Kako bi se najbolje sačuvao ukus, miris, boja namirnica i pripremljene hrane, treba je znati čuvati na adekvatan higijenski način. Nekada su to bile zemljane rupe, dovoljno hladne, a danas, u savremenom svetu, njih je zamenio frižider i mnoga druga pomoćna tehnološka sredstva, koja nam olakšavaju stresnu i brzu svakodnevicu.
Posuđe, pribor, alat, uređaji, koji se koriste pri pripremi i čuvanju hrane ne smeju biti izrađeni od materijala koji otpušta sastojke štetne po zdravlje ljudi, koji se mešaju sa hranom u posudi i menjaju njenu prvobitnu strukturu. Mi to najbolje zapažamo kada kuvamo čaj u nekvalitetnom lončetu, bez žiga i pečata proizvođača, koji garantuje ispravnost i bezbednost proizvoda. Čaj poprima blago metalan, gorak ukus, nekada menja boju, postaje tamniji. Metal od kog je izrađeno lonče reaguje sa sastojcima čaja koji bi trebalo da nam u pravom slučaju pomažu, ali je sada efekat obrnut, može čak i da nam odmogne.
Od materijala za izradu posuđa, pribora, koristi se nerđajući čelik, plastične mase, staklo, keramika, porcelan... Ovi materijali treba dobro da provode toplotu, kako bi se hrana u njima brzo pripremila, a time i očuvala hranljiva vrednost. Dugom pripremom hrane na visokim temperaturama se gubi dosta značajnih, nama korisnih vitamina, minerala, koje svakodnevno moramo unositi.
Stoga valja birati neoštećeno posuđe, a kućno, staro i oštećeno - baciti. Pijace, ulična prodaja i slični oblici uverenje garancije "na reč" se ne preporučuju jer su namirnice već dovoljno izložene štetnom uticaju pesticida i ostalim hemijskim sredstvima, koje u dodiru sa lošim materijalom grade jedinjenja koja nam škode.
Posude od nerđajućeg čelika – rostfraj treba da bude izrađeno od plemenitog čelika Cr/Ni 18/10, što proveravamo na deklaraciji ovakvog proizvoda. Ako je ne poseduje - ne kupujemo, u suprotnom ugrožavamo zdravlje naše porodice i nas.
Bakarno posuđe (tepsije, džezve...), ne treba koristiti jer je u dodiru sa kiselinama iz hrane bakar stvara vrlo otrovnu zelenu prevlaku.
Aluminijumsko posuđe dobro provodi toplotu, štedi struju, ali ima kratak životni vek. Vremenom potamni, pa ga se tada valja rešiti. Eventualno ga možete još malo koristiti kada u tako potamnelom sudu skuvate jabuke ili paradajz, kupus, tamna boja nestaje, a povrće bacate.
Posude ne trpe nagle promene temperature, može doći do pucanja na primer teflonskog sloja. Prilikom pripreme hrane treba koristiti isključivo drveni ili plastični pribor kako ne bi oštetili posudu. Mnogi ne znaju, ali vatrostalne činije možemo, pored pečenja, da koristimo i za zdravo prženje hrane - dinstanje. Hrana zadržava originalni miris, ukus i boju.
Najpodesnije mesto za čuvanje hrane jeste frižider. Minimalna je mogućnost zaraze različitim mikrobima, ali pod uslovom da je u pravoj ambalaži. Domaći sok ili sveže isceđen đus treba odložiti u staklenu, braon bocu, koja slabo provodi svetlost, dobro zatvoriti. Pripremljenu salatu, koja nam je ostala od ručka, ostaviti u već postojećoj posudi i pokriti aluminijumskom folijom i iskoristiti do kraja dana.
Bakterije, plesni teže opstaju u frižideru, na hladnom, suvom i tamnom mestu. Zato podrum nije poželjno rešenje za čuvanje namirnica, izuzev kratkoročno - kad ne škodi, za manje količine krtolastog povrća i sezonskog voća. Svakako treba voditi računa o plesnima, podrum im je pogodno tle, i njihovim toksinima koji jako štete našem organizmu.
Ako želimo da duže sačuvamo hranu koristimo zamrzivač, bez sumnje. I tehnika zamrzavanja je jako bitna. Stavljenu u odgovarajuću kesu za zamrzavanje ili plastičnu posudu, hrana se mora zalediti u kratkom vremenskom roku, bez mogućnosti nesmotrenog otapanja, što škodi namirnici u svakom smislu.
Ne zaboravimo, ipak, da je sveža namirnica nezamenljiv vid užitka, što za naša čula, što za organizam, željan vitamina, minerala, enzima - bez kojih ne bismo opstali.
ZA POSETIOCE PORTALA PPNS: DO SLEDEĆE OBJAVE, UKOLIKO VAM JE POTREBAN SAVET ZA ISHRANU - JAVITE SE, ISKORISTITE KONTAKT-FORMU PORTALA PPNS. POSLAĆEMO VAM ODGOVOR U ŠTO KRAĆEM ROKU.
Komentara: 0