Ministarstvo prosvete, nauke i tehnološkog razvoja u Vladi Republike Srbije saopštilo je da je Tim za praćenje i koordinisanje primene preventivnih mera u radu škola doneo odluku da se kombinovana nastava od ponedeljka, 18. oktobra, primenjuje u srednjim školama u Beogradu, Vrnjačkoj Banji i Šapcu.
Ovaj drugi model organizacije obrazovno-vaspitnog rada podrazumeva da se taj proces organizuje kombinovanjem neposredne nastave i nastave na daljinu, a odeljenja su podeljena u grupe.
Pre donošenja odluke, za svaku lokalnu samoupravu razmatrani su: opšta epidemijska situacija i podaci iz nadzora o obolevanju od SOVID-19 kod učenika i nastavnika i o utvrđenim klasterima obolelih, odnosno broju odeljenja i grupa koji su prešli na drugi i/ili treći model nastave.
U svim ostalim osnovnim i srednjim školama u Srbiji primenjuje se prvi model organizacije obrazovno-vaspitnog rada, koji podrazumeva neposrednu nastavu u školama.
Prema podacima iz nadzora preuzetim iz elektronskog sistema „Servis javnog zdravlja“, koje je Ministarstvu prosvete, nauke i tehnološkog razvoja dostavio Institut za javno zdravlje „Milan Jovanović Batut“, od 7. oktobra do 13. oktobra broj obolele dece školskog uzrasta od 6 do 18 godina je bio 3.442 (0,45 odsto) obolelih.
U osnovnim i srednjim školama ukupno je 63 (0,16 odsto) odeljenja (16 i manje učenika), koja su zbog najmanje tri slučaja infekcije učenika u odeljenju promenila način organizacije rada sa neposrednog rada na onlajn nastavu u poslednjih 10 kalendarskih dana.
Ima ukupno 909 (2,31 odsto) odeljenja (17 i više učenika) koja su zbog najmanje dva slučaja infekcije učenika u odeljenju promenila način organizacije rada sa neposrednog na kombinovani model u poslednjih 10 kalendarskih dana.
Takođe, postoje i 132 (0,33 odsto) grupe u kojima se iz kombinovanog modela prešlo na onlajn nastavu (pojava tri slučaja infekcije učenika) u poslednjih 10 kalendarskih dana.
U sklopu pravilne ishrane, za jačanje imuniteta, potrebno je svaki dan uzimati makar 400gr povrća i makar 300gr voća. Voće uzimati za užine.
FIZIČKA AKTIVNOST
Od fizičkih aktivnosti potrebno je uvesti hodanje, minimum tri puta nedeljno (i češće neće da škodi, čak je poželjno i češće).
Koliko vremena?
Makar pola sata i duže (40 minuta, 45 minuta, sat vremena i duže..., koliko ko ima vremena).
Kojim tempom?
Ni "Bogu dušu, da crknete", a ni da gledate izloge i zastajete svakih pet minuta i divite se garderobi! Hodanje treba da bude umereno, da prija, da se oznojite.
Gde hodati?
Rekreativno hodanje, ne ulicama grada. Ulicama grada hodanje samo radi poslova i završavanje obaveza.
Hodanje zbog rekreacije i zdravlja treba obavljati isključivo u prirodi, gde ima dosta zelenila (park, šuma i sl) ili pored neke velike vode.
Zašto?
Zato što je u tim uslovima eksplozija kiseonika, negativnih jona i ozona što izuzetno pomaže u jačanju imuniteta.
Moramo da se striktno pridržavamo svih preporuka i pokažemo da znanje znači ponašanje. U zatvorenom prostoru nošenje maski, rukavica i česta dezinfekcija ruku alkoholom i distanca od dva metra. Na otvorenom distanca dva metra, česta dezinfekcija ruku. Ne pipajte rukama lice, oči, nos, dok ne dezinfikujete ruke. Borba traje, pobedićemo disciplinom, upornošću i istrajnošću.
Foto: Prviprvinaskali.com, arhiva Doc. dr Dragan Vasiljević, direktor Instituta za javno zdravlje
Komentara: 0