Učesnici Ekološkog ustanka poručuju: Propašće svaki evro uložen u trovanje Srbije
Foto: Beta
Organizatori protesta pod nazivom „Ekološki ustanak”, na kojem se danas u Beogradu okupilo nekoliko hiljada ljudi, zatražili su uvođenje moratorijuma na izgradnju malih hidroelektrana, obustavu seče šuma po Srbiji, kao i intenzivnije pošumljavanje.
Pozvali su da se prestane sa „nenamenskim trošenjem novca za ekologiju”, da nadležni „prestanu da ignorišu” studije uticaja projekata poput izgradnje MHE na životnu sredinu, kao i da građani budu bolje informisani o pitanjima ekologije, prenela je Beta.
Zatražili su i poštovanje Ustava i zakona, uključujući pravo na zdravu životnu sredinu, kao i smenu nadležnih u toj oblasti zbog „štetnog činjenja i nečinjenja”.
Aktivista pokreta „Odbranimo reke Stare planine” Aleksandar Jovanović Ćuta poručio je na današnjem protestu predsedniku Srbije Aleksandru Vučiću da je ekologija „ante portas” (pred vratima) i da je u toku „sveopšti napad na zdravu Srbiju”.
Jovanović je kazao da su danas okupili na protestu kako bi kazali „ne” svima koji svakog dana „skrnave prirodu Srbije”.
Foto: Tanjug
On se obratio kompaniji Rio Tinto, koja vrši istraživanja i najavljuje izgradnju rudnika litijuma u okolini Loznici, da će im „propasti svaki evro koji su uložili da truju Srbiju”.
„Čekaćemo vas svuda. U Košutnjaku, na Makišu, na Drini i na Staroj planini. Ovo je naša zemlja, zapamtite svi. Dobrodošli su svi, ali pod jednim uslovom: nema trovanja naše dece”, rekao je Jovanović.
Ispred zgrade Radio-televizije Srbije zatražio je dvosatnu emisiju o ekološkoj situaciji u Srbiji.
Jovanović je kazao da u toj emisiji na RTS treba da učestvuju resorni ministri i direktori javnih preduzeća i ustanova zaduženih za brigu o prirodi i životnoj sredini.
Dekan Šumarskog fakulteta Ratko Ristić zatražio je da vlasti „preispitaju koncept razvoja grada”, koju je okarakterisao kao „masovnu izgradnju koja vodi u urbanu kataklizmu”.
„Niko neće biti srećan ako se sprovede ovaj agresivni investitorski ubanizam, koji nije dobar ni za životnu sredinu ni za čoveka”, kazao je Ristić.
On je ocenio i da vremena „više nema za dileme ili premišljanja”: „Sada je na nama da odlučimo šta hoćemo da budemo, slobodni ljudi koji dišu punim plućima, ili da se pretvorimo u neokolonijalne idiote koji pognuto žive svoj život”.
On se osvrnuo na projekat „Jadar” kompanije Rio Tinto i upitao da li Ministarstvo rudarstva i energetike radi u interesu građana ili je „servis multinacionalnih kompanija i opskurnih investitora” koji žele da dođu do prirodnih resursa.
„Reći će da rade po zakonu, ali su to onda loši zakoni, koje treba menjati. Treba podržati javni interes, odnosno interes većine”, rekao je Ristić.
Frontmen grupe Partibrejkers Zoran Kostić Cane je izjavio da današnji protest nema veze s politikom, već sa „opstankom čoveka na ovim prostorima”.
„Bez vode nema slobode, a ona se truje non-stop. Bez zemlje nema hrane, a bez vazduha nema života. Nisam otkrio toplu vodu, ali sve to odlazi zbog nas”, kazao je Kostić.
Između govornika, na glavnoj bini s ozvučenjem, na protestu „Ekološki ustanak” nastupali su muzičari.
Protestna kolona „Ekološki ustanak”, koja je oko 15 časova krenula sa platoa Skupštine Srbije ka Vladi Srbije, prošla je i pored predstavništva kompanije Rio Tinto u Resavskoj ulici.
Skup u kojem je učestvovalo više hiljada građana završen je ispred zgrade Radio-televizije Srbije (RTS).
Obraćanje Aleksandra Jovanovića Ćute (Odbranimo reke Stare Planine)
Video: Nova.rs
PROTEST PROTIV ZAGAĐENJA ŽIVOTNE SREDINE - EKOLOŠKI USTANAK
Učesnici protesta „Ekološki ustanak“ okupili su se ispred Doma Narodne skupštine. Protest je održan sa zahtevima za uklanjanje svih malih hidroelektrana u Srbiji, poštovanje Ustava i Zakona o zaštiti prirode, kao i za pravednu ekologiju bez masovnog trovanja stanovništva.
Komentara: 0