Odgovor Dejanu Vuku Stankoviću: Obmanama preporučuje štetu kao korist - Nenad Kostić

Odgovor Dejanu Vuku Stankoviću: Obmanama preporučuje štetu kao korist - Nenad Kostić

U rubrici "Pogledi" dnevnog lista Politika, 15. oktobra je objavljen  članak "Srbija u litijumskoj groznici" koji je potpisao Dejan Vuk Stanković, politički analitičar. Politika je naznačila da prilozi objavljeni u ovoj rubrici odražavaju stavove autora, ne uvek i uređivačku politiku lista. 

Ispod članka je objavljeno pet komentara, a među njima nije i onaj koji je uputio Nenad M. Kostić, hemičar, penzionisan profesor američkih univerziteta, vlasnik srpske dobrotvorne fondacije, član SANU-a u ostavci. Komentar je glasio:

"Analitičar“ pominje bolje zemlje. Podražavajmo ih u zakonitosti i školstvu, ne u rudarenju. "Negativna opsesija Vučićem" u stvari je argumentovana kritika njegovih obmana. Opirem se štetočinama, ali nisam "fanatičan" niti sam "postmoderan levi liberal". Naprotiv, kao američki hemičar pročitao sam patentnu prijavu Rio Tinta u SAD. Osorna kompanija namerava da koristi decenijama po olimpijski bazen sumporne kiseline nedeljno! Prijava čami godinama, neodobrena. Ne pristajem! Meštani Podrinja odbijaju!"

Kao stručnu reakciju na članak, nakon prepiske sa urednikom rubrike Aleksandrom Apostolovskim, Kostić je Politici dostavio odgovor Dejanu Vuku Stankoviću - "Obmanama preporučuje štetu kao korist".

Sadržaj je prosleđen portalu PRVI PRVI NA SKALI. Objavljujemo ga u celini.

 STAVOVI DEJANA VUKA STANKOVIĆA

„Jadar” bi bio najveći proizvođač litijuma u Evropi tokom najmanje 15 narednih godina, snabdevajući tržište količinom litijum-karbonata dovoljnom za proizvodnju preko milion električnih vozila godišnje

Ugledni britanski dnevni list „Gardijan” je u svom izdanju od 23. juna 2023. godine objavio tekst: „Velika Britanija u Kornvolu otvara prvi rudnik litijuma da podstakne industriju električnih automobila”. Britansko-francusko partnerstvo u projektu kopanja „belog zlata”, trebalo bi da omogući neophodne resurse za proizvodnju baterija za 400.000 električnih automobila. U Portugaliji, zemlji članici EU, koja iskazuje snažnu osetljivost za ekološka pitanja, tamošnja vlada izdala je dozvolu za izgradnju rudnika litijuma. Češka je uveliko angažovana na pripremi nalazišta litijuma u Sinovecu, na granici sa ekonomski moćnom Nemačkom. I najzad, Nemačka, vodeća privredna i ekološka država Evrope, uključuje se u „litijumsku groznicu” sa idejom o eksploataciji ove rude iz podzemnih voda. Nemci tvrde da je proces ekstrahovanja litijuma iz podzemnih voda ekološki najispravniji pristup koji je ujedno i ekonomski koristan.

Kako stoji stvar sa Srbijom ? Nakon ishodovanja svih neophodnih odobrenja i dozvola, „Jadar” bi proizvodio oko 58.000 tona litijum-karbonata. Sa navedenim kapacitetom „Jadar” bi bio najveći proizvođač litijuma u Evropi tokom najmanje 15 narednih godina, snabdevajući tržište količinom litijum-karbonata dovoljnom za proizvodnju preko milion električnih vozila godišnje (na bazi baterija veličine 60 kWh).

