Grad Kragujevac preneo je saopštenje Instituta za javno zdravlje Kragujevac u kojem piše šta je ova institucija konstatovala "u okviru svojih nadležnosti", a "na osnovu akcidentne situacije prouzrokovane požarom na gradskoj deponiji u Jovanovcu".
Korišćeni rezultati automatskog monitoringa kvaliteta vazduha u Kragujevcu na lokaciji Kosovska 8, Agencije za zaštitu životne sredine RS, gde se na svakih sat vremena prati zagađenost vazduha sumpor dioksid, azotnih oksida, prizemni ozon, ugljen monoksid i suspendovane čestice PM10, u periodu od 10 časova do 18 časova 30. juna nije došlo do prekoračenja koncentracija navedenih aeropolutanasa, prva je saopštena konstatacija.
Institut, a tako ni Grad, nije saopštio široj javnosti da je to merno mesto udaljeno 4,5 kilometara od deponije (uzgred, jedno je jedino državno) i kako je to uticalo na dobijene rezultate, a oni su sledeći:
- sumpor dioksid do 13,57μg/m³
- azotni oksidi: 30,87μg/m³
- ugljen monoksid: 0,33μg/m³
- prizemni ozon: 116μg/m³
- suspendovane čestice PM10: 41,18μg/m³
O trenutnom kvalitetu vazduha u Kragujevcu, građani se mogu informisati na sajtu Agencije za zaštitu životne sredine, dodao je Institut.
Dodajemo da mogu celodnevno i na portalu PRVI PRVI NA SKALI koji od 2021. godine objavljuje rezultate Agencije, kao i građanskog monitoringa sa više lokacija u Kragujevcu: Kosovska + Bunjevačka, Josifa Pančića, Vojislava Đurića, Dobrice Ćosića, Nikole Pašića, Industrijska, Senjačka i Rovinjska.
Sledeća konstatacija Instituta je da ni izmerene vrednosti za sumpor dioksid i azotove okside nisu prekoračivale dozvoljene vrednosti na fiksnim stanicama u Kragujevcu Instituta za javno zdravlje za 30. jun koje su, kako je istaknuto, najbliže lokacijama, zonama gde se širi dim.
Lokacije su:
- naselje Pivara (zdravstvena stanica br. 3, ulica Cara Dušana 66)
- industrijska zona upravna zgrada JKP „Čistoća“
Na njima se kontinuirano (24 sata) mere zagađivači sumpor dioksid i azotni oksidi, a izmerene vrednosti do večeras koje je utvrdio Institut su:
- naselje Pivara: sumpor dioksid manje od 3μg/m³, azotni oksidi 50μg/m³
- Industrijska zona: sumpor dioksid manje od 3μg/m³, azotni oksidi 20μg/m³
Napomenuto je da su dozvoljene vrednosti za 24h:
- SO₂ 150μg/m³
- NO₂ 85μg/m³

Treba znati da za praćenje
aerozagađenja na teritoriji Kragujevca, čiji se rezultati objavljuju svakog meseca, postoji još sedam mernih mesta na kojima se ispituju sledeće koncentracije:
- OŠ Mirko Jovanović - suspendovane čestice PM10; teški metali
- Medicinska škola - ukupne taložne materije; teški metali
- "Štafeta" u centru - sumpor dioksid; indeks crnog dima
- Mala Vaga - indeks crnog dima; ukupne taložne materije; teški metali
- Autobuska stanica - ukupne taložne materije; teški metali
- Brioni - ukupne taložne materije; teški metali
- OŠ Stanislav Sremčević - azot dioksid
Rezultate sa ovih mernih mesta Institut nije konstatovao povodom požara u Jovanovcu iako su neka bliža od naselja Pivara.
"Kako je požarom na deponiji moglo doći do sagorevanja raznih materjala, Institut je danas postavio i mobilni uzorkivač suspendovanih čestica PM10 na lokaciji izloženoj dimu u industrijskoj zoni JKP „Čistoća“. Rezultati će biti dostupni za 24 časa", dalje saopštava Institut.
Da je Institut započeo ovo merenje juče, kada je izbio požar, danas blsmo imali rezultate i objektivniju sliku o jučerašnjem zagađenju i uticaju na javnom zdravlje i životnu sredinu. Zašto to njie učinjeno nije objasnio ni Institut, niti Grad.
Grad je preneo i nekoliko preporuka ove institucije.
"Potrebno je pridržavati se mera datih po izbijanju požara, tj. na lokacijama koje su ugrožene pravcem kretanja dima i u neposrednoj blizini deponije, potrebno je držati zatvorene prozore i izbegavati duže boravke na otvorenom do potpunog gašenja vatre. U zonama zahvaćenim dimom ne obavljati poslove bez preke potrebe. Osobe sa hroničnim bolestima ne bi trebalo da borave u području zahvaćenim dimom".
Na kraju je navedeno da pripadnici Vatrogasno-spasilačke brigade rade na gašenju požara u kontinuitetu od momenta izbijanja. Na deponiji se upravo nalazi 40 kamiona kipera i šest radnih mašina kojima se zemlja dovozi i rastura i nastaviće se tokom celog dana.

Iz saopštenje Instituta i Grada građanstvo nije saznalo koje su konkretne posledice ovakvih požara na deponiji.
Podsećamo, juče smo objavili stručno mišljenje mr Dejana Lekića o najznačajnijem negativnom uticaju na ljudsko zdravlje koje potiče od udisanja toksičnog dima.
- To je opasan koktel kancerogenih i otrovnih materija oslobođenih nekontrolisanim sagorevanjem raznovrsnog otpada. Izlaganje dimu koji je posledica požara na deponiji, može izazvati akutne respiratorne probleme zbog udisanja dima i finih, suspendovanih čestica (PM10 i PM2,5), povećati rizik od najtežih bolesti zbog oslobađanja dioksina i furana, jedne od najkancerogenijih supstanci poznatih čoveku, izazvati trovanje otrovnim gasovima od kojih je najopasniji ugljen-monoksid (CO), te dovesti do neuroloških problema i oštećenja organa jer dim sa deponija sadrži teške metale (olovo, živa, kadmijum) iz baterija i elektronike, kao i isparljiva organska jedinjenja (benzen). Dodatno, pri požarima na deponijama dolazi i do kontaminacije zemljišta česticama koje vetar raznosi i koje padaju u okruženje deponije, kao i kontaminacije podzemnih i površinskih voda u slučajevima kada se za gašenje koristri voda, rekao je Lekić.
Foto: JKP Šumadija
D. M. M. - PPNS
ARHIVA PPNS DEPONIJA JOVANOVAC JOŠ JEDNOM U PLAMENU - NEMA PODATAKA O MONITORINGU KVALITETA VAZDUHA



STRANICA KOJA SE ČUJE - ZORAN MODLI
PRVI PRVI NA SKALI FB STRANA, TVITER, INSTAGRAM, TREDS
PODRŽI PPNS!
MIHAJLO PUPIN
ARČIBALD RAJS
Komentara: 0