Brnabić u Seulu: Litijum je uvek tema

Brnabić u Seulu: Litijum je uvek tema

Na sajtu Vlade Srbije objavljena je vest 7. septembra pod naslovom "Premijerka Brnabić u dvodnevnoj poseti Republici Koreji" u kojoj je navedeno da predsednica Vlade Republike Srbije Ana Brnabić boravi 8. i 9. septembra u zvaničnoj poseti Republici Koreji na poziv južnokorejskog premijera Han Dok-Sua.

Brnabić će tokom posete imati zvanične razgovore sa premijerom Republike Koreje Han Dok-Suom i predsednikom i glavnim izvršnim direktorom Korejske agencije za promociju trgovine i investicija (KOTRA) Ju Đong-Jolom.

Ona će imati i niz sastanaka sa rukovodstvima južnokorejskih kompanija i kongolomerata koji, između ostalog, posluju u sektorima auto-industrije, biotehnologije, i informaciono-komunikacionih tehnologija.

Tokom posete planirano je potpisivanje nekoliko dokumenata o saradnji Republike Srbije i Republike Koreje, objavila je Vlada.

brnabic580
Radio-televizija Vojvodine prenela je danas (8. septembra) vest Tanjuga "Brnabić u Seulu: Moderne tehnologije prioritet saradnje sa Republikom Korejom, litijum uvek tema", iz koje se saznaje da je "nezaobilazna tema sastanaka" bio je litijum.

- Od šest najvećih svetskih korporacija koje proizvode baterije za električna vozila, kojima je litijum glavna komponenta, čak tri su iz Južne Koreje. Kao i kada sam krajem prošle godine bila u Singapuru, uvek ima pitanja: Kako možete sebi da dopustite da ne koristite tako važan resurs u današnjem svetu? To je nešto što bi otvorilo našu privredu za neke drugačije investicije, rekla je premijerka Brnabić.

IZ ARHIVE PPNS PROIZVODNJA LITIJUMA U SRBIJI JE IZVESNA - PREMA PREDLOZIMA VLASTI (INEKP) I DELA OPOZICIJE (ZAKONI U PROCEDURI OD 4. APRILA)?

Proizvodnja litijuma u Srbiji je izvesna - prema predlozima vlasti (INEKP) i dela opozicije (zakoni u proceduri od 4. aprila)?

Brnabić je izrazila zadovoljstvo zbog današnjeg potpisivanja sporazuma o uzajamnom podsticanju i zaštiti investicija sa Republikom Korejom.

- Jako sam zadovoljna i ponosna što smo u jako kratkom roku uspeli da danas i zvanično potpišemo sporazum o uzajamnom podsticanju i zaštiti investicija, izjavila je premijerka Brnabić nakon sastanka, javio je Tanjug.

Republika Koreja: Tržište litijum karbonata 2023

U 2021, godišnje isporuke litijum karbonata u inostranstvo su porasle za 142%. Tempo rasta bio je najizraženiji u 2017. godini kada je izvoz povećan za 420%, podaci su platforme Indeks boks.

Kina je bila glavna destinacija za izvoz litijum karbonata iz Južne Koreje, sa 67% učešća u ukupnom izvozu. Izvoz u Kinu šest puta je premašio obim poslat na drugu veliku destinaciju, Rusiju. Treću poziciju na ovoj rang listi držao je Japan sa učešćem od 7,9%.

U vrednosnom smislu, Kina ostaje ključno inostrano tržište za izvoz litijum karbonata iz Južne Koreje, čineći 71% ukupnog izvoza. Drugu poziciju na rang listi zauzima Japan, sa učešćem od 8,7% u ukupnom izvozu. Sledi Rusija sa 8,5 odsto učešća.

U 2021. Čile je bio glavni dobavljač litijum karbonata za Južnu Koreju, čineći 95% udela u ukupnom uvozu. Uvoz litijum karbonata iz Čilea premašio je cifre koje je zabeležio drugi najveći dobavljač, Argentina, više od deset puta.

U vrednosnom smislu, Čile predstavlja najvećeg dobavljača litijum karbonata za Južnu Koreju, čineći 94% ukupnog uvoza. Drugo mesto na rang listi zauzela je Argentina sa učešćem od 5,1% u ukupnom uvozu.

Često postavljana pitanja

Koja su najveća tržišta za litijum oksid, hidroksid i karbonat na svetu?

- Zemlje sa najvećim obimom potrošnje u 2022. bile su Japan, Kina i Južna Koreja, sa kombinovanim udelom od 77% u globalnoj potrošnji.

Koji su najveći proizvođači litijum oksida, hidroksida i karbonata u svetu?

- Zemlje sa najvećim obimom proizvodnje u 2022. bile su Čile, Kina i Australija, koje zajedno čine 81% svetske proizvodnje.

Koji su vodeći dobavljači litijum oksida, hidroksida i karbonata za Republiku Koreju?

