar i sociolog Zoran Panović. Prema podacima APR, iste godine osnovano je DOO Demostat, a istoimeno udruženje registrovano je 2020. godine.

O Svilanoviću - sa sajta East-West Bridge

Rođen je 1963. godine u Gnjilanu, (Srbija) SFRJ.

Radna biografija

2008 – Koordinator za aktivnosti OEBS u oblasti ekonomije i ekologije, Sekretarijat OEBS, Beč

  • 2008 – Univerzitet Union, Pravni fakultet
  • 2007 – 2008 Beogradski centar za ljudska prava
  • 2000 – 2007 Poslanik Skupštine Srbije
  • 2000 – 2004 Ministar spoljnih poslova, Vlada Jugoslavije/Srbije i Crne Gore
  • 1998 – 2000 Advokatska kancelarija Mikijelj-Janković
  • 1989 – 1998 Asistent, Univerzitet u Beogradu, Pravni fakultet, Beograd

Glavna profesionalna dostignuća

  • 2008 – Koordinator za aktivnosti OEBS u oblasti ekonomije i ekologije
  • 2007 – 2008 Konsultant za jugoistočnu Evropu, Ekonomska komisija Ujedinjenih nacija za Evropu (UNECE), Ženeva
  • 2004 – 2007 Predsedavajući, Radni sto o ljudskim pravima i demokratiji (WT I), Pakt stabilnosti za jugoistočnu Evropu;
  • 2002-2004 Predsednik, Nacionalni savet za saradnju sa Haškim tribunalom (ICTY);
  • 2000-2003 Poslanik Gornjeg doma Savezne skupštine Savezne Republike Jugoslavije;
  • 2004 – 2006 Poslanik Skupštine Srbije;
  • 2000-2004 Ministar spoljnih poslova Jugoslavije/Srbije i Crne Gore
  • 1999-2004 Predsednik, Građanski savez Srbije, politička stranka

Odbori

  • 2008 – Savet za evropske integracije, Vlada Srbije
  • 2007 – Savet za spoljne odnose, Ministarstvo spoljnih poslova Srbije
  • 2006 Putujući Ambasador za praćenje primene Deklaracije iz Zagreba, u ime Saveta Evrope i Pakta stabilnosti za jugoistočnu Evropu
  • 2006- Član Savetodavnog odbora, Centar za evropsku budućnost, Ljubljana, Slovenija
  • 2006 - 2008 Član Savetodavnog odbora, Kancelarija za evropske integracije, Vlada Srbije, Beograd, Srbija
  • 2005-2006 Viša grupa za reviziju (osnovana da predloži reforme Paktu stabilnosti za jugoistočnu Evropu)
  • 2004-2006 Član Međunarodne komisije za Balkan (takozvana Amato komisija)
  • 1995-1999 Predsednik Saveta za ljudska prava Centra za antiratnu akciju, Beograd, nacionalna afiliacija Federation Internationale des Ligues des Droits de l’Homme, Pariz, (F.I.D.H.)
  • 1993-1996 Osnivač i koordinator uslužnog centra za pravne savete “SOS linija za žrtve etničkih, verskih, nacionalnih, političkih i diskriminacija na radu”, koju je vodio Centar za antiratnu akciju, Beograd
  • 1989-1991 Saradnik, Jugoslovenski forum za ljudska prava (predsedavao Prof. Vojin Dimitrijević)
  • 2004- Član odbora, Beogradski fond za političku izuzetnost
  • 1995-1999 Član odbora, Centar za antiratnu akciju, Beograd

Konferencije

  • 2005 Zaštita i očuvanje kulturnog nasleđa na Kosovu pod zaštitom UNESKO - Međunarodna donorska konferencija, Pariz, Francuska
  • 2004 Regionalni pripremni sastanak UNECE za Peking + 10, Ženeva, Švajcarska
  • 2002/2003 Komisija Ujedinjenih nacija za ljudska prava
  • 2002 Svetski samit o održivom razvoju, Johanesburg, Južna Afrika
  • 2001 Svetska konferencija protiv rasizma, rasne diskriminacije, ksenofobije i povezane netolerancije, Johannesburg, Južna Afrika
  • 2005 Šesti globalni forum o dobroj vladavini, Seul, Koreja
  • 2002 Zajednice za demokratiju, Seul, Koreja