Uprkos zavidnim zalihama litijuma i nespornoj nužnosti da se država ekonomski i društveno razvija, te aktuelnim privredno-pravnim odnosima između države Srbije i kompanije „Rio Tinto”, projekat eksploatacije litijuma i borne kiseline je zaustavljen. Navodni razlog ovakvoj odluci, u određenom delu javnosti, pripisuje se pobedi tzv. ekološke svesti, dok dobri poznavaoci prilika razumeju da pravi razlog za odustajanje treba tražiti u politici. Pod pritiskom ulice, krajem 2021. godine, nekoliko nevladinih organizacija, zajedno sa delom opozicije i antivladinim medijima, uspeli su da zaustave usvajanje prostornog plana i izdavanje dozvola za otvaranje „Rio Tintovog” rudnika za eksploataciju litijuma i borne kiseline.

I ovaj poduhvat je sproveden pod plaštom negativne opsesije predsednikom Srbije Aleksandrom Vučićem, koja je intonirana, pre svega, iz fanatičnih opozicionih krugova. Opstrukcija „Rio Tinta” predstavlja jedan od vrhunaca tzv. politike poništavanja i prakse opstrukcije svakodnevice, koje podstiču i sprovode postmoderni levi liberali u Srbiji. Ovaj „uspeh” nastao je, između ostalog, kao rezultat instant organizovanih „ekoloških događanja naroda”, blokade prometne „Gazele” glavne beogradske saobraćajnice, i glasne medijske kampanje. Heterogenost učesnika ovih događanja, pre svega, njihove obrazovne strukture, ali i poznavanja ekološke problematike i motivisanost učešća u događajima, razumno dovode u sumnju javno saopštene razloge okupljanja istih.

Obustava projekta „Jadar”, kompanije „Rio Tinto”, nekako se skladno uklapa u srpsku političko-ekonomsku „izuzetnost”. Umesto razložnog razmišljanja o prvacima privrednog razvoja i adekvatnim ekološkim merama, dogodila se jednostrana, pojednostavljena medijsko-politička interpretacija projekta, od strane opozicionih političara i simpatizera. U javnu orbitu lansirani su „novi lideri”, poput Save Manojlovića, koji su prošetali sa predstavnicima iz sveta umetnosti i zabave, podržani određenim brojem građana koji su ponukani nejasno artikulisanom „nepravdom”, pronašli svoje mesto u šetnji. S druge strane, jedan deo populacije je, s pravom bio nezadovoljan, pre svega s obzirom na neobjašnjivu odluku o blokadi saobraćajnih puteva.

Prisećajući se ovog perioda, pamtimo učešće policije koja se, silom prilika, bavila „ekološkim karnevalom”, dok je medijska dramatizacija slučaja „Rio Tinto”, u takozvanim nezavisnim medijima, unela konfuziju i napetost u društvo obhrvano različitim oblicima tenzija. Iznuđena obustava projekta „Jadar”, naterala je državu da „zamrzne” ideju o projektu kopanja litijuma i paralelno sa tim, prateće načine zaštite životne sredine.

U prilog obnove racionalne debate valja se javno zapitati zašto se u zemljama EU, u kojima su na snazi strogi ekološki zakoni, aktivno radi na procesima koji treba da omoguće efikasnu eksploataciju litijuma. Da li, zaista, samo mi verujemo „da nam treba čist vazduh i voda”, a da istom ne streme Englezi, Portugalci, Nemci, Česi i drugi narodi? Da li formula ekonomskog napretka podrazumeva efikasno korišćenje domaćih prirodnih resursa u funkciji stvaranja krajnjeg proizvoda koji će imati svoje kupce na tržištu? Izlišno je reći da je odgovor na poslednje pitanje potvrdan.

