Čini mi čast da se zakunem u sve što je sveto i dragoceno, da dam javnu reč u svrhu poštovanja škole, koju ću večno služiti.
Polažem časnu učiteljsku reč i znam da mogu da je ispunim, tako što se zaklinjem da ću učiti decu pametno, dobro, plemenito i lepo. Naučiću ih da nauče vrednost života, da škola bude vrednija i da moji učenici postanu bolji nego pre. Pratiću ih u znanju i neznanju i navijati da uvek pobede. Koristiću dečije znanje i naučiti sve što njih zanima. Neću davati lažne odgovore i priznaću svoju grešku. Pomagaću drugim učiteljima u igri i dok predajem, biću u glavi dete.
Tako mi vere u čisto srce, neću koristiti svoj posao u zle svrhe, niti povrediti dete, već ga odano slušati i iskreno tešiti i pomoći deci kojoj je srećnost uskraćena. Imaću puno milosti i davati im nadu. Igraću se sa svojim đacima, čuvati ih i paziti kao da su kod svoje kuće.
Zaklinjem se pohvalom generacija da ću brinuti o njihovoj odgovornosti i proučavati decu, makar mi to bilo teško. Štitiću njihova prava na ime, prezime, i sopstveno mišljenje. Da mogu da koriste svoju volju.
U ime svoje časti, stavljam znak da ću marljivo učiti, ne samo zbog sebe, već zbog svakog deteta u školi, i usavršavati struku učiteljstva.
Dajem istinito obećanje da ću se družiti s decom tako da nam bude lepo. Podeliću s njima svoje tajne, čuvati njihove i odavati im tajne o životu. Biću im prijatelj i kad odrastu.
Svečano i važno obavezujem se da ću posao rado obavljati, dostojno i vredno poštovanja i da nikad deci znanje neću zaboraviti. Organizovaću praznike i deci odati počast molitvom za sve dobro u školi, da se sva deca naprave srećna i da se više traje.
Molim te, Bože da nešto ne pogrešim na učenju mojih đaka.
UČITELJSKA ZAKLETVA
Kao poseban simbol profesije, prava i obaveze pojavljuje se ZAKLETVA. Srpski učitelji učiteljsku zakletvu imali su od 1749. godine jer je to bilo vreme u kome su se pojavili prvi svetovni učitelji.
UČITELJSKA ZAKLETVA iz 1749. godine
Pavao Nenadović postavljen je 16. jula 1749. godine za mitropolita karlovačkog. Pokrovo-bogorodične škole on odmah pretvara u slavenske i latinske i izdržava ih porezima uspostavljajući školski fond. Školama je upravljao sam mitropolit Nenadović. Prvi magistar (učitelj) je bio Petar Nestorović (magistar latinske gramatike i sintakse), zatim su došli Manojlo Sofronijević (magistar slavenske gramatike), Stojan Popović (magistar malih škola), Teodor Popović (paroh karlovački) i Roman (đakon magistar). Kasnije je ovim školama upravljao bogoslov i istorik Jovan Raić.
Upravitelj škola je bio mitropolit Nenadović i magistri su u njegove ruke polagali zakletvu:
UČITELJSKA ZAKLETVA
„Zaklinjem se Bogom živim i Trojstvom Svetim Ocem, Sinom i duhom svetim, prečistom devom Bogorodicom i svim Svetim …“
UČITELJSKA ZAKLETVA iz 1872. godine
Proleća 1872. godine srpski učitelji su pozvani da polože službenu zakletvu caru Franji Josifu i time postanu konačni učitetelji i lojalni podanici. Tekst zakletve je bio sporan te je izazvao veliku pometnju i otpor među Srbima. Srpski narod je zazirao od ove Zakletve plašeći se da Zakletva ide protiv srskog prava na slobodu u crkveno-školskim poslovima. Opštine su objavile da će učiteljima koji polože pomenutu Zakletvu oduzeti službu, što su i činile. U to vreme učitelji su po prvi put obučavani i uključivani na šestonedeljni tečaj pri učiteljskoj školi u Somboru kako bi se unapredila nastava.
