Da taj odbor baš i ne zna šta radi, možda pokazuje Äinjenica da su prvo imali 48. sednicu 30. juna, a sledećeg dana 1. jula, održali su prethodnu 47. sednicu!!
Dobro, bitno je da je planirana 49. uklonjena sa sajta Skupštine!
NAPOMENA: Efektiva za sada odustaje od najavljenog protesta za ponedeljak u podne!
Advokatske komore Srbije, 3. 7. 2021.
VAŽNO! Obustava rada advokata u ponedeljak 5. 7. 2021. na celoj teritoriji Republike Srbije.
Saopštenje u celini
Upravni odbor Advokatske komore Srbije je 03.07.2021., a na osnovu Älana 66. Zakona o advokaturi („Službeni glasnik RS“ 31/2011, 24/2012-OUS) i Älana 8., 9. i 33. Statuta Advokatske komore Srbije („Službeni glasnik RS“ 85/2011, 78/2012, 86/2013) doneo:
O D L U K U
Organizuje se jednodnevna obustava rada advokata na celoj teritoriji Srbije u ponedeljak 05.07.2021., a zbog predloga Odbora NSRS za ustavna pitanja i zakonodavstvo da se donesu tri autentiÄna tumaÄenja i to:
- Odredbe Älana 1066. stav 2 Zakona o obligacionim odnosima („Službeni list SRJ“ 29/78, 39/85, 45/89 – USJ, „Službeni list SRJ“ 31/93, „Službeni glasnik RS“ 18/20)
- Odredbe Älana 41. stav 1 i 2 i Älana 43. stav 2 i 3 Zakona o zaštiti potrošaÄa („Službeni glasnik RS“ 62/14, 6/16, 44/18)
- Odredbe Älana 17. stav 1 Zakona o zaštiti korisnika finansijskih usluga („Službeni glasnik RS“ 36/11, 139/14)
kojim autentiÄnim tumaÄenjima se krše, Ustavom RS i Evropskom konvencijom o ljudskim pravima, zajemÄena ljudska prava na praviÄno suÄ‘enje, jednaku pravnu zaštitu, a pre svega, pravo na pravnu sigurnost graÄ‘ana. Donošenjem predloženih autentiÄnih tumaÄenja ponovo bi se aktivirao princip retroaktivnosti na taj naÄin što bi se stvorili uslovi za ponavljanje svih pravnosnažnih okonÄanih postupaka, a graÄ‘ani bili dovedeni u situaciju da izgube sporove koje vode ili u kojima su već uspeli u ostvarenju tužbenog zahteva protiv banaka. Ustav RS u odredbi Älana 197. zabranjuje primenu principa retroaktivnosti, osim ako to nalaže opšti interes utvrÄ‘en pri donošenju zakona. U konkretnom sluÄaju, jasno je da se ne može raditi o opštem interesu, već o interesu bankarskog sektora u Äiju odbranu ovoga puta staje i predlagaÄ autentiÄnih tumaÄenja. Zakonodavac daje autentiÄno tumaÄenje norme iz 1978. godine, nakon više od 43 godine njenog važenja, što ukazuje na stvarni motiv donošenja autentiÄnog tumaÄenja, a to je zaštita bankarskog sektora. Zakonodavac ne može svojim delovanjem zadirati u vršenje sudske vlasti, što znaÄi da ne može autentiÄnim tumaÄenjima uticati na rešavanje konkretnih sudskih sporova koji su u iskljuÄivoj nadležnosti sudske vlasti. Na ovaj naÄin zakonodavac krši naÄelo podele vlasti, kao fundamentalno ustavno naÄelo i potkopava temelje demokratskog društva zasnovano na vladavini prava.
Tokom obustave rada advokati NEĆE pristupati na roÄišta za glavnu raspravu i glavne pretrese pred sudovima, NEĆE pristupati pred tužilaštvima u istražnim postupcima i postupcima pregovora oko primene oportuniteta ili sporazuma o krivici, NEĆE pristupati pred organima uprave, javnim beležnicima i privatnim izvršiteljima i NEĆE pristupati u policiju u pretkriviÄnim postupcima, OSIM u sluÄaju prijema rešenja o zadržavanju i saslušanja pred sudom povodom odreÄ‘ivanja pritvora.