Zar nije ekonomska pouka da nekada treba koristiti sopstvene prednosti i učiti iz iskustava drugih naroda koji su svoje prirodne resurse stavili u kontekst vlastitog ekonomskog i društvenog razvoja? Do pronalaska nafte i gasa u svom moru, Norveška nije bila ni približno razvijena kao što je danas. Isto tako, Ujedinjeni Arapski Emirati, nakon otkrića nafte i njene optimalne eksploatacije, postali su više nego uvažena političko-ekonomska sila u svom regionu, ali i šire. Zašto Srbija u slučaju litijuma, ne bi učila iz pozitivnih iskustava drugih, resursima bogatih država? Čitavoj priči o novom rudniku kompanije „Rio Tinto” u lozničkom kraju, treba dodati i sledeće: litijum iz Srbije može se lako i jednostavno eksploatisati, za razliku od nalazišta „belog zlata” u Boliviji, Argentini ili Čileu, državama sa najvećim svetskim nalazištima litijuma.

U svetlu svetske „litijumske groznice”, nejasno je zašto Srbija ne treba da koristi svoje prirodne resurse kao komparativne prednosti u globalnoj ekonomskoj trci za profitom. Posebno u vremenu svetsko-istorijskih turbulencija stvorenih ratom u Ukrajini i tenzijama i incidentima u drugim delovima sveta.

Savremena ekonomska praksa počiva na modelu uvećanja koristi svih učesnika u nekom zajedničkom ekonomskom poduhvatu. Primer projekta „Jadar”, iza koga zajednički stoje država Srbija i strani partner je eklatantan primer modela razvoja koji je ekonomski i društveno koristan svim akterima projekta.

Bez sumnje, on donosi dobitak kompaniji „Rio Tinto”, koja je investirala u istraživanje, izgradnju rudnika i prateće poslove oko eksploatacije, uključujući i ekološku zaštitu prirode i zaštitu kulturno-istorijskih spomenika na lokalitetu u kome se gradi rudnik, domaćoj ili stranoj (možda i mešovitoj) kompaniji koja izrađuje baterije od litijuma i najzad, u krajnjoj instanci i potencijalnoj auto-industriji električnih automobila, koja stvara sopstveni profit, ali i posao za građane Srbije, kao i porez i razvojne šanse za državu.

Nije li formula „Rio Tinto”, fabrika litijumskih baterija i potencijalna investicija iz auto-industrije, preporuka za nekog novog stranog investitora u Srbiji koji bi, umesto sklapanja kablova i krojačkih pogona (što samo po sebi ne predstavlja negativan primer), otvorio tehnološki inovativnu i tržišno privlačnu kompaniju?

Pored dnevne politike i medijske nadgradnje slučaja „Rio Tinto”, primetno je vidljiv i recidiv jednog od aspekata naše političke kulture: prkos prema progresu. Nije li kralj Milan Obrenović, prvi novovekovni kralj Srbije, imao aktivnu opstrukciju izgradnje pruge zbog „narušavanja” starog načina života i prirode?

Danas se svi vozimo brzim vozovima. Do Novog Sada, voz „Soko” stiže za manje od 40 minuta, a gradi se i brza pruga ka Nišu. Nesumnjivo je da se točak istorije okreće, bez stajanja, te da potomci pristalica modernistički orijentisanog kralja Milana i potomci protivnika železnice, generacijama koriste prugu kao tekovinu civilizacije.

Za koju godinu, ako se otvori rudnik litijuma, sagradi fabrika baterija i električnih automobila, građani Srbije će, vez sumnje, voziti tehnički bolje i ekološki čistije automobile. Razume se, kao i u prošlim vremenima, političke strasti i medijska podmetanja projekta „Jadar” biće prošlost. Tako će biti u boljem scenariju za Srbiju, kome treba težiti. Suprotan scenario već je viđen i ne treba mnogo mašte da se zamisle njegove implikacije po društvo.

Pridržavanje jednostavne ekonomske i društvene zakonitosti, legitimiše napredak, koji je dostižan samo kroz težnju ka efikasnom korišćenju prirodnih resursa i stvaranju inovativnih proizvoda neophodnih tržištu. Drugačije ne može.