- U vrednosnom smislu, najveći dobavljači litijum oksida, hidroksida i karbonata za Južnu Koreju bili su Kina, Čile i Rusija, sa kombinovanim učešćem od 49% u ukupnom uvozu.

Koji su vodeći uvoznici litijum oksida, hidroksida i karbonata iz Republike Koreje?

- U vrednosnom smislu, Kina ostaje ključno strano tržište za izvoz litijum oksida, hidroksida i karbonata iz Južne Koreje, čineći 38% ukupnog izvoza. Drugo mesto na rang listi zauzeo je Japan sa 4,6% učešća u ukupnom izvozu. Sledila je Rusija sa udelom od 4,4%.

Koja je prosečna izvozna cena litijum oksida, hidroksida i karbonata u Republici Koreji?

- Prosečna izvozna cena litijum oksida, hidroksida i karbonata iznosila je 11.581 dolara po toni u 2022. godini, što je povećanje od 1,6% u odnosu na prethodnu godinu.

Koja je prosečna uvozna cena za litijum oksid, hidroksid i karbonat u Republici Koreji?

- Prosečna uvozna cena litijum oksida, hidroksida i karbonata u 2022. godini iznosila je 10.575 dolara po toni, što je povećanje od 6,3% u odnosu na prethodnu godinu.

Južnokorejska čeličana i litijum


Čeličana iz Južne Koreje (zvanično Republike Koreje) Posco je 2021. godine započela izgradnju fabrike za ekstrakciju litijum hidroksida u Gvangjangu. Tada je najavljeno da će fabrika imati godišnji proizvodni kapacitet od 43.000 tona litijum hidroksida kada bude završena, što je prvobitno bilo planirano za 2023. godinu, objavio je pre dve godine magazin Electrive. Taj kapacitet biće dovoljan za oko milion električnih vozila.

Na ceremoniji postavljanja temelja, saopšteno je da ova korejska kompanija želi da uveze spodumen iz Pilbara Minerals u Australiji i preradi ga u litijum hidroksid u Gvangjangu. Kasnije će se dodati i materijal iz fabrike u Argentini, gde je kompanija takođe planirala da investira kako bi unapredila svoje ambicije sa električnim vozilima.

Fabrika je planirana u blizini slanog jezera Salar del Hombre Muerto u severnoj Argentini sa godišnjim proizvodnim kapacitetom od 25.000 tona litijuma.

The Salar del Hombre Muerto salt lake in northern Argentina [Source : POSCO]
Grupacija poseduje prava na rudarstvo u Argentini, a prema njenim podacima, rezerve u fabrici trebalo bi da budu dovoljne za do 370 miliona električnih automobila.

Prve najave bile su da će fabrika biti otvorena do 2023. godine, međutim ove godine je tek počela izgradnja vredna 760 miliona dolara, a novi plan je da bude završena 2025. godine.

Proizvedeni slani rastvor će biti pretvoren u litijum hidroksid koji će se koristiti kao sirovi sastojak za katode, kritični materijal sekundarnih baterija koji čini 40 odsto cene baterija, saopštio je Posco.

Argentinski litijum i BMW

Gigant automobilske industrije Be-Em-Ve grupa je 2019. godine ugovorila nabavku litijuma iz takozvanih tvrdih stena u australijskim rudnicima, kao i iz Argentine, gde se sirovina dobija iz pomenutog slanog jezera. 

Ovo jezero u pograničnom regionu između Argentine, Bolivije i Čilea je dom za otprilike polovinu svetskih rezervi litijuma. U konvencionalnom rudarenju litijuma, voda iz slojeva ispod slanog jezera se ispumpava iz zemlje i isparava u plitkim bazenima, pojašnjavala je ova korporacija.

Da bi se smanjio uticaj na okolni ekosistem, većina korišćene slane vode se vraća direktno u stanište i ne isparava. Ovo u velikoj meri čuva ravnotežu između slojeva slane vode i slojeva podzemnih voda. Rastvarači i druge hemikalije ne dolaze u kontakt sa okolinom tokom ovog procesa, tvrdio je Be-Em-Ve u zvaničnoj objavi.

"Mrtvačeva solana"

Салар дел Хомбре Муерто, Аргентина
Salar del Hombre Muerto u severozapadnoj Argentini je solana, nastala isparavanjem vode iz plitkog jezera, ostavljajući za sobom korasti sloj minerala soli, koji su na ovoj fotografiji iz 2009. briljantno beli, pisala je NASA.

Za razliku od mnogih solana u regionu u i blizu najsušnije pustinje na svetu Atakame, Salar prima dovoljno padavina da se povremeno pokrije tankim slojem vode. Voda isparava ili formira sloj slane vode. Slanica u Salar del Hombre Muerto je bogata litijumom, elementom koji se koristi u širokom spektru proizvoda od baterija do lekova. Rudnik u donjem levom uglu slike izvlači litijum iz slane vode pumpanjem u solarna jezera. Suvo, sunčano, vetrovito okruženje brzo isparava vodu iz slane vode, ostavljajući za sobom koncentrisaniji rastvor litijuma.

