Zašto je Predlog zakona o poljoprivrednom zemljištu izazvao oštru polemiku u javnosti? Ko će i pod kojim uslovima moći da upravlja zemljom? Čije će biti naše njive?
Procene su da budžet Srbije gubi oko 100 miliona evra godišnje zbog toga što se izdaje svega 30 odsto državnih njiva. Preostala zemlja je uzurpirana, zapuštena ili se nelegalno koristi. Država za to krivi neodgovorne lokalne vlasti i najavljuje rigorozne kazne. Ministarstvo poljoprivrede kao osnovni razlog izmene Zakona o poljoprivrednom zemljištu, navodi upravo pokušaj da se iskoreni korupcija. I dok država žučno brani svoje stavove, pokrajinska vlast posebno se protivi izdavanju zemlje investitorima na rok od 30 godina, jer, veruju da će upravo to omogućiti korupciju. Ko je u pravu? Da li će najbolja i najkvalitetnija zemlja biti dostupna našim poljoprivrednicima ili će veliki posedi pasti u ruke "tajkunima bliskim vlasti"?
Da li su jasni kriterijumi prema kojima zemljište mogu da kupuju stranci, uoči stupanja na snagu odredba Sporazuma o stabilizaciji i pridruživanju?
Da li je utvrđeno koliko zemljišta država treba najpre da vrati starim vlasnicima?
Za Talasanje govore:
- profesor Zoran Rajić, državni sekretar u Ministarstvu poljoprivrede,
- Branislav Knežević, zamenik pokrajinskog sekretara za poljoprivredu i
- Miladin Ševarlić, savetnik za agroprivredu Ekonomskog instituta.
Autor: Olivera Simić Milošević
Radio BG1, Talasanje: Poljoprivredno zemljište Srbije - Gosti: M. Ševarlić, Z. Rajić, B. Knežević by Ppns on Mixcloud
Komentara: 0