I najzad: Da li u Rio Tintu leži razvojna šansa Srbije? Bez straha i pristrasnosti, uz svest o društvenoj i eventualno drugoj ceni koju ćemo platiti zarad progresa, uvažavajući rizike i verujući u dostižnost ekoloških standarda, nesumnjivo, da.

Izvor: Politika, 17. 10. 2023.

ARHIVA PPNS KOSTIĆ: POMOVIŠU ŠTETNO RUDARENJE IZ PROFESIONALNE SOLIDARNOSTI

Kostić: Pomovišu štetno rudarenje iz profesionalne solidarnosti
STAVOVI NENADA M. KOSTIĆA

Dejan Vuk Stanković insistira da bi rudarenje litijuma u Podrinju koristilo svima. Već podnaslov ga otkriva kao propagandistu. On piše: „’Jadar’ bi bio najveći proizvođač litijuma u Evropi tokom najmanje 15 narednih godina“.

Čitaoci oguglali na proizvoljne tvrdnje i izmišljene statistike o napretku i blagostanju možda su prevideli ovo kategorično proročanstvo o „najvećem“ i „najmanjem“ u budućnosti. Besmislice prijaju društvu u opuštenom razgovoru ali čine bezvrednim napis javne ličnosti o gorućoj temi u glavnim novinama. Ozbiljni učesnici u važnoj kontroverzi moraju paziti na svoje i tuđe reči.

Otkud dr Stanković zna koliko sirove rude bi kroz mnogo godina proizvodio nepostojeći rudnik u Podrinju? Kako je izračunao koliko „litijuma“ – u stvari, litijum karbonata ili drugih jedinjenja – bi davala nepoznata količina rude? (Račun zahteva znanje brucoške hemije, njemu nepoznate.) Kako je predvideo iznose daleke buduće proizvodnje koja nije ni počela? Je li u kristalnoj kugli ili u socu crne kafe video šta će u sledećih 15 i više godina preduzeti 50 evropskih zemalja, od kojih mnoge imaju veće zalihe litijumskih ruda nego Srbija? Kako zna da će Srbija prednjačiti svim zemljama? Po čemu proriče privredne odnose na kontinentu u godini 2038. i kasnije?

Ti nepostojeći podaci i ta nemoguća saznanja zgusnuti su u onoj gorljivoj poruci. Isisao ju je iz maštovitog malog prsta.

Doktor Stanković se prvim, udarnim rečima poziva na „ugledni britanski dnevni list ’Gardijan’“. Avaj, već sledećim rečima citira irelevantno izdanje lista, na pogrešan datum. Strog polemičar glatko bi odbacio nemoguće argumente vezane za pogrešan izvor. Ja, popustljiv, pravdam nemarnoga oponenta: prezauzet samouverenim javnim nastupima o političkim temama, nije pregledao šta je napisao o gorućem društvenom i privrednom problemu. Možda je mislio da čitaoci neće proveriti ni izvor ni njegove vizionarske tvrdnje o onome što niko ne može znati.

Tragao sam na portalu Gardijana i našao dotični članak. Izvor piše bitno različito od dr Stankovića. On u Politici koristi navodnike kao da doslovno prenosi: „Velika Britanija u Kornvolu otvara prvi rudnik litijuma ...“; „belo zlato“. Ko mu poveruje misliće da Britanci sada otvaraju rudnik iz koga će vaditi litijum, beo metal dragocen kao zlato. Ko pročita članak saznaće bitno drukčije: britanske i francuske firme dogovaraju se o zajedničkom rudarenju litijuma. Ne otvaraju rudnik nego planiraju saradnju do 2030. godine. Članak ne pominje „zlato“, ni „belo“ ni žuto. Gardijan piše „500.000“; tumač prenosi „400.000“.

