Igra je jedan bitan deo života svakog deteta i od vitalnog značaja je za razvoj deteta, kako fizičkih, tako emotivnih, društvenih i intelektualnih sposobnosti. Kada se deca pitaju šta oni misle da je važno u životu, obično su na vrhu liste "igra i drugovi".
Svi vrlo dobro znamo da deca vole da se igraju, a to je zbog nekoliko prostih i jednostavnih razloga: dobijaju priliku da se druže i tako stiču nove prijatelje, igra ih čini fizički aktivnom, dobijaju priliku da oni mogu da biraju šta žele da rade i priliku da budu kreativni…
Činjenice i naučna istraživanja pokazuju da igra ima mnogo pozitivnih efekata na razvoj dece, porodice i šire društvene zajednice, kao i u poboljšanju zdravlja i kvaliteta života. Deca odabranom ili zadatom igrom povećavaju svoju svest, samopuzdanje i samopoštovanje. Unapređuju svoje fizičko i mentalno zdravlje.
Koje sposobnosti igra razvija i kako?
Igra pomaže u razvoju komunikacije, pruža mogućnost da deca razvijaju govor, jezičke sposobnosti i da vežbaju slušanje. Čuti decu u interakciji sa igračkama, TV-om, a posebno u interakciji između njih samih može biti veoma zanimljivo.
Igra promoviše socijalnu inteligenciju i društvene veštine. Deca, koja se igraju sa roditeljima, vršnjacima, koja vole neki sport, pa samim tim odlaze u sportske klubove da bi trenirali (igrali se), uče da pobeđuju i gube, uče i dobijaju iskustva kako da se odnose prema društvenoj sredini, a tako upoznaju ljude i stiču nove prijatelje.
Igra podstiče kognitivni razvoj (pamćenje, mišljenje, učenje…). Maštovita igra i njena uloga je naročito važna vrsta igre koja pomaže u razvoju mozga na više finkcionalnih i pozitivnih načina. Deca koja se igraju ovom vrstom igara imaju više sofisticiran nivo interakcije sa drugima i sa svojim okruženjem, za razliku od one dece koja to ne čine.
Istraživanja pokazuju koliko je igra bitna za razvoj dece. Jedno od tih istraživanja dokazuje da:
- Deca čiji su se očevi igrali sa njima imaju veći nivo mašte i kognitivne sposobnosti u odnosu na decu čiji se očevi nisu igrali sa njima.
- Deca čije su se mame igrale sa njima doživeli su jedan siguran i pozitivan razvoj svog detinjsta što se kasnije manifestuje na njihov životni i profesionalni razvoj.
- Starija deca koja su se igrala sa svojim roditeljima, dožiljavaju veći uspeh u školi, pozitivan razvoj mentalnog zdravlja, jake prijateljske veze, uključuju se u vanškolske aktivnosti, uživaju u porodičnoj bliskosti.
Da li Vi volite da se igrate sa vašom decom? Siguran sam da je odgovor potvrdan.
Od detinjstva, pa sve do starosti igra se dosledno odnosi na pozitivne dobrobiti. Jednostavno rečeno, igra predstavlja izobilje sreće, zadovoljsta i zdravijeg života.
Autor teksta: Ivan Tovilović
Izvor: otkucajzdravlja.rs
Komentara: 0