Na FB stranici "Projekat Jadar", u vlasništvu kompanije Rio tinto, od 7. oktobra prikazuje se jednominutni promotivni spot, sa sledećom najavom:
"Svi imamo isti cilj - da mi i buduće generacije živimo na zdravijoj planeti, bez automobila na fosilna goriva. U dolini Jadra, kod nas u Srbiji, pronađen je mineral zahvaljujući kojem zajedno imamo šansu da ostvarimo ovaj cilj."
Spot se istovremeno prikazuje i na izvesnom broju elektronskih medija (RTS se najčešće navodi u reakcijama javnosti) na kojima je Rio tinto zakupio oglasni prostor.
Prema vidljivoj statistici Fejsbuka, spot je za šest dana "pobrao" 94 komentara i 62 deljenje sadržaja - uglavnom sa negativnim komentarima.
Tako je dan nakon premijerne objave, sa FB stranice "Eko Cer - Sačuvajmo Cer" prosleđen spot, uz sledeći komentar: "Ptičice pevaju, srećni roditelji sa decom, čika priča dubokim sigurnim glasom i obećava sigurnost svima u ime Rio Tinta! Ovaj promotivni spot je idilični prikaz pakla koji čeka Jadar i Rađevinu! Projekta Jadar neće biti! Tačka!"
Narednog dana usledio je "šer" Isidore Kovačević, uz komentar: "Kad pogledate spot, pročitajte tekst: Water around Rio Tinto’s Madagascar mine is high in lead, uranium: study".
Među prvim komentarima ispod spota je onaj koji je napisao Ivica Lazarević: "Uporno ignorišete činjenicu da u Nemačkoj ima mnogo mnogo više litijuma, ali da Nemci neće da rudare! Prestanite da obmanjujete ljude da je neophodno žrtvovati Srbiju da bi se zaustavile klimatske promene. Srbiju želite da žrtvujete samo zarad svog profita!"
Ksenija Milićević se nadovezala: "I kockarnice imaju reklame i promo spotove... Narod nije glup, zna šta je loše."
Komentar koji je dobio najviše pozitivnih reakcija ("lajkova") napisala je Loreta Davidović:
"Znači da biste sačuvali životnu sredinu tamo negde na Zapadu, vi treba da je uništavate u Srbiji!? Da ste toliki pobornici zaštite životne sredine ne biste ni pomislili da otvarate rudnike po Srbiji blizu naseljenih mesta, plodnog zemljišta i rečnih tokova... Ne mora Srbija da bude žrtveni jarac da bi se na Zapadu bavili ekologijom. Nije tačno da Srbija ima ko zna koliko, njen udeo u litijumu je do 1%, prva u Evropi po nalazištu je Nemačka, pa Češka. I nije tačno da ste vi zaslužni za otkriće litijuma u Jadru, još za vreme bivše Jugoslavije se znalo gde i koliko je zastupljena neka ruda, naravno da su trebala ispitivanja koliko je ima i da li je isplativo eksploatisati. Nije tačno da je litijum budućnost, već se proizvode i koristiće se natrijum-jonske i grafenske baterije. Razumem ja strance, njih nije briga, ali ne mogu da shvatim ove nesrećne Srbe koji rade za njih na tome, a najmanje razumem Prodanovićku kojoj baš pristaje prezime. Zar je taj dinar toliki da se žrtvuje sopstveni narod, zemlja, grobovi naših predaka? Za šta? Da bi na Zapadu glumili ekologiju i vozikali se u električnim automobilima i da biste vi živeli kao grofovi par godina? Znate šta, na kraju sve dospe na naplatu, a i kad odemo odavde svakom je dovoljno dva metra bez geometra."
Podsećamo, svoj otpor ovoj korporaciji u septembru je pružio i pesnik Ljubivoje Ršumović, napisavši pesmu: "Zar ćemo opet dozvoliti?":
Zar ćemo opet dozvoliti
Da lažni kosmopoliti
Preko svake granice
Truju naše oranice
Za svoje utrbije
Ruše pola Srbije
Kao da su sišli s’ uma
Od otrovnog litijuma...
Nakon tri dana prikazivanja ovog spota, više od 30 organizacija civilnog društva i pojedinaca podnelo je Regulatornom telu za elektronske medije (REM) zahtev za zabranu reklame kompanije Rio tinto o projektu "Jadar" zbog, kako tvrde, kršenja Zakona o oglašavanju. Reklamom Rio tinta, koja se emituje na Radio-televiziji Srbije (RTS), smatraju podnosioci zahteva, prekršeno je više članova Zakona o oglašavanju, između ostalog, time što je navedeno da zelene tehnologije, električni automobili i čist vazduh zavise od ležišta litijuma u Srbiji, "jednog od najznačajnijih na svetu".
Zahtev objavljujemo u celini i prilažemo originalni tekst u nastavku.
Organizacije civilnog društva i zainteresovana javnost ovim putem Vam upućuju Zahtev za zabranu oglašavanja (emitovanja) oglasne poruke kompanije Rio Tinto - Projekat "Jadar", koji se emituje na republičkom javnom medijskom servisu javnoj medijskoj ustanovi "Radio-televizija Srbije" jer smatramo da krši zakone o oglašavanju.