Posle niza grubih faulova fudbaleru sleduje crveni karton. Ja, mek sudija, pokazujem prekršiocu žuti karton. Izostaviću mu titulu „doktor“ jer krši norme učenih ljudi; štaviše, doktorat filozofije irelevantan je za ove teme. Odustajem od uobičajenog „gospodin“ jer postupa negospodski. Zvaću ga „kolumnista“.

Kolumnista vrti jalove, davno pobijene argumente. Smeta mu „jednostrana, pojednostavljena medijsko-politička interpretacija projekta“. Projekat Rio Tinta obrukao se na dvodnevnom simpozijumu u SANU-u u maju 2021. godine. Tamo su pristalice i protivnici projekta javno održali niz predavanja i stručno diskutovali. Akademici i ostali učesnici sredili su i objavili ceo sadržaj simpozijuma. Nadležna odenjenja SANU-a argumentovano su osudila projekat „Jadar“ kao štetan. Ministarstva, Vlada i Rio Tinto oglušili su se o tu temeljitu naučnu i stručnu publikaciju. Dve godine kasnije, u Politici ih nevešto zastupa kolumnista Stanković. Lišen činjenica i dokaza, on etiketira i omalovažava.

Smetaju mu zakoniti, demokratski metodi kojima građani utiču na vlastodršce. Njegov „pritisak ulice“ u stvari je legitiman i čest metod rada ljudi svih ideologija i kultura širom sveta. Njegova „neobjašnjiva blokada saobraćaja“ lako je objašnjiva: građani potpuno zakonito brane javni interes od sebične međunarodne kompanije i savitljivih domaćih političara. Njegovi „antivladini mediji“ su malobrojna domaća javna glasila koja znaju svoje glavne uloge – informišu građane i nadziru vlastodršce. Njegova „negativna opsesija Vučićem“ je argumentovana kritika saradnje glavnog vlastodršca sa Rio Tintom i protest što on i kompanija zajedno obmanjuju javnost.

Govorio sam na zborovima i pišem u novinama protiv rudarenja jadarita ali nisam „fanatičan“ nego sam trezven hemičar. Proverio sam patentnu prijavu Rio Tinta u SAD. Štetna kompanija izričito piše da će koristiti po olimpijski bazen koncentrovane sumporne kiseline nedeljno, i tako decenijama! Stradalo bi sve – poljoprivredno i naseljeno tlo, pitke podzemne vode, reke male i velike. Zato sam, na inicijativu dr Dragane Đorđević, doradio i prvi potpisao javan apel stručnjaka Narodnoj skupštini da zabrani rudarenja litijuma i bora. Agilni rodoljubi u Kreni-promeni, koje kolumnista Stanković grdi, uzdigli su apel u narodnu inicijativu čak 38.000 građana. Narodna skupština gazi zakon uporno odbijajući da razmotri tu demokratsku, zakonitu inicijativu.

Nisam ni „postmoderan levi liberal“. Ne srećem takve sugrađane na protestnim zborovima. Srećem savesne građane raznih dobi, zanimanja, uverenja: hrišćane, šetače pasa, umerene nacionaliste, naučnike, liberale, čak simpatizere četnika.

Kolumnista sledi sveprisutnog vlastodršca u pukom maštarenju: imamo rudu koja sadrži malko litijuma (i mnogo jalovine); pravićemo litijumske baterije; otvorićemo fabriku električnih automobila! Evo sličnog snoviđenja o privrednom razvoju i blagostanju: našli smo kamenu so; otvorićemo rudnik jer začini trebaju kulinarstvu; otvorićemo restorane pa hotele; razvićemo turizam. Blago nama sa rudom soli!

Jesam li previše strog prema kolumnisti Stankoviću? Evo, pohvaliću ga za trunku jezičke originalnosti: „Nakon ishodovanja svih neophodnih odobrenja ...“ Glagol „ishodovati“ odsutan je iz najvećih rečnika srpskohrvatskog, srpskog i hrvatskog jezika koje imam. Baš je kreativan!