Obrazovanje

  • 2008 Doktorat na temu “Suštinske pravne posledice odluka građanskog suda”, Univerzitet Union, Pravni fakultet, Beograd
  • 1994 Evropski univerzitet za mir, Staadtschlaining, Austrija
  • 1993 Magistarska diploma na temu ”Razlozi za ponavljanje parničnog postupka”, Pravni fakultet, Univerzitet u Beogradu
  • 1991 Institut Evropa, Univerzitet u Zarlandu, Nemačka
  • 1989 Institut za ljudska prava, Strazbur, Francuska
  • 1987 Diplomirao na Pravnom fakultetu, Univerzitet u Beogradu

Knjige

  • Romi u Srbiji, urednik i koautor, 1997. godine, Centar za antiratnu akciju
  • Predlog za ponavljanje parničnog postupka, (Wiederaufnahmegruende in Zivillprozess) Univerzitet u Beogradu, Pravni fakultet, 1996. godine
  • Problem državljanstva u Jugoslaviji, koautor, projekat pod pokroviteljstvom UNHCR, Beograd, 1995. godine
  • Raspad bivše Jugoslavije, pravne posledice, koautor (poglavlje o međunarodnoj pravnoj pomoći novoosnovanim državama na prostoru bivše Jugoslavije, i poglavlje o Posledicama Zakona o naslednom pravu posle raspada bivše Jugoslavije), Univerzitet u Beogradu, Pravni fakultet, 1995. godine

Članci

  • Upotreba dokaza pribavljenog povredom ličnih prava, Pravni život, Beograd, 1995. godine
  • Transitional Litigation and the Evolution of the Law of Evidence, Nacionalni izveštaj na Sedmom kongresu o procesnom pravu, Taormina, Italija, septembar 1995. godine
  • Tužba za propuštanje i privremene mere kod povrede prava ličnosti u masmedijima, Pravni život, Beograd, 1994. godine
  • Uloga Saveznog suda i Saveznog ustavnog suda u zaštiti ljudskih prava, Univerzitet u Beogradu, Pravni fakultet, 1993. godine
  • Proširenje tužbe za utvrđenje u parničnom postupku u Jugoslaviji, Pravni život, 1989. godine
  • Neka procesna pitanja naknade štete kod netačne parnične odluke (nemačko iskustvo), Pravni život, Beograd, 1991. godine
  • Članci o stanju ljudskih prava u Srbiji objavljeni u alternativnom beogradskom mesečniku “Republika” i biltenu “Voice” (Centar za antiratnu akciju)

Predavanja

  • Pravo na učešće u sprovođenju javnih poslova, Član 25 Međunarodnog pakta o građanskim i političkim pravima (ICCPR) i Član 3, Protokol 1. Evropske konvencije o ljudskim pravima (ECHR)
  • Pravo na pravično suđenje, Član 6 ECHR
  • Prava manjina u jugoistočnoj Evropi, Centralno-evropski Univerzitet, Budimpešta
  • Pravni status izbeglih lica u Jugoslaviji
  • Nadležnosti državnih organa Jugoslavije u vezi sa zaštitom izbegle dece bez roditeljskog staranja
  • Problem državljanstva u Jugoslaviji
  • Zasebni međunarodni sporazumi o problemima izbeglica
  • Redovna predavanja na seminarima o ljudskim pravima koja su organizovali Beogradski centar za ljudska prava, Helsinški odbor za ljudska prava u Srbiji, Fond Spasimo decu, Beograd, Kancelarija UNHCR u Beogradu
Povrh pobrojanog, Svilanović je konsultant i Naleda - za regionalnu saradnju.

Naled je, podsećamo naposletku, zajedno sa Kanada fondom i agencijom Breakthrough DOO, koja je u međuvremenu ugašena, bio inicijator ubrzanog donošenja novog zakona o rudarstvu 2014. godine kojim su se širom otvorila vrata za sprovođenje interesa rudarskih kompanija na teritoriji Srbije.

