Možete li da zamislite neko ukusno jelo bez luka? Ni ja. Ovo specifično okruglo, ljuto i hrskavo povrće je jedna od najstarijih namirnica koja se koristi u pripremanju hrane, i jedan od najvažnijih sastojaka mnogih obroka i salata. U davna vremena se koristio i kao lek, mada ga neki i dalje stavljaju bebama u krevetac, "privijaju" na glavu, a koriste i kao čaj.
Luk, Allium cepa iz porodice Alliaceae, je mala biljka koja ima svoj nadzemni i podzemni deo. Podzemni deo je zapravo lukovica koja se sastoji iz modifikovanih listova. Postoji mnogo različitih vrsta koje se uzgajaju širom sveta. Za specifičan intenzivan miris luka, odgovoran je alil-propil disulfid.
Luk ima malu energetsku vrednost, 40kcal u 100g namirnice, i veoma je bogat biljnim vlaknima.
Fitohemikalije iz luka (alil disulfid) se prilikom usitnjavanja luka, zahvaljujući enzimskim reakcijama, konvertuju u alicin. Mnoga istraživanja su pokazala da alicin ima anti mutageno dejstvo, kao i da pomaže regulisanje nivoa šećera u krvi. Alicin takođe inhibira HMG-CoA reduktazu u jetri, pa samim tim utiče na smanjenje produkcije holesterola. Ima i anitbakterijsko, antivirusno i fungicidno dejstvo. Pored toga, koristan je u prevenciji kardiovaskularnih bolesti.
Luk je dobar izvor hroma koji nam je veoma važan za regulisanje metabolizma ugljenih hidrata i pravilno iskorišćavanje insulina.
Odličan je izvor kvercetina, antioksidansa koji deluje antikancerogeno i antiinflamatorno. Luk je dobar izvor i vitamina C, još jednog veoma važnog antioksidansa.
Dobar je izvor i vitamina B grupe.
Luk nam je dostupan tokom čitave godine, a u zavisnosti od vrste koju koristimo, može imati oštar i jak miris i ukus, ili čak može biti blag i sladunjav. Na tržištu nam je dostupan sirov, smrznut, konzerviran, ukišeljen, u prahu ili dehidrisan, a naravno, uvek je najbolje koristiti svež. O upotrebi u kulinarstvu nema potrebe da pričam. Zaista je nemoguće postići dobar ukus većine jela bez dodavanja luka.
Za posetioce portala PPNS: slobodni ste da pošaljete pitanja o ishrani na mejl minavb@gmail.com, rado ću poslati odgovore. Pitajte slobodno, pitajte sve i pitajte stalno, jer svako vaše pitanje, ma koliko lično bilo, drugima može da bude primer kako da pronađu svoj put za bolji osećaj u životu.
Komentara: 0