Vujović u Boru: Ulaganje Ziđina u modernizaciju postrojenja važno za životnu sredinu
Ministarka zaštite životne sredine Irena Vujović posetila je danas kompaniju „Serbia Zijin Copper doo“ u Boru, kako bi se uverila u napredak i dinamiku projekata koje kompanija sprovodi u cilju zaštite životne sredine u rudarskim aktivnostima.
Ulaganje Ziđina u modernizaciju postrojenja važno za životnu sredinuVujović je navela da je za građane Bora bitno da imaju radna mesta, ali je jednako važno i da imaju čistiji vazduh. Zbog toga, dodala je, ministarstvo koje vodi po prvi put tesno sarađuje sa kompanijom Ziđin i prati preduzete aktivnosti na modernizaciji i unapređenju proizvodnog procesa kako bi se zaštitila životna sredina.
Ulaganje Ziđina u modernizaciju postrojenja važno za životnu sredinu- Građani su se i pre 50 godina susretali sa problemom aerozagađenja u Boru, ali od 2018. godine od kad je naš strateški partner, kompanija Ziđin, preuzela rudnik u Boru, radi se na tome da se implementira oprema po svetskim standardima, kako bi se poboljšala zaštita životne sredine. Puštanjem u rad novog sistema za sakupljanje i odsumporavanje dimnih gasova u okviru kompleksa topionice, situacija je primetno bolja. To govore i zvanična merenja, koja pokazuju da je u avgustu prošle godine prekomerno zagađenje bilo zabeleženo tokom 14 dana, a u avgustu 2021. godine nije bilo prekomerno nijednog dana. I zato je ovaj projekat, iako nije jedini u Boru, za mene najvažniji, jer doprinosi rešavanju najvećeg problema u ovom gradu, a to je aerozagađenje – rekla je ministarka.
Ulaganje Ziđina u modernizaciju postrojenja važno za životnu sredinuVujović je naglasila da je sa kineskim partnerima od početka godine održan niz sastanaka na kojima se razgovaralo o tome kako da se prevaziđu nasleđeni problemi.
Ulaganje Ziđina u modernizaciju postrojenja važno za životnu sredinu- Strateški partneri su u ovaj projekat uložili velika sredstva, više od 100 miliona evra, a primenjuju i principe cirkularne ekonomije, tako što od nusproizvoda prave korisne materijale. Ovo je tek početak. Do polovine sledeće godine kineski partneri će uložiti još sredstava u druga postrojenja, što će dalje smanjiti aerozagađenje, i zato se nadam da ćemo se uskoro ponovo videti u Boru, sa još boljim vestima. Želim da ljudi koji su zabrinuti za kvalitet vazduha znaju da taj decenijski problem rešavamo. Mislimo na građane Bora, ali i čitave Srbije, jer svi dišemo isti vazduh, pijemo istu vodu i baš zbog toga čistija budućnost treba da nam bude zajednički cilj – naglasila je Vujović.
Ulaganje Ziđina u modernizaciju postrojenja važno za životnu sredinuVujović je obišla novo postrojenje sa generalnim direktorom „Ziđina“ Đan Simingom, gradonačelnikom Bora Aleksandrom Milikićem, direktorom Agencije za zaštitu životne sredine Filipom Radovićem i savetnikom za ekonomsku i trgovinsku saradnju u Ambasadi NR Kine Liu Kaijem. Ministarka je, nakon obilaska, naglasila da se u Boru ove godine realizuju i drugi zeleni projekti uz podršku Ministarstva. Prema njenim rečima, u novembru će biti zasađeno više hiljada sadnica na degradiranoj površini na obodu rudnika. U cilju podizanja kvaliteta života građana, resorno ministarstvo sufinansira i proširenje Eko omladinskog parka.
Izvor: Ministarstvo zaštite životne sredine, 3. 9. 2021.
Ministarka Irena Vujović zadovoljna kako napreduje izgradnja nelegalnih objekata u Boru
Ministarka zaštite životne sredine je pre nekoliko dana u Boru posetila kompaniju „Serbia Zijin Copper doo“ kako bi se uverila u napredak i dinamiku projekata koje kompanija sprovodi u cilju zaštite životne sredine. Međutim, objekti koje je ona obišla i u čiju izgradnju se uverila nemaju ni građevinsku dozvolu ni saglasnost na studiju o proceni uticaja na životnu sredinu.
Građani Bora već duži niz godina imaju problema sa zagađenjem vazduha, a visoke koncentracije sumpor-dioksida uzrokovane radom topionice u okviru fabričkog kompleksa kompanije Serbia Zijin Bor Copper često višestruko prekoračuju koncentracije opasne po zdravlje ljudi. Tako, samo tokom avgusta 2021. godine na mernim stanicama u Boru su zabeležena satna prekoračenja sumpor-dioksida i to: u Brezoniku (prigradsko naselje severno od grada) 5, u Gradskom parku (centar grada) 6 i kod Instituta (južni deo grada) 9 puta. Zagađenje sumpor-dioksidom u Boru je nastavljeno i ovog vikenda.
