U Kragujevcu sasušena stabla pod garancijom - bez objašnjenja

U Kragujevcu sasušena stabla pod garancijom - bez objašnjenja

Predsednik komisije koja je izabrala najskuplju ponudu za najpovoljniju Goran Panić rekao je da je Grad želeo „identičnu krošnju stabala, a to košta“. Ali nema objašnjenja što se sedam stabala osušilo već u prvoj godini premda je prodavac dao garanciju od tri godine. Ne za sušenje nego za rast

Zašto se u Kragujevcu nije primio javor koji se u narodu smatra drvetom mladosti i vitalnosti? Da li je sušenje sadnica javora samo ekološki problem ili u tom slučaju ima elemenata krivičnog dela korupcije. Zbog čega se sedam od ukupno 16 preskupo plaćenih sadnica crvenog javora na Trgu vojvode Radomira Putnika u centru Kragujevca osušilo nepunih godinu dana nakon sađenja?

Iako nije autohtono drvo ovog podneblja, javor je u Srbiji prilično rasprostranjen, a u XXI veku u gradovima širom Srbije, duž ulica i bulevara počeli su da se formiraju drvoredi crvenog javora, a zbog njegovih listova atraktivnih boja sve češće se koristi u pejzažnoj arhitekturi za ukrašavanje trgova i parkova. Opevan je i u pesmama, a u jednoj od njih nepoznati stihotvorac poručuje „Oj javore, javore, ti si drvo najbolje“, što se na osnovu kragujevačkog iskustva baš i ne bi moglo zaključiti.

Javor je simbol Kanade, a njegov list se nalazi na zastavi te zemlje na čijoj su teritoriji ogromna prostranstva javorovih šuma, ali se njegove najpoznatije ulične aleje nalaze u srednjeevropskim gradovima, pre svega u Beču, a najduže u Sjedinjenim Američkim Državama i Japanu.

U Kragujevcu javor krasi šume u Spomen-parku „21. oktobar“ u Šumaricama, a na Trgu vojvode Radomira Putnika u centru grada trebalo je da nadomesti hladovinu starih lipa, posečenih prilikom njegove rekonstrukcije, te da doprinese ozelenjavanju tog dela grada okovanog asfaltom, betonom i behatonom.

Rekonstrukcija trga koja je izazvala oštre polemike i negodovanje građana i stručne javnosti, pre svega zbog cene od 350 miliona dinara, ali i zbog sečenja stabala lipa, nije donela očekivane efekte. Sasušena stabla crvenog javora potkrepila su stare sumnje udružene opozicije Kragujevca u opravdanost celog projekta i ponovo je pokrenuto pitanje zakonitosti, odnosno koruptivnih radnji koje su rezultirale propadanjem polovine sadnica od kojih je svaka plaćena 4.340 evra.

Lokalna vlast je u odgovoru portalu „Glas Šumadije“ samo potvrdila ono što je jasno i očigledno – da se sedam sadnica crvenog javora osušilo, uz kratku napomenu da Gradska uprava za razvoj i investicije „preduzima sve potrebne radnje u cilju utvrđivanja uzroka sušenja sadnica, kao i zamene suvih sadnica novim sadnicama“.

Bez odgovora nadležnih su ostala i pitanja Novog magazine o nabavci i kvalitetu sadnica koje su kupljene od najskupljeg ponuđača, kao i o obavezi isporučioca sadnica u pogledu njihove zaštite i nege u garantnom period, koji u ovakvim slučajevima obično traje tri godine.

Sve tajne JN 27/2024

U Službenom listu Grada Kragujevca 18. septembra 2024. godine objavljen je oglas za prikupljanje ponuda za kupovinu 16 sadnica crvenog javora sa kompletnom uslugom sadnje, negovanja i trogodišnjom garancijom.

Ponude su dali „EcoPlant doo“, Beograd – 70.000 evra, „Zeleni hrast“, Novi Sad – 31.200 evra i „Arboris Balkan“, Jagodina – 27.800 evra.

Komisija je proglasila najskuplju ponudu „ekonomski najpovoljnijom“, jer navodno „jedina garantuje uniformnu krošnju i intenzivan kolorit“.