Tokom obustave rada advokati ĆE dostavljati sudovima, tužilaštvima i drugim organima samo podneske i preduzimati one radnje koje su vezane za nastupanje prekluzivnih rokova i zaštite maloletnih lica u sluÄajevima porodiÄnog nasilja.
Pod radnjama koje su vezane za nastupanje prekluzivnih rokova podrazumevaju se: podnošenje tužbi, žalbi i drugih pismena kod kojih bi propuštanje roka rezultiralo gubitkom prava, kao i pristupanje na sednicu veća drugostepenog suda povodom žalbe u kriviÄnom postupku, na raspravu pred drugostepenim sudom povodom žalbe u parniÄnom postupku i na raspravu povodom tužbe u upravnom sporu.
Dostaviti: advokatima preko advokatskih komora u sastavu Advokatske komore Srbije, Narodnoj skupštini RS, Vladi RS, Ministarstvu pravde, svim sudovima i tužilaštvima u Republici Srbije, na oglasne table u sudovima, na internet stranicama Advokatske komore Srbije i advokatskih komora u sastavu Advokatske komore Srbije, sredstvima javnog informisanja.
PRILOG: Izvorni dokument
Društvo sudija Srbije, 4. 7. 2021.
Povodom vesti, koja je kao grom iz vedra neba odjeknula u petak 2.7.2021. godine u pravniÄkim krugovima da će Odbor za ustavna pitanja i zakonodavstvo Narodne skupštine 5.7.2021. godine razmatrati predloge autentiÄnog tumaÄenja Äak tri zakona - Zakona o obligacionim odnosima, Zakona o zaštiti potrošaÄa i Zakona o zaštiti korisnika finansijskih usluga, a zatim i vesti iz medija od 4.7.2021. godine da će predlozi autentiÄnih tumaÄenja zakona biti povuÄeni
Društvo sudija Srbije izdaje sledeće
S A O P Š T E Nj E
Društvo sudija Srbije pozdravlja odluku da se povuku predlozi za donošenje autentiÄnih tumaÄenja.
Društvo sudija podseća da se donošenjem autentiÄnih tumaÄenja remeti podela vlasti - zakonodavac nameće sudovima svoje tumaÄenje prava i time „sudi“ on, a ne sudovi.
Ukoliko pak postoji potreba za ujednaÄavanjem sudskih odluka zbog razliÄitog tumaÄenja zakona, zakonodavcu stoji na raspolaganju izmena zakona.
Iako mu predlozi autentiÄnih tumaÄenja nisu bili dostupni, Društvo sudija zakljuÄuje da se oni, po svoj prilici, odnose na tzv. bankarske kredite.
Nesumnjiv sistemski problem sa kojim se suoÄava i Srbija, koji se odnosi na više desetina hiljada bankarskih sporova, koji neprestano „pritiÄu“ u sudove uprkos doslednim sudskim presudama, moguće je i treba ga rešiti, ali iskljuÄivo na sistemski naÄin, zakonima.
Rešenja o mesnoj nadležnosti sadržana u nacrtu Zakona o izmenama i dopunama Zakona o parniÄnom postupku predstavljaju neke od odgovarajućih koraka u rešavanju tog problema, jer će omogućiti ravnomernije opterećenje sudova i sudsku zaštitu u doglednom roku koji se neće drastiÄno razlikovati zavisno od toga da li su graÄ‘ani iz Beograda ili drugih gradova. Uz ova, biće potrebno još sistemskih rešenja i izmena drugih zakona, koje su već u najavi.
Društvo sudija ukazuje da sudovi u ovim sporovima, naroÄito posle pravnog stava Vrhovnog kasacionog suda, primenjuju „dobro uspostavljenu sudsku praksu“ u smislu odluka Evropskog suda za ljudska prava. U takvom sluÄaju, a naroÄito s obzirom na to da nije bilo nikakvih problema u skoro poluvekovnoj primeni Zakona o obligacionim odnosima, ne postoji nikakva potreba ujednaÄavanja sudskih odluka, pa dakle ni donošenju bilo kakvih autentiÄnih tumaÄenja.
PRILOG: Izvorni dokument
Foto: Narodna skupština; Privredna komora Srbije; Profimedia
STRANICA KOJA SE ÄŒUJE - ZORAN MODLI
PRVI PRVI NA SKALI FB STRANA, TVITER, INSTAGRAM
ARHIVA PPNS
DREN
ROKENROLER
RADION
MIHAJLO PUPIN
ARÄŒIBALD RAJS
Komentara: 0