UČITELJSKA ZAKLETVA
„Po čem sam ja za učitelja školama najmilostivije naimenovan, to se Bogom svemogućim zaklinjem, da ću njegovom veličanstvu presvetlom caru i kralju Franji Josifu prvom, našem najmilostivijem zemaljskom vladaru i svima visokim i najvišim vlastima veran i poslušan biti, da ću se po svim meni dostavljenim nalozima i naredbama kao i po svima uredbenim propisima tačno vladati, da ću sve opasne riječi, i djelanja protivu najviše osobe njegovog carsko-kraljevskog veličanstva za koja doznao budem, bez svakog otlaganja i okolišenja po redu prijaviti, uredovne tajne čuvati, povjerene mi učevne knjige i školske opremene ću zloupotrebiti, niti zloupotrebu ovih trpeti, i bez znanja pretpostavljenih vlasti najmanješto ukloniti,da ću u mom zvanju marljivo, i svom snagom raditi, povjerenu mi mladež školsku, po propisanom metodu vaspitanja i nastave, po mom najboljem znanjusavesno upravljati, vaspitati i nastavljati, da ću se svakog nasilnog i samovlasnog postupka prema školskoj djeci čuvati, i u svim službenim poslovima koristoljublja se kloniti, kako bi pred Bogom i pred mojim pretpostavljenim vlastima kao pošten zvaničnik njegovog c.kr. veličanstva opravdati mogao.
Tako mi Bog pomogao!“
UČITELJSKA ZAKLETVA
(R. Dottrens, 1996., UNESCO)
Vršiću svoju obavezu savesno i ponosno. Moji učenici biće mi ne samo učenici nego i deca i nikada neću zaboraviti da za njihovu sudbinu i sam snosim deo odgovornosti.
Svim raspoloživim sredstvima ću čuvati čast učiteljskog poziva.
Moje kolege će mi uvek biti prijatelji.
S njima u saradnji nastojaću stalno usavršavati puteve kojima škola ide priznajući svima pravo na vaspitanje i socijalnu pravednost u obrazovanju.
Ovu zakletvu polažem sasvim slobodno i časno.
UČITELJSKA ZAKLETVA UČITELJA SRBIJE iz 2002. godine
Čuvajući i poštujući viševekovnu tradiciju učiteljstva u našoj zemlji, jedan od važnih zaključaka 16. Sabora učitelja Srbije održanog 25. i 26. maja 2001. godine u Nišu bio je hitno pokretanje inicijative za obnovu postojanja i upotrebe UČITELJSKE ZAKLETVE. Pokretači ove predivne ideje su prof. Dr Mile Nenadić sa učiteljskog fakulteta u Somboru i Vera Stojšić – Gašparovski iz Društva učitelja Novog Sada. Učiteljska zakletva je kod nas postojala do Drugog svetskog rata. Svečanu učiteljsku zakletvu treba da daju diplomci učiteljskih fakulteta prilikom primanja diplome o zavbršenim studijima. Zaposleni učitelji mogu položiti zakletvu u svom strukovnom udruženju ili na učiteljskom fakultetu.
Na 17. SABORU UČITELJA SRBIJE održanom 7. i 8. juna 2002. godine u Novom Sadu, promovisan je tekst učiteljske zakletve. Tome je prethodio konkurs na koji se prijavilo 19 autora, a komisija je izabrala tekst zakletve čiji su autori Svetlana Bezdanov – Gostimir, Katarina Radinović i 3 500 odgovora učenika mlađih razreda osnovne škole. Autorke su na Saboru učitelja na najefektniji način, multimedijalnom prezentacijom, predstavile svoje istraživanje i tekst nove UČITELJSKE ZAKLETVE.
Prvi put posle Drugog svetskog rata učitelji ponovo imaju svoju učiteljsku zakletvu, simbol učiteljskog poziva. Od 5. oktobra (Dana učitelja) 2002. godine Zakletva je ušla u upotrebu i polaže se u učiteljskim udruženjima. Nova UČITELJSKA ZAKLETVA prvi put je polagana u Društvu učitelja Novog Sada.
Izvor: ucionicadobrevolje.wordpress.com
Foto: austojeskolazgodna.blogspot.com
Komentara: 0