Ugovor sa, kako je rečeno, najpovoljnijim ponuđačem, kojim je predviđen rok za realizaciju od 60 dana sa garancijom od 90 odsto preživljavanja tri vegetacione sezone, potpisan je 11. oktobra 2024, a ceo iznos novca isplaćen je već 15. novembra 2024, samo dva dana posle sadnje.

Firma „EcoPlant“ je u specifikaciji svoje ponude navela 3.200 evra za prevoz sadnica javora kamionom sa dizalicom iz dva puta, kako se biljke ne bi oštetile prilikom transporta iz rasadnika u Obrenovcu do 95 kilometara udaljenog Kragujevca. Još 8.000 evra predviđeno je za kopanje 16 rupa i njihovo punjenje humusom i mineralnim đubrivom.

Šesnaest stabala crvenog javora koštalo je čitavo bogatstvo – 64.000 evra.

Zaboravljeno zalivanje

Prema javno dostupnim podacima „EcoPlant“ je imao obavezu jednogodišnjeg održavanja zasađenih stabala, koje podrazumeva i redovno sedmično zalivanje svake zasađene biljke sa po 150 litara vode. „Novi magazin“ nije uspeo da proveri kako je ta obaveza realizovana, ali se pretpostavlja da je za taj posao beogradska firma angažovala lokalnog podizvođača, koji nije poštovao predviđenu dinamiku zalivanja, kao ni predviđenu količinu vode.

Štaviše, prema tvrdnjama stanara okolnih zgrada, na Trgu vojvode Radomira Putnika cisterna sa vodom iz koje su zalivana novozasađena stabla viđena je samo dva ili tri puta.

Da li je u pitanju samo nekompetentnost, elementarno nepoznavanje negovanja sadnica crvenog javora ili nešto treće, još uvek je nepoznato, ali je već sada izvesno da će i ovaj kiks lokalne vlasti platiti građani Kragujevca. Sudeći prema reakciji isporučioca koji je naveo da bi uzrok sušenja moglo biti „vandalsko ljušćenje kore drveta“ očigledno je da on odbacuje bilo kakvu odgovornost za sušenje stabala.

Reč struke

Po mišljenju stručnjaka iz oblasti pejzažne arhitekture, koje je Novi magazin konsultovao, na sušenje mladih stabala crvenog javora moglo je da utiče i pogrešno vreme sadnje, jer je sredina novembra sa jutarnjim temperaturama ispod nule veoma rizična za taj posao. Postoji i mogućnost da na tržište stignu i zaražene sadnice ili sadnice sa nedovoljno razvijenim korenom. Takve sadnice se po pravilu ne sade jer su sklone sušenju, a ako se utvrdi da su zaražene obavezno se uništavaju kako se zaraza eventualno ne bi proširila na zdrave biljke.

Marija Jovanović iz Odeljenja komunalnih poslova Gradske uprave Kragujevca rekla je da je pre sađenja proveren kvalitet sadnica i da je utvrđeno da su one A klase i da poseduju „holandski fitosertifikat“. Zasad nema novih informacija vezanih za stanje biljaka koje su još uvek zelene, a ugovorom nije definisano koja je institucija nadležna za utvrđivanje uzroka sušenja.

Na pitanje portala KG info da li su mlada javorova stabla mogla biti sačuvana, diplomirani inženjer šumarstva i konsultant Gradskog zelenila u Beogradu, Milan Obradović je odgovorio da je to sada nemoguće.

„Javorova stabla su se mogla spasiti u martu mesecu, ali u junu i julu nikako. Suvi vrh kod biljke znači da je ona mrtva od korena do krošnje“, rekao je Obradović.

On je komentarišući navode medija i dostupne informacije iz JN 27/2024. o visokoj ceni sadnica rekao da kompletna sadnja ne košta toliko ni u Beču.

