Sproveden je mali broj studija koje su ispitivale isključivo efekte konzumiranja namirnica sa aditivom E621. Rezultati su veoma različiti. Jedna studija tvrdi da 2% ljudi oseća zdravstvene posledice, a druga da čak 25% osoba ima zdravstvene smetnje.
Naravno, kao što pretpostavljate, prehrambenoj industriji ne ide u korist da troši novac na istraživanja koja će joj komplikovati proces proizvodnje. Reč je o pojačivaču, tj. poboljšivaču ukusa. Samim tim što je proizvod ukusniji, više potrošača će ga odabrati - a proizvođač će više zaraditi.
Lista neželjenih efekata je zaista duga i ubraja: gojaznost, dijabetes tip 2, srčani/moždani udar, aterosklerozu, visok krvni pritisak, povišen holesterol... Sve to uzrokuje MSG koji stimuliše stvaranje masnih naslaga u abdomenu (visceralne masti), ali i povećava količinu štetnih slobodnih radikala.
Deca su četiri puta osetljivija od odraslih na dejstvo toksina i hemikalija! Najpre će oštećenja pretrpeti fetus i deca do treće godine života, ali se posledice vide tek kasnije (8-10 godina) kada se deca suočavaju sa kompleksnijim moždanim/intelektualnim zadacima.
Istraživači nazivaju ovo jedinjenje ekscitotoksin. To znači da ovaj neurotoksin deluje direktno na moždane ćelije, previše iz nadražujući - do oštećenja. To se negativno odražava i na sve moždane funkcije, a može da uzrokuje i oštećenja moždanog tkiva (uzrokujući autizam, hiperaktivnost, deficit pažnje, poteškoće u koncentrisanju, učenju).
Apsolutno bi ga trebalo izbegavati, mada se na etiketama nalazi pod više različitih imena, što predstavlja dodatnu poteškoću.
Zato je uvek dobra ideja da se pripremaju sveže namirnice, a da se maksimalno izbegava procesovana hrana.
MONOSODIUM GLUTAMATE (MSG) CONSUMPTION IS ASSOCIATED WITH UROLITHIASIS AND URINARY TRACT OBSTRUCTION IN RATS
Komentara: 2
Nikola
Molim vas da ne širite dezinformacije.
ППНС
Никола, ви будите конкретнији, а ми јављамо аутору да испрати коментар. Ок? Хвала.