Projekat "Dnevnik jednog eko-detektiva" realizovalo je Udruženje matematičara APT-obrazovni klub Kragujevac u 2020. godini, uz sufinansiranje Grada.
Cilj projekta
Edukatori, koristeći mogućnosti i prednosti savremenih nastavnih tehnologija, postižu najbolje efekte u procesu prenošenja i usvajanja znanja, čineći nastavni proces uspešnijim. Razvijanje timskog duha, međusobne komunikacije, saradnje i digitalne kompetencije pri izradi projektnih aktivnosti je sveukupni cilj ovog projekta.
Ciljna grupa
Ciljna grupa ovog projekta bili su učenici viših razreda osnovnih škola jer imaju potrebno predznanje, kao i intelektualne sposobnosti za razumevanje teme projekte. Kroz projekat je obrađena i profesionalna orijentacija učenika.
Program projekta je obuhvatio 80 učenika koji su kroz edukativne radionice, prezentacije, stekli znanje, veštine i kompetencije za programiranje micro:bit-ova, kao i o zaštiti životne sredine.
Opis aktivnosti
Projekat "Dnevnik jednog EKO-detektiva" je izvanredan spoj upotrebe mikrobita kao nastavnog sredstva i upotrebe mikrobita za rešenje konkretnog problema, relevantnog za učenike i njihovu zajednicu. Program koji su učenici koristili u potpunosti je odgovarao potrebama merenja, nije ni previše pojednostavljen tako da mu nedostaju određeni elementi, a nije ni bezrazložno komplikovan.
Osim toga, svrhovito je upotrebljen i veći broj mikrobit uređaja – povezani su tako da svaki pojedinačno meri relevantne parametre i da kontrolnom uređaja, preko radio-signala, šalje rezultate merenja, što dizajn celog sistema čini znatno lakšim za upotrebu iz ugla korisnika. Nakon toga, rezultati merenja se grafički prikazuju na ekranu računara tako da budu vrlo čitljivi i pristupačni. Ukratko, ovaj projekat predstavlja izvanredan spoj dobrog programiranja i znanja elektronike sa stvarnom potrebom jedne zajednice.
Projekat je upotrebom mikrobita, obuhvatio:
- merenje temperature vazduha;
- merenje temperature zemljišta;
- merenje vlažnosti zemljišta;
- merenje brzine vetra;
- merenje smera vetra;
- merenje osunčanosti;
- merenje količine padavina;
- praćenje potresa;
- prikupljanje podataka radi daljne obrade i prikaz – praćenje podataka.
Edukatori su usmeravali učenike kroz radionice na realizaciju programiranja micro:bit-ova, a zatim pristupali izradi mini meteorološke i fenološke stanice koja bi pratila važne parametre na porast raznih biljki, gde su primetiti kako izmereni podaci utiču na njen rast.
Održane su četiri radionice, po dve u svakoj školi, pri čemu je u svakoj učestvovalo po 20 učenika (ukupno njih 80).
Ovakvim pristupom učenici su u stanju da prepoznaju i reše eko-probleme sa kojima smo suočeni u našoj okolini.
IZ ARHIVE PPNS OSNOVNA ISTRAŽIVANJA LITIJUMA I SVA PRIMENJENA GEOLOŠKA ISTRAŽIVANJA NISU DOZVOLJENA PROGRAMOM ZAŠTITE ŽIVOTNE SREDINE U KRAGUJEVCU OD 2023-2033
PREPORUKA - EKSKLUZIVNO NA PPNS
SANU: PROMOCIJA ZBORNIKA "PROJEKAT JADAR - ŠTA JE POZNATO?" (VIDEO)
STRANICA KOJA SE ČUJE - ZORAN MODLI
PRVI PRVI NA SKALI FB STRANA, TVITER, INSTAGRAM
PODRŽI PPNS!
MIHAJLO PUPIN
ARČIBALD RAJS
Komentara: 0