Pekari mese veknu prema džepu kupca

Pekari mese veknu prema džepu kupca

Vekna hleba iz manjih pekara iz godine u godinu menja izgled, ukus i kvalitet, daleko je od standardizovane, ni nalik onoj od pre dvadesetak godina

VEKNA hleba iz manjih pekara iz godine u godinu menja izgled, ukus i kvalitet, daleko je od standardizovane, ni nalik onoj od pre dvadesetak godina. Zanatski pekari u borbi za što jeftiniji hleb ispunjavaju samo elementarne uslove proizvodnje i prilagođavaju recepture ceni. Zbog propusta u pripremi, pečenju, često i brašnu lošijeg kvaliteta, na rafove isporučuju "sunđeraste" vekne, pune aditiva, nedopečene...

Gotovo je nemoguće kupiti pravi crni hleb, kao ni specijalne vrste ove namirnice.

Pored gramature, promenila se i struktura vekne, više nije zbijena već vazdušasta. Dok su se ranije koristile samo osnovne sirovine, brašno, voda, so i kvasac, sada se u velikoj meri hlebu dodaju aditivi, kao i razni pojačivači ukusa i svežine. Standard u proizvodnji ranije je bio ujednačen, a sada se vodi borba za što jeftiniji proizvod.

Volumen vekne ostao je približno isti, a gramatura je smanjena. Čvrste i zbijene strukture, sa manjim volumenom, hleb je nekad težio od 600 i 800 grama, pa i kilogram. Danas je ova namirnica iste "veličine" kao pre dvadesetak godina, ali su gramature znatno manje, uglavnom 400, 450 i 500 grama. A, specijalne vrste hleba mese se sa težinom od 250 do 350 grama. Tehnolozi ukazuju da se to postiže promenama u tehnologiji, a i dodatkom raznih poboljšivača, aditiva.

- Tržište i realno niska cena hleba u odnosu na okruženje utiču na sam kvalitet, a da bi proizvođači imali što jeftiniji proizvod, prilagođavaju recepture koje zadovoljavaju minimum kavaliteta - kaže za "Novosti" tehnolog Momir Lazić, izvršni direktor AS "Braća Stanković". - Niska cena hleba i usitnjenost tržišta direktno utiču i na ulaganja u savremenije tehnologije i novu opremu koja bi omogućila i bolji kvalitet proizvoda.

Lazić naglašava da su mala kupovna moć i tekuća kriza doprineli da se potrošači pri kupovini maksimalno orijentišu na beli hleb od brašna T-500. Pritom je opredeljujuća uglavnom cena proizvoda, tako da je učešće specijalnih vrsta hleba kod nas u prodaji i dalje malo. I u potrošačkim organizacijama naglašavaju da drastično smanjena kupovna moć utiče na ponudu hleba.

- U poslednjih 20 godina nastale su velike promene u proizvodnji, prodaji i potrošnji hleba u Srbiji - kaže za "Novosti" Petar Bogosavljević, predsednik Pokreta za zaštitu potrošača. - Promenjeni su vlasnička struktura, broj i veličina proizvođača, tehnologija proizvodnje hleba. Ali, takođe, povećana je i ponuda specijalnih vrsta hleba, brašna i smeša za poboljšanje nekih svojstava.

VIŠE OD POLOVINE U SIVOj ZONI

VELIKI uticaj na kvalitet vekne ima i nelojalna konkurencija u proizvodnji hleba. Većina manjih pekara, procenjuje se oko 60 odsto, posluje u sivoj zoni u kojoj ne postoji redovna kontrola sirovina i finalnog proizvoda.

- Razlika u kvalitetu hleba je vidljiva i samim okom, a ako prođemo kroz sve procese proizvodnje, od nabavke sirovina do konačnog proizvoda, shvatićemo zašto je to tako - kaže Nenad Đorđević, direktor za razvoj u kompaniji "Don Don". - Mnogi ne poštuju ni minimum propisanih standarda proizvodnje. Mali proizvođači brašno nabavljaju iz sive zone...

D. Marinković
Izvor: Novosti

Print Friendly and PDF

Komentara: 0

Dodaj komentar

Facebook komentari

Anketa

Da li ste protiv rudnika litijuma u Srbiji?

Ostale ankete
https://ekologijakragujevac.rs/ https://www.facebook.com/stop.gmo.srbija/ https://www.facebook.com/groups/543555452379413/ https://www.facebook.com/PrviPrviNaSkali/ http://www.pmf.kg.ac.rs/botanicka_basta/index.html https://www.pmf.kg.ac.rs/ https://autizamkg.org.rs/ https://www.facebook.com/savez.slepihkragujevac https://ckkg.org.rs/%d1%81%d0%b0%d1%80%d0%b0%d0%b4%d1%9a%d0%b0/ http://vrabac.rs/ https://www.okvirzivota.org.rs/ http://www.pozoristezadecu.com/ https://joakimfest.rs/ http://www.nbkg.rs/index.html https://aiesec.org.rs/lokalna-kancelarija-kragujevac/ https://telok.org/partneri-udruzenja/ https://www.spdradnickikragujevac.com/ https://www.facebook.com/PrviPrviNaSkali/ https://www.facebook.com/aleksandra.n.tasic https://sveoarheologiji.com/ https://www.facebook.com/profile.php?id=100085059140554 http://www.vfphysical.rs/ http://www.milutinstefanovic.com/ http://nevenaignjatovic.com/ http://www.ipsport.net/ http://marepannoniumgarden.blogspot.rs/-i-dupont.html http://www.epodzaci.org/ http://zoran-spasojevic.blogspot.com/ http://www.audioifotoarhiv.com/ http://www.littlelighthouse.net/ http://kozmicbluesemisija.blogspot.com/ https://www.facebook.com/groups/ZoranModli https://www.facebook.com/groups/131568206482/ https://www.facebook.com/stop.gmo.srbija https://prviprvinaskali.com/clanci/recju/autori-ppns/aleksandra-ninkovic-tasic/mihajlo-i-pupin-sa-pasnjaka-do-naucenjaka.html https://prviprvinaskali.com/clanci/slikom/glagoljanja/arcibald-rajs-o-budzaklijskoj-politici.html https://prviprvinaskali.com/clanci/podrska-ppns/podrzi-rad-ug-prvi-prvi-na-skali-donacijom-na-racun-1504516749.html