Međunarodni pilot projekat "InterKult" pokrenut je radi umrežavanja studenata slavistike iz zemalja nemačkog govornog područja i studenata germanistike sa govornog područja BHS jezika i njihovog zajedničkog istraživačkog rada na različite teme koje se tiču odnosa Nemačke, Austrije i Švajcarske i zemalja Zapadnog Balkana. Deo je šireg projekta "Humboldt Balkan Cosmos" koji sprovodi međunarodna univerzitetska mreža "Circle U".
"InterKult" je nastao iz saradnje Katedre za germanistiku Filološko-umetničkog fakulteta u Kragujevcu (Milena Matić), Katedre za germanistiku Filološkog fakulteta u Beogradu (Danijela Vranješ), Instituta za slavistiku i hungarologiju Humbolt Univerziteta u Berlinu (Sara Marenčić) i Katedre za slavistiku Karl-Franzens Univerziteta u Gracu (Sandre Milosavljević).
Projekat je 2019. godine u Biblioteci Filuma predstavio dr Filip Vaseršajd, profesor na Institutu za slavistiku Humboltovog univerziteta u Berlinu i gostujući profesor Filuma.
Ove godine je završen prvi ciklus projekta, a u onlajn realizaciji od marta do novembra učestvovalo je 37 studenata, od kojih je devet sa kragujevačkog Filuma.
Studenti su, pored ostalog, istraživali:
da li se vlasti dovoljno bave zaštitom životne sredine?
da li su teme životne sredine dovoljno zastupljene u medijima?
da li se u školama i na univerzitetu dovoljno pričao zaštiti životne sredine?
Rezultati istraživanja su sledeći:
Neki od iznetih stavova sagovornika studenata su:
"Životna sredina se zanemaruje radi ekonomsko-kapitalističkih doprinosa državi".
"Gradovi u Srbiji su među prvima po zagađenosti vazduha, a povodom toga se ništa konkretno ne preduzima. Takođe se sklapaju ugovori sa kompanijama koje mogu da ugroze životnu sredinu i zdravlje ljudi (primer Rio Tinto)".
"Postoje objektivni mediji koji izveštavaju o akcijama vezanim za životnu sredinu, o problemima vezanim za ekologiju, ali sa druge strane postoje mediji koji izveštavaju onako kako im neko naredi i prikrivaju istinu".
Među učesnicima projekta iz Kragujevca su studentkinje Ana i Aleksandra Mijailović sa Katedre za germanistiku Filuma koje su početkom novembra razgovarale sa Dejanom Miloševićem, zastupnikom udruženja PRVI PRVI NA SKALI (PPNS). Teme razgovora (snimak u nastavku) bile su:
rad i projekti udruženja PPNS (0:23)
ekološki problemi u Kragujevcu i u ostatku zemlje (4:27)
ekologija, politika i mediji (15:45)
deca, omladina i ekologija (22:16)
književnost i ekologija (27:33)
U razgovoru se govorilo o:
aktivnostima udruženja od osnivanja 2019. do danas, kao i učincima u ranijem periodu - od aktiviranja domena www.prviprvinaskali.com 2012. godine;
delu problema Kragujevca i Srbije koji se tiču vazduha, zemlje i vode;
proaktivnosti građana i uzročno-posledičnom rasvešćivanju organa vlasti;
zaštiti životne sredine kao temi koja se (po)kreće od kućnog vaspitanja do obrazovnog sistema;
preporučenim naslovima čiji su autori stručni saradnici i prijatelji udruženja PPNS
Daleko najizraženiji uticaj na zdravlje uočen je pri izlaganju suspendovanim česticama PM2,5, za koje je modeliranjem za referentnu 2015. godinu dobijena procena od 9.773 prevremenih smrtnih slučajeva, i više od 92.000 godina skraćenog životnog veka.
Komentara: 0