Litijum nije jedini element koji se kopa u blizini Salara. Zapadno od rudnika litijuma prikazanog ovde nalazi se rudnik zlata Inka, Inkahuasi, koji je ponovo započeo proizvodnju u januaru 2008.

Litijumski trougao

Litijumski trougao se odnosi na geografsku oblast koja se nalazi u Južnoj Americi, na granici Bolivije, Čilea i Argentine.

Trougao se sastoji od Salar de Ujuni (Bolivija), Salar de Atacama (Čile) i Salar del Hombre Muerto (Argentina), nazvanih tako zato što se tri slana polja koja se nalaze u puni zajedno sa ostalima blizu njih koncentrišu više od 85% poznatih rezervi litijuma na planeti, piše u globalnoj enciklopediji Vikipediji.

U ovoj oblasti ne postoje industrije koje obrađuju materijal niti postoji njegova dodata vrednost, već se posao ograničava samo na vađenje sirovine od strane stranih rudarskih kompanija koje izvoze materijal u zemlje kao što su Rusija, SAD, Kina, Engleska, Nemačka i Holandija.

Prema ekspertima, područje trougla sadrži resurse litijuma koji su ekvivalentni postojećoj nafti u Saudijskoj Arabiji, pa se smatra "strateškim resursom".

Foto: Instagram/anabrnabic; Eelectrive; Indexbox; Posco; NASA
Obrada: Prviprvinaskali.com


IZ ARHIVE PPNS OSNOVNA ISTRAŽIVANJA LITIJUMA I SVA PRIMENJENA GEOLOŠKA ISTRAŽIVANJA NISU DOZVOLJENA PROGRAMOM ZAŠTITE ŽIVOTNE SREDINE U KRAGUJEVCU OD 2023-2033
Osnovna istraživanja litijuma i sva primenjena geološka istraživanja nisu dozvoljena Programom zaštite životne sredine u Kragujevcu od 2023-2033

PREPORUKA - EKSKLUZIVNO NA PPNS 
SANU: PROMOCIJA ZBORNIKA "PROJEKAT JADAR - ŠTA JE POZNATO?" (VIDEO)

SANU: Promocija zbornika ’Projekat Jadar - šta je poznato?’ (VIDEO)

STRANICA KOJA SE ČUJE - ZORAN MODLI
PRVI PRVI NA SKALI FB STRANATVITERINSTAGRAM 

PODRŽI PPNS!

Print Friendly and PDF

Komentara: 0

Dodaj komentar

Facebook komentari

Anketa

Da li ste protiv rudnika litijuma u Srbiji?

Ostale ankete
https://ekologijakragujevac.rs/ https://www.facebook.com/stop.gmo.srbija/ https://www.facebook.com/groups/543555452379413/ https://www.facebook.com/PrviPrviNaSkali/ http://www.pmf.kg.ac.rs/botanicka_basta/index.html https://www.pmf.kg.ac.rs/ https://autizamkg.org.rs/ https://www.facebook.com/savez.slepihkragujevac https://ckkg.org.rs/%d1%81%d0%b0%d1%80%d0%b0%d0%b4%d1%9a%d0%b0/ http://vrabac.rs/ https://www.okvirzivota.org.rs/ http://www.pozoristezadecu.com/ https://joakimfest.rs/ http://www.nbkg.rs/index.html https://aiesec.org.rs/lokalna-kancelarija-kragujevac/ https://telok.org/partneri-udruzenja/ https://www.spdradnickikragujevac.com/ https://www.facebook.com/PrviPrviNaSkali/ https://www.facebook.com/aleksandra.n.tasic https://sveoarheologiji.com/ https://www.facebook.com/profile.php?id=100085059140554 http://www.vfphysical.rs/ http://www.milutinstefanovic.com/ http://nevenaignjatovic.com/ http://www.ipsport.net/ http://marepannoniumgarden.blogspot.rs/-i-dupont.html http://www.epodzaci.org/ http://zoran-spasojevic.blogspot.com/ http://www.audioifotoarhiv.com/ http://www.littlelighthouse.net/ http://kozmicbluesemisija.blogspot.com/ https://www.facebook.com/groups/ZoranModli https://www.facebook.com/groups/131568206482/ https://www.facebook.com/stop.gmo.srbija https://prviprvinaskali.com/clanci/recju/autori-ppns/aleksandra-ninkovic-tasic/mihajlo-i-pupin-sa-pasnjaka-do-naucenjaka.html https://prviprvinaskali.com/clanci/slikom/glagoljanja/arcibald-rajs-o-budzaklijskoj-politici.html https://prviprvinaskali.com/clanci/podrska-ppns/podrzi-rad-ug-prvi-prvi-na-skali-donacijom-na-racun-1504516749.html