PRILOZI PPNS:
SEPA: Informacije o detektovanim prekoračenjima satnih i dnevnih graničnih vrednosti (GV) zagađujući materija u vazduhu, 1. 8. 2021. - 31. 8. 2021.
Serbia Zijin Cooper DOO: Izjava o emisiji dimnih gasova
Tokom posete Boru, Ministarka zaštite životne sredine je izjavila da je puštanjem u rad novog sistema za sakupljanje i odsumporavanje dimnih gasova u okviru kompleksa topionice, situacija primetno bolja, kao i da je taj projekat za nju najvažniji. Ministarku su predstavnici kompanije, proveli kroz kompleks u krugu fabrike sumporne kiseline, unutar kojeg se nalazi i predmetno postrojenje za odsumporavanje, koje bi trebalo da doprinese smanjenju emisija sumpor-dioksida.
Međutim, ono što predstavlja svojevrsan presedan u ponašanju organa vlasti u vršenju poverenih funkcija jeste činjenica da su objekti, čiju je funkcionalnost pohvalila, sagrađeni bez odobrenja nadležnih organa. Naime, prema javno dostupnim podacima kompanija Zijin Bor Copper poseduje isključivo lokacijske uslove za faznu izgradnju, dogradnju i rekonstrukciju grupe objekata u okviru kompleksa „Serbia Zijin Bor Copper“ d.o.o. Bor, sa ciljem povećanja kapaciteta topionice bakra iz decembra 2020. godine. Postupak procene uticaja na životnu sredinu za projekat povećanja kapaciteta topionice bakra u okviru navedenog kompleksa nije završen, odnosno kompaniji, prema javno dostupnim informacijama još uvek nije izdata saglasnost na studiju o proceni uticaja na životnu sredinu, a što predstavlja preduslov za izdavanje građevinske dozvole. Zapravo, još uvek nije objavljena ni studija o proceni uticaja na životnu sredinu za ovaj projekat.
„Postrojenje je samo jedan od niza novih objekata koji se grade u metalurško - hemijskom kompleksu. U njemu se otpadni gas metalurgije apsorbuje krečnim mlekom da bi se dobio gips. Pitanje je šta sve sadrži taj proizvod jer topionički otpadni gas, pored sumpor-dioksida, sadrže živu, arsen, kadmijum, nikl... Da li je gips proizvod za dalju upotrebu ili opasan otpad za koji je neophodna izgradnja deponije to treba da pokaže studija o proceni uticaja. U ovim procesima se koristi i voda iz Borskog jezera koje je namenjeno za rekreaciju i bitan je resurs za razvoj turizma u ovom kaju, a u ovom sušnom periodu, sa početkom rada postrojenja primećeno je opadanje nivo vode u jezeru“- objašnjava Toplica Marjanović, inženjer zaštite životne sredine i bivši radnik RTB Bor-a.
RERI je zbog sumnji da kompanija Zijin Bor Copper izvodi radove na povećanju kapaciteta i rekonstrukciji topionice bakra bez građevinske dozvole podneo zahtev za pokretanje postupka vanrednog inspekcijskog nadzora Ministarstvu građevinarstva saobraćaja i infrastrukture koje je navelo da će izvršiti terenski inspekcijski nadzor u ponedeljak 13. septembra.
Sa druge strane, RERI se obratio i Ministarstvu zaštite životne sredine i zatražio da utvrdi da li je započeto sa građenjem pre dobijanja saglasnosti nadležnog organa na studiju o proceni uticaja na životnu sredinu i zahtevao da zabrani izvođenje projekta i obavljanje delatnosti dok se ne pribavi saglasnost nadležnog organa na studiju o proceni uticaja. Ministarstvo zaštite životne sredine do danas nije postupilo po zahtevu.
RERI i Društvo mladih istraživača iz Bora ukazuju da je država ta koja omogućava da se kompanije neodgovorno ponašaju i time ugrožavaju zdravlje velikog broja njenih građana, jer ne samo da ne sankcioniše kršenje propisa od strane povlašćenih kompanija koje su im „strateški partneri“ već sa ponosom učestvuju u njihovoj promociji.
Dokument: Timočke
Izvor: RERI, 13. 9. 2021.
IZ SANU MINISTARKI - O PROJEKTU JADAR: MNOGO NEDOREČENOSTI O REŠAVANJU VELIKIH PROBLEMA I POGUBNOG UTICAJA NA ŽIVOTNU SREDINU
ARHIVA PPNS