Naled, Kanada Fond, Breakthrough d.o.o - inicijatori ubrzanog donošenja novog Zakona o rudarstvu (2014)
Foto: EWB; Koreni
D. M. M. - PPNS


IZ ARHIVE PPNS OSNOVNA ISTRAŽIVANJA LITIJUMA I SVA PRIMENJENA GEOLOŠKA ISTRAŽIVANJA NISU DOZVOLJENA PROGRAMOM ZAŠTITE ŽIVOTNE SREDINE U KRAGUJEVCU OD 2023-2033
Osnovna istraživanja litijuma i sva primenjena geološka istraživanja nisu dozvoljena Programom zaštite životne sredine u Kragujevcu od 2023-2033

PREPORUKA - EKSKLUZIVNO NA PPNS 
SANU: PROMOCIJA ZBORNIKA "PROJEKAT JADAR - ŠTA JE POZNATO?" (VIDEO)

SANU: Promocija zbornika ’Projekat Jadar - šta je poznato?’ (VIDEO)

STRANICA KOJA SE ČUJE - ZORAN MODLI
PRVI PRVI NA SKALI FB STRANATVITERINSTAGRAM 

PODRŽI PPNS!

Print Friendly and PDF

Komentara: 0

Dodaj komentar

Facebook komentari

Anketa

Da li ste protiv GMO u Srbiji?

Ostale ankete
https://www.facebook.com/stop.gmo.srbija/ https://ekologijakragujevac.rs/ https://www.facebook.com/groups/543555452379413/ https://www.facebook.com/PrviPrviNaSkali/ https://www.pmf.kg.ac.rs/ https://www.facebook.com/savez.slepihkragujevac http://www.pmf.kg.ac.rs/botanicka_basta/index.html https://ckkg.org.rs/ https://www.okvirzivota.org.rs/ http://vrabac.rs/ http://www.pozoristezadecu.com/ https://www.ijfk.info/ https://joakimfest.rs/ http://www.conviviummusicum.com/sr/ http://www.nbkg.rs/index.html https://telok.org.rs/ https://aiesec.org.rs/lokalna-kancelarija-kragujevac/ https://www.facebook.com/profile.php?id=100064845214187 https://www.spdradnickikragujevac.com/ https://www.facebook.com/konamtrujedecu/ http://www.drustvosrpskihdomacina.org.rs/ https://www.facebook.com/PrviPrviNaSkali/ https://www.facebook.com/Pupinizacija-582808185210353/ https://sveoarheologiji.com/ http://www.pekgora.org/ https://prviprvinaskali.com/clanci/dren/ekologija/mali-vodeni-ekosistem-u-botanickoj-basti-realizovan-projekat-ug-svetli-horizonti.html http://fondacijarsum.org/ http://www.milutinstefanovic.com/ http://www.vfphysical.rs/ http://nevenaignjatovic.com/ http://www.ipsport.net/ http://marepannoniumgarden.blogspot.rs/-i-dupont.html http://www.epodzaci.org/ http://www.prvagimnazija.edu.rs/index.php/nastava/van-nastave/sopce https://www.pasarela.rs/o-nama/ http://zoran-spasojevic.blogspot.com/ http://www.audioifotoarhiv.com/ http://www.littlelighthouse.net/ http://kozmicbluesemisija.blogspot.com/ https://www.facebook.com/groups/ZoranModli https://www.facebook.com/groups/131568206482/ https://www.facebook.com/stop.gmo.srbija https://prviprvinaskali.com/clanci/recju/autori-ppns/aleksandra-ninkovic-tasic/mihajlo-i-pupin-sa-pasnjaka-do-naucenjaka.html https://prviprvinaskali.com/clanci/slikom/glagoljanja/arcibald-rajs-o-budzaklijskoj-politici.html https://prviprvinaskali.com/clanci/podrska-ppns/podrzi-rad-ug-prvi-prvi-na-skali-donacijom-na-racun-1504516749.html