1. Saglasno Zakonu o oglašavanju ("Sl. glasnik RS", br. 6/2016, 52/2019 - dr. zakon), Član 6. Stav 5. a u vezi sa oglasnom porukom koja se poziva na mišljenja određenih naučnika, stručnjaka ili potrošača, ona moraju biti potvrđena, dokumentovana i proverljiva!
Smatramo da je ovo zakonsko pravilo prekršeno, jer je navedeno sledeće: „Sve to zavisi od jednog od najznačajnijih ležišta litujuma na svetu, upravo ovde, u Jadru, Srbiji“, navodi se za zelene tehnologije, električne automobile i čist vazduh. Ovo je pre svega lažna tvrdnja, a zatim je i neosnovana, nije potvrđena, dokumentovana i nije proverljiva! Ovim se utiče na formiranje mišljenja javnosti! Navodimo činjenice koje su proverljive:
- Automobili najvećih svetskih kompanija proizvodača električnih automobila poput Tojota Mirai, Honda FCX Clarity i Hyundai Nexo su vodonični automobili.
- Vodeće svetske kompanije prelaze na proizvodnju natrijum-jonskih i grafenskih baterija, uz dalji razvoj vodonične tehnologije za pokretanje električnih automobila.
- Dr Velimir Radmilović, redovni profesor Tehnološko-metalurškog fakulteta, Univerziteta u Beogradu i dopisni član SANU: "Dobro je poznato da litijum-jonske baterije većih gabarita pokazuju sklonost ka pregrevanju zbog nedovoljne termičke provodljivosti, a samim tim slabe disipacije toplote. Litijum-jonske baterije sa konvencionalnim elektrolitima pokazuju slabe performanse na temperaturama ispod nule i iznad 50°C. Njihovi konvencionalni elektroliti su, takođe, toksični i zapaljivi, što predstavlja ozbiljan sigurnosni rizik, posebno u slučajevima saobraćajnih nesreća, što se može preduprediti razvijanjem novih elektrolita sa povećanom jonskom provodljivošću[1]. Nova generacija grafinskih baterija mogle bi potisnuti sa tržišta litijum-jonske baterije u narednih nekoliko godina. Samsung, Huawei i Panasonic grafinske baterije 5 puta se brže pune od Li-jonskih baterija (recimo potrebno je 20 minuta da se napuni baterija od 3000 mAh, punjačem od 60 vati), imaju najmanje 50% veći kapacitet, 25% manji ugljenični otisak, i 50% manju težinu za iste performanse, veću sigurnost zahvaljujući efikasnijoj disipaciji toplote. Vek trajanja konvencionalnih baterija je oko 500 ciklusa, a grafinskih baterija oko 1500 ciklusa. Grafinske baterije su trenutno skuplje za oko 30% od litijum-jonskih baterija, ali pomenute prednosti opravdavaju trenutno veću cenu. Grafinske baterije se već koriste u prenosivim punjačima (proizvođač: RealGraphene USA). Uskoro se na tržištu očekuju prvi mobilni telefoni u kojima će se koristiti grafinske, umjesto litijum-jonskih polimernih baterija, a potom i grafinske baterije većeg kapaciteta za električne automobile."
[1] X. Lin, G. Zhou, J. Liu, J. Wu, F. Ciucci, Rechargeable Battery Electrolytes Capable of Operating over Wide Temperature Windows and Delivering High Safety, Advanced Energy Materials, 10(43) 2001235.
2. Saglasno Zakonu o oglašavanju ("Sl. glasnik RS", br. 6/2016, 52/2019 - dr. zakon), Član 7. Stav 2. ako je za delatnost u okviru koje je predmet oglašavanja zakonom propisano da se može obavljati samo na osnovu saglasnosti, dozvole ili drugog akta državnog organa, zabranjeno je oglašavanje ako nije izdata saglasnost, dozvola ili drugi akt nadležnog organa.
Kako za Projekat „Jadar“ nije urađena Studija o proceni uticaja na zaštitu životne sredine, kako Projekat „Jadar“nije dobio dozvolu za eksploataciju i kako je Predsednik RS izjavio: „da Srbija nema nikakve obaveze prema kompaniji Rio Tinto“, smatramo da je ovim prekršen zakon o informisanju.
3. Saglasno Zakonu o oglašavanju ("Sl. glasnik RS", br. 6/2016, 52/2019 - dr. zakon), Član 10. Stav 5. Zabranjeno je podsticanje ili odobravanje postupaka koji su zabranjeni propisima o zaštiti životne sredine, kao i iznošenje neistinitih tvrdnji (npr. isticanjem reči „ekološki siguran”.
Smatramo da je ovo zakonsko pravilo prekršeno, jer je navedeno sledeće: „Razvijamo sa najvišim ekološkim, bezbednosnim i zdrastvenim standardima“.
Smatramo da je prekršen i zakonski Član 20. koji se tiče odgovornosti prenosioca oglasne poruke, jer su morali biti upoznati sa prethodno navedenim članovima Zakona o oglašavanju koje smo naveli.
Takođe smatramo da je ovim prekršen i Zakon o javnom informisanju i medijima („Sl. glasnik RS“, br. 83/2014, 58/2015, 12/2016) Član 15, Stav 1, o istinitom, nepristrasnom, pravovremenom i potpunom informisanju svih građana Republike Srbije.
Zahtevam da me gore pomenuti povratno obavesti po prijemu istog, o preduzetim aktivnostima i merama u zakonskom roku.
PRILOG: ZAHTEV REM-U
PREPORUKA PPNS