Posle skoro trideset godina od izgradnje Zavojskog jezera i HE Zavoja, Aleksandr Antić, ministar rudarstva i energetike, u najavi posete Pirotu poručio je da će se radovi na izgradnji tunela od Toplodolske reke do Zavojskog jezera nastaviti. Izgradnja tunela i preusmerenje Toplodolske reke ka istoj akumulaciji radi povećanja kapacitata proizvodnje električne energije, drugi deo ovog projekta, stopiran je 2004. godine kada je Skupština opštine Pirot izglasala obustavljanje radova.
Udruženje “ Temska” sa meštanima sela revoltirani ovom izjavom ministra rudarstva i energetike odlučili su da mu pošalju otvoreno pismo u nadi da će se odustati od realizacije ovog projekta. U otvorenom pismu ministru pored svega navedenog objašnjava se značaj ove reke.
Temska je selo na Staroj planini u kojoj žive ljudi. Temštani. Kroz Temsku je nekada tekla velika reka Temštica. A onda je pokojni Slobodan Milošević izgradio HE Zavoj, a Temštanima ostavio biološki minimum. Biološki minimum je kada reku u kojoj žive vidre, rakovi, mrena, klen, krkuška, pastrmka, skobalj, zmijovica, govedarka i belvar, zatrpaš zemljom, potopiš nekoliko sela, a onda sa dna jezera, sa 70 metara dubine, puštaš po malo vode da curi nizvodno. Većina ovih vrsta zauvek nestanu.
Da pravim rečima nazovemo to je ekocid - kada u prostoru koji je od 2008. godine pod zaštitom i zakonom uređen kao Park prirode Stara planina, neko reši da pobije sve živo u jednoj reci. Uostalom, kada budete došli, videćete i sami da u to malo milostinje od vode koja se ispušta iz jezera nema nikakvog oblika života...
Da se podsetimo: izgradnjom akumulacije Zavojskog jezera i HE Zavoj kod Pirota davne 1963. godine, reka Visočica, koja sa Toplodolskom rekom nizvodno od brane čini Temšticu, tunelom je prevedena na sasvim drugu stranu, na turbine hidrocentrale. Ono što je od Temštice preostalo struka naziva "biloški minimum". U stvarnosti to je 600 litara vode u sekundi. Posledica svega jeste nestanak živog sveta u reci koja je nekad obilovala raznolikim životinjskim, biljnim i ribljim vrstama.
A pošto je jedna reka malo, ubrzo nakon puštanja u rad HE Zavoj započeto je sa izgradnjom osam kilometara dugačkog tunela za prevođenje i Toplodolske reke u Zavojsko jezero, čime bi se i potpuno ugasio život na ovom delu Stare planine, koji je proglašen parkom prirode. Započeti radovi prekinuti su na polovini zbog opšte pobune lokalnog stanovništva i nemanja adekvatnih dozvola, stoji u saopštenju Udruženja građana „Temska“.
PETICIJA PROTIV IZGRADNJE TOPLODOLSKOG TUNELA I DERIVACIONIH MHE NA STAROJ PLANINI
Saborci, prijatelji prirode Srbije, ljubitelji Stare planine,
Da se narodu kaže istina! Staroj planini preti ekološka katastrofa zbog potpunog nestanka njenih reka.
Zahtevamo da odmah i bez odlaganja
gradonačelnik grada pirota Vladan Vasić
zamenik gradonačelnika Vidojko Panajotović
ministar energetike i rudarstva Aleksandar Antić
ministar ekologije Goran Trivan
direktor Parka prirode "Stara Planina" Igor Petrović
direktor HE Pirot Ljubomir Stojanović
izađu pred narod i stave na uvid sva dokumenta u vezi izgradnje toplodolskog tunela i svih MHE u Parku prirode "Stara Planina" i privatizacije vode i izvorišta, i kažu kakva je sudbina skrojena za ljude koji vekovima žive pored svojih voda.
Planovima i projektima za izgradnju više desetina derivacionih hidroelektrana na teritoriji Parka prirode "Stara planina", suočeni smo sa opasnošću katastrofalnih razmera. Oni prete potpunim uništenjem prirode Stare planine, naselja ljudi, kulturnog i naučnog nasleđa, turističkog potencija, uništenjem vodosnabdevanja samog Pirota.
Sama suština prirode Stare planine leži na njenoj očuvanoj rečnoj mreži i godišnjem režimu protoka voda. Sada toj milenijumskoj ravnoteži prete planovi ličnog bogaćenja uz neverovatno učešće institucija poput Ministarstva ekologije i Zavoda za zaštitu prirode. Korumpirani aparat iznedrio je sistem bez savesti i stručnog integriteta, a očigledna potreba da se sveukupna priroda Srbije dodatno štiti, pala je na nas, stanovnike Srbije, ljubitelje prirode.
Potpisivanjem ove peticije bićemo deo manifestacije masovnosti i neslaganja sa trgovanjem našim životima i nasleđem, bićemo deo velike borbe za prirodu kakvu treba da ostavimo svojoj deci!
Sačuvajmo život, saćuvajmo dostojanstvo, sačuvajmo reke i prastaru planinu!
POTPIŠIMO OVU PETICIJU. UZMIMO U SVOJE RUKE SUDBINU STARE PLANINE U IME NAŠIH PREDAKA I ZA BUDUĆNOST NAŠIH POTOMAKA.
Za razliku od Srbije, susedna Hrvatska i Crna Gora, iako nisu države članice, nakon upozorenja Evropske unije odustale su od izgradnje novih hidroelektrana na rekama Tari i Dravi. Da je Srbija u Evropskoj uniji, Toplodolska reka ostala bi netaknuta. Prema Okvirnoj direktivi Evropske komisije o vodama iz oktobra 2000. godine, zabranjeno je na bilo koji način koristiti do sada netaknute reke, između ostalog, i za proizvodnju električne energije.
"Bolje je efikasno korišćenje energije nego izgradnja brane na preostalih nekoliko vodotokova", kaže Gerhard Egar iz bečke kancelarije World Wildlife Organization. "Ako i njih iskoristimo, već 2020. godine imaćemo isti problem jer se potrebe za energijom povećavaju, pa je bolje sa štednjom početi sada".
Dok Staru planinu u Srbiji ugrožavaju ambiciozni projekti koji su očigledno suprotni postojećim zakonima, s druge strane granice u Bugarskoj, Evropska unija preti da će zemlji uskratiti namenske fondove, i to daje rezultate.
Jedina šansa za Staru planinu takođe je pritisak na Srbiju koja se nalazi na putu pridruživanja Evropskoj uniji. Bez toga, kad Srbija ostvari svoj san i uđe u EU, za Staru planinu može da bude prekasno.
Komentara: 0