Na portalu Javne nabavke postavljeni su podaci o nabavci iste vrste javora (nema podataka o njihovoj starosti, veličini i broju kupljenih sadnica) koje je Novi Sad plaćao 310 evra po komadu. Subotica je sadnice mladih javora plaćala 285, a Niš samo 220 evra. „Sve je to u nadležnosti Grada i komisije koja je odabrala najpovoljniju ponudu. Ali, prijem radova bez foto-zapisa korena je poziv za malverzacije“, istakao je Obradović.

Predsednik komisije koja je izabrala najskuplju ponudu za najpovoljniju Goran Panić rekao je da je Grad želeo „identičnu krošnju stabala, a to košta“.

Ispostavilo se da i najskuplja ponuda nije uvek i najbolja, pa čak ni u slučajevima poput ovog iz Kragujevca u kome ni najskuplja i najmodernija tehnologija za proizvodnju sadnica nisu dale očekivane rezultate.

Zasad je neizvesno ko će, kada i kako utvrditi uzroke koji su doveli do sušenja polovine zasađenih javora i ko će platiti nastalu štetu, a zahtevi za odgovornost stižu sa svih strana. Kao epilog, opozicioni blok stranaka najavljuje da će u Skupštini grada tražiti skupštinsku raspravu o celom slučaju i, ako bude potrebno, podneti krivične prijave protiv odgovornih koji su učestvovali u pripremi i realizaciji ovog projekta koji poprima oblike još jedne afere u režiji lokalne vlasti.

O reakcijama kragujevačke javnosti čitajte u članku Novog magazina.

Branko Vučković
Foto: Prviprvinaskali.com
Izvor: Novi magazin


Akademska zajednica Srbije zahteva od EU da odustane od projekta Jadar
STRANICA KOJA SE ČUJE
 - ZORAN MODLI
PRVI PRVI NA SKALI FB STRANATVITERINSTAGRAMTREDS

PODRŽI PPNS!

Print Friendly and PDF

Komentara: 0

Dodaj komentar

Facebook komentari

Anketa

Za koga biste glasali na izborima?

Ostale ankete
https://www.facebook.com/groups/1040444719972968 https://www.facebook.com/stop.gmo.srbija/ https://www.facebook.com/groups/543555452379413/ https://www.instagram.com/improvvece/ https://www.facebook.com/PrviPrviNaSkali/ http://www.pmf.kg.ac.rs/botanicka_basta/index.html https://www.pmf.kg.ac.rs/ https://autizamkg.org.rs/ https://www.facebook.com/savez.slepihkragujevac https://ckkg.org.rs/%d1%81%d0%b0%d1%80%d0%b0%d0%b4%d1%9a%d0%b0/ http://vrabac.rs/ https://www.okvirzivota.org.rs/ http://www.pozoristezadecu.com/ https://joakimfest.rs/ http://www.nbkg.rs/index.html https://aiesec.org.rs/lokalna-kancelarija-kragujevac/ https://telok.org/partneri-udruzenja/ https://www.spdradnickikragujevac.com/ https://www.facebook.com/PrviPrviNaSkali/ https://www.facebook.com/aleksandra.n.tasic https://sveoarheologiji.com/ https://www.facebook.com/profile.php?id=100085059140554 http://www.vfphysical.rs/ http://www.milutinstefanovic.com/ http://nevenaignjatovic.com/ http://www.ipsport.net/ http://marepannoniumgarden.blogspot.rs/-i-dupont.html http://www.epodzaci.org/ http://zoran-spasojevic.blogspot.com/ http://www.audioifotoarhiv.com/ http://www.littlelighthouse.net/ http://kozmicbluesemisija.blogspot.com/ https://www.facebook.com/groups/ZoranModli https://www.facebook.com/groups/131568206482/ https://www.facebook.com/stop.gmo.srbija https://prviprvinaskali.com/clanci/recju/autori-ppns/aleksandra-ninkovic-tasic/mihajlo-i-pupin-sa-pasnjaka-do-naucenjaka.html https://prviprvinaskali.com/clanci/slikom/glagoljanja/arcibald-rajs-o-budzaklijskoj-politici.html https://prviprvinaskali.com/clanci/podrska-ppns/podrzi-rad-ug-prvi-prvi-na-skali-donacijom-na-racun-1504516749.html