Pokrajinski sekretar za visoko obrazovanje i naučnoistraživačku delatnost prof. dr Zoran Milošević, posetio je Naučni institut za prehrambene tehnologije u Novom Sadu (FINS) i tokom obilaska laboratorija i razgovora sa rukovodstvom Instituta, informisan je o uspostavljanju laboratorije tečnog i gasnog hromatografa sa ciljem utvrđivanja nivoa pesticida, mikrotoksina, etarskih ulja i drugih elemenata, prisutnih u hrani ljudi i životinja. Ova najsavremenija laboratorijska oprema biće kupljena sredstvima Pokrajinskog sekretarijata za visoko obrazovanje i naučnoistraživačku delatnost, objavljeno je danas na sajtu Sekretarijata.
Ukazujući na značaj ove institucije sekretar Milošević je tom prilikom naglasio:
- Ovo je na neki način srce naučnoistraživačke delatnosti, kada je reč o tehnološkim naukama. Takođe, ovaj Instutut permanentno ulaže u opremu i trudi se da nauka bude u funkciji zaštite i kvaliteta života ljudi, posebno unapređenja kvaliteta hrane.
Milošević je dodao da je reč o primeru dobre saradnje onih koji svojim naučnoistraživačkim radom i potrebama tržišta signaliziraju politici projekte koji imaju visok stepen održivosti.
- Vrednost ovog projekta opremanja laboratorije iznosi 34 miliona dinara, i u većem delu (22 miliona) je realizovan u decembru 2020. godine. Pokrajinska vlada će preko Pokrajinskog sekretarijata za visoko obrazovanje i naučnoistraživačku delatnost preostali deo, u iznosu od 12 miliona dinara, uplatiti u prvom kvartalu ove godine, zaključio je sekretar Milošević.
Dr Nebojša Ilić, v.d. direktor FINS-a, naglasio je da podrška kako moralna, tako i materijalna, koju pružaju Pokrajinska vlada i Sekretarijat doprinosi da Institut širi polje delatnosti u oblasti nauke, ali i u praktičnim stvarima, kao što je analiza kvaliteta i bezbednosti hrane.
- Oprema koju očekujemo, a koja je plaćena sredstvima Pokrajinske vlade, biće primarno fokusirana na analizu pesticida, zbog načina poljoprivredne proizvodnje koja ide na velike prinose, a predstavlja veliku opasnost za naše zdravlje, naglasio je Ilić.
Analize prisustva pesticida ili genetski modifikovanih organizama (GMO) u hrani od Instituta traže različiti korisnici njihovih usluga. - Obraćaju nam se tim povodom različiti proizvođači i snabdevači hranom, od velikih kompanija do onih manjih, kaže Ilić, pišu Novosti.
Ta referentna naučnoistraživačka ustanova pri Novosadskom univerzitetu dobila je ranije opremu za utvrđivanje prisustva GMOu hrani ili sirovinama od koje se ona pravi i ta nova laboratorija, u koju je uloženo 16 miliona dinara, ovih dana je nakon nešto dužeg postupka sertifikovanja proradila punim kapacitetom.
PRILOG NOVOSADSKE TELEVIZIJE
U predstavljanju održive proizvodnje i prerade biljnih proizvoda, unutar organizacije Instituta, na sajtu ove ustanove navedeno je da istraživanja u okviru ove jedinice slede kako svetske, tako i nacionalne prioritete razvoja u oblasti hrane, a to je održiva proizvodnja i prerada, čijim postavkama je organska proizvodnja najbliža.
Alternativne biljne vrste iz grupe cerealija (Triticum aestivum ssp. spelta) i pseudocerealija (Amaranthus sp., Fagopyrum sp.) ispituju se s aspekta: genetske divergentnosti i predodređenosti za gajenje u organskoj proizvodnji, skladišnog aspekta održivosti uz bioekološke metode zaštite, optimizacije tehnologije prerade uz kreiranje palete novih prehrambenih (organski sertifikovanih, GMO-free, gluten-free) proizvoda, kao i zahteva potrošača i tržišta u oblasti organskih proizvoda. Ekološki aspekt očuvanja životne sredine istražuje se kroz optimizaciju tehnologije ekstrudiranja i peletiranja sporednih proizvoda biljne proizvodnje.
Podsećamo, na FINS-u je 2019. godine otvorena laboratorija za molekularnu analizu hrane. Na otvaranju laboratorije, tadašnji direktor Olivera Đuragić istakla je da Institut ima više od 200 akreditovanih metoda kojima kontroliše kvalitet i bezbednost hrane na prisutvo mikroorganizama, teških metala i pesticida, a da će od tada laboratorija doprineti još jednom aspektu - genetski modifikovanim organizmima, uz genetsku identifikaciju mikroorganizama koji se nalaze u hrani, objavio je sajt Poljoprivredan info.
FINS je počeo rad kao samostalna organizacija 1. januara 2007. godine, a primljen je u sastav Univerziteta u Novom Sadu odlukom Saveta Univerziteta 21. decembra 2007. godine. FINS је naslednik prethodne institucije čija je prvobitna organizacija još ’50-tih godina prošlog veka bila u okvirima Zavoda za određene tehnologije, zatim kao Jugoslovenski institut za prehrambenu industriju i nakon toga kao deo Tehnološkog fakulteta u Novom Sadu, pa sve do 2007. kada je prema novom zakonu o nauci postao samostalna institucija, podsetila je Đuragić u biltenu "Za našu zemlju" (januar 2019), čiji je izdavač Victoria Logistic.
Komentara: 0