Foto: Privatna arhiva; Krik
Obrada: Prviprvinaskali.com

IZ ARHIVE PPNS OSNOVNA ISTRAŽIVANJA LITIJUMA I SVA PRIMENJENA GEOLOŠKA ISTRAŽIVANJA NISU DOZVOLJENA PROGRAMOM ZAŠTITE ŽIVOTNE SREDINE U KRAGUJEVCU OD 2023-2033
Osnovna istraživanja litijuma i sva primenjena geološka istraživanja nisu dozvoljena Programom zaštite životne sredine u Kragujevcu od 2023-2033

PREPORUKA - EKSKLUZIVNO NA PPNS 
SANU: PROMOCIJA ZBORNIKA "PROJEKAT JADAR - ŠTA JE POZNATO?" (VIDEO)

SANU: Promocija zbornika ’Projekat Jadar - šta je poznato?’ (VIDEO)

STRANICA KOJA SE ČUJE - ZORAN MODLI
PRVI PRVI NA SKALI FB STRANATVITERINSTAGRAM 

PODRŽI PPNS!

Print Friendly and PDF

Komentara: 0

Dodaj komentar

Facebook komentari

Anketa

Da li ste protiv GMO u Srbiji?

Ostale ankete
https://www.facebook.com/stop.gmo.srbija/ https://ekologijakragujevac.rs/ https://www.facebook.com/groups/543555452379413/ https://www.facebook.com/PrviPrviNaSkali/ https://www.pmf.kg.ac.rs/ https://www.facebook.com/savez.slepihkragujevac http://www.pmf.kg.ac.rs/botanicka_basta/index.html https://ckkg.org.rs/ https://www.okvirzivota.org.rs/ http://vrabac.rs/ http://www.pozoristezadecu.com/ https://www.ijfk.info/ https://joakimfest.rs/ http://www.conviviummusicum.com/sr/ http://www.nbkg.rs/index.html https://telok.org.rs/ https://aiesec.org.rs/lokalna-kancelarija-kragujevac/ https://www.facebook.com/profile.php?id=100064845214187 https://www.spdradnickikragujevac.com/ https://www.facebook.com/konamtrujedecu/ http://www.drustvosrpskihdomacina.org.rs/ https://www.facebook.com/PrviPrviNaSkali/ https://www.facebook.com/Pupinizacija-582808185210353/ https://sveoarheologiji.com/ http://www.pekgora.org/ https://prviprvinaskali.com/clanci/dren/ekologija/mali-vodeni-ekosistem-u-botanickoj-basti-realizovan-projekat-ug-svetli-horizonti.html http://fondacijarsum.org/ http://www.milutinstefanovic.com/ http://www.vfphysical.rs/ http://nevenaignjatovic.com/ http://www.ipsport.net/ http://marepannoniumgarden.blogspot.rs/-i-dupont.html http://www.epodzaci.org/ http://www.prvagimnazija.edu.rs/index.php/nastava/van-nastave/sopce https://www.pasarela.rs/o-nama/ http://zoran-spasojevic.blogspot.com/ http://www.audioifotoarhiv.com/ http://www.littlelighthouse.net/ http://kozmicbluesemisija.blogspot.com/ https://www.facebook.com/groups/ZoranModli https://www.facebook.com/groups/131568206482/ https://www.facebook.com/stop.gmo.srbija https://prviprvinaskali.com/clanci/recju/autori-ppns/aleksandra-ninkovic-tasic/mihajlo-i-pupin-sa-pasnjaka-do-naucenjaka.html https://prviprvinaskali.com/clanci/slikom/glagoljanja/arcibald-rajs-o-budzaklijskoj-politici.html https://prviprvinaskali.com/clanci/podrska-ppns/podrzi-rad-ug-prvi-prvi-na-skali-donacijom-na-racun-1504516749.html