Zatvor ili opstipacija creva može da bude jedan od simptoma bolesti želuca, jetre, creva, srca, ili se pak javlja kao habitualna opstipacija, oboljenje creva koje se ispoljava zatvorom.
Zatvor nastaje najčešće usled nagomilavanja sitnih ili krupnijih kostiju koje se u debelom crevu nakupe, učvrste ili nabodu, i na taj način prekinu prohodnost creva. Zatvor takođe može izazvati i obilna ishrana biljnom hranom (vlaknima), hlebom, mahunarkama, kao i gutanje dlaka, trave, koštica od voća, grumenja maltera, kamenja, raznih igračaka za decu, i još mnogo stranih predmeta podesnih njihovoj veličini. Uzrok opstipacije mogu da budu i mlitavost ili grč muskulature creva, ali i urođena slabost mišića creva, nedovoljno kretanje, neredovna ishrana, bolni procesi u analnoj regiji i završnom delu kičmene moždine, zbog čega životinja izbegava akt defekacije.
SIMPTOMI
Pas je potišten i neveseo, hod mu je ukočen, a leđa imaju šaranast oblik. Primećuje se blaga naduvenost abdomena, a pri pokuđaju defekacije pas cvili zbog postojećih tenezama i uspeva da izbaci veoma malo izmeta u obliku tvrdih grudvica sličnih fecesu ovaca, koje mogu biti oblozžene sa dosta sluzi i krvi. Pri palpaciji abdomena, nalazimo da su pojedini delovi creva ispunjeni fekalnim masama kobasičastog oblika i veoma tvrdi.
TERAPIJA
Unošenje bilo kakvih laksantnih sredstava kod zastoja crevnog sadržaja u debelom crevu (koprostaza) često ne daje očekivani uspeh. Najbolji rezultati uklanjanja koprostaze postižu se primenom klizme. Ako je koprostaza nastala kao posledica unošenja velike količine kostiju, delove kosti treba iz rektuma vaditi veoma oprezno.
Međutim, ukoliko je do zastoja došlo u prednjim partijama creva, davanjem laksantnih sredstava postiže se uspeh jer ona mehanički i hemijski draže nervne završetke u sluzokozi creva.
Iz preventivnih razloga, kod životinja koje su imale već jednom ovakav problem, pa su okarakterisani kao ljubimci sa tzv. "lenjim crevima" ili kod starijih pasa, treba izbegavati davanje suve hrane, a pogotovu konzumaciju bilo kakvih kostiju.
Zapušenje creva ili obturatio može biti delimično ili potpuno (ileus), a javlja se kada strano telo iz želuca dospe u creva i zapuši ih. Potpuno zapušenje creva dešava se kod uporne opstipacije, invaginacije (uvraćanja) creva, inkarceracije delova creva, kod tumora, jake invazije askaridima...
Kada se strano telo zaustavi, kranijalno od tog mesta, nakuplja se crevni sadržaj koji stagnira, raspada se i dolazi do procesa vrenja i truljenja. Takođe, pritisak stranog tela na unutrašnje zidove creva može dovesti do perforacije i peritonitisa.
SIMPTOMI
Od simptoma dominiraju opšta slabost, povraćanje, apatija, eksikoza, peritonitis i uglavnom je opšte stanje znatno poremećeno. Kod totalne opstrukcije, naravno defekacija se ne obavlja. U toku jakih spastičnih bolova pas zauzima karakterističan stav - leže na prednje, a pri tom stoji na zadnjim nogama, da bi rasterećenjem trbušnog zida olakšao bolove u abdomenu. Pri palpaciji abdomena pas oseća intenzivan bol, a abdomen je veoma napet. Usled nagomilavanja i jačeg stvaranja gasova, dolazi do meteorizma creva, što još više otežava ionako teško stanje.
DIJAGNOZA
Postavlja se na osnovu anamnestičkih podataka, burne i iznenadne kliničke slike, na osnovu palpacije stranog tela, pomoću rentgenske dijagnostike, sekundarnog razvoja meteorizma prednjih partija creva, upornog povraćanja...
TERAPIJA
S obzirom da ovakvo stanje može da završi i letalno, svaki nastali ileus zahteva što pre hirušku intervenciju.
* * *
Do sledeće objave, za sve što vas interesuje o opstipaciji creva ili uopšte o domaćim životinjama, ljubimcima - javite se, iskoristite kontakt-formu portala PPNS ili mejl milan.miki.bojovic@gmail.com.
Komentara: 0