- Šta su nadležnosti republičke, a šta nadležnosti lokalne ekološke inspekcije u oblasti voda?
- Da li problem koji dovodi do zagađenja vode možemo da prijavimo komunalnoj ili sanitarnoj inspekciji?
- Kolike su kazne?
Odgovore na ova i druga pitanja u vezi sa inspekcijskim nadzorom nad vodama možete čuti u ponedeljak 1. novembra od 12 časova od Rajke Opančine, republičkog inspektora za zaštitu životne sredine, šefa odseka za upravljanje opasnim i ostalim otpadom na teritoriji Republike Srbije u okviru trećeg onlajn predavanja u seriji "Razgovori o tekućim vodama Kragujevačke kotline" pod nazivom "Zakon o vodama. Inspekcijski nadzor".
Predavanje organizuje udruženje Ekomar u okviru projekta "Značaj uspostavljanja redovnog monitoringa površinskih voda – studija slučaja grad Kragujevac" u okviru projekta "Zeleni inkubator" koji sprovodi Beogradska otvorena škola, sa partnerima Mladim istraživačima Srbije i Inženjerima zaštite životne sredine, uz finansijsku podršku Evropske unije i fondacije Fridrih Ebert.
Registracija je obavezna, a link se nalazi ovde.
Samo dva dana kasnije nova aktivnost u organizaciji istog udruženja.
Ekomar takođe poziva zainteresovanu javnost da se priključi i terenskom istraživanju u okviru projekta "Metode naučnog vrednovanja netaknutih vodenih staništa" koji je podržao Centar za promociju nauke. Direktno na terenu, savremenim metodama promovisaće se metodologija proučavanja hidrobioloških zajednica, a posetioci će se upoznati sa bogatstvom živog sveta u vodenim ekosistemima.
Terensko istraživanje je prilagođeno za sve uzraste, a održaće se u sredu 3. novembra na akumulaciji Gruža i na Boračkoj reci.
Polazak je u 10 časova sa parkinga kod bazena, a prijave građana moguće su do 1. novembra na el. adresu udruzenje.ekomar@gmail.com. Zbog epidemioloske situacije broj prijava je ograničen.
Uz prevoz, organizatori obezbeđuju i hrana za učesnike.
PREPORUKA PPNS