Proizvodi koji se prodaju na crno ne prolaze kontrolu kvaliteta i zdravstvene ispravnosti.
Svi koji kupuju van registrovanih prodavnica i ne uzimaju fiskalni račun potencijalni su kupci mesa uginulih životinja, suhomesnatih proizvoda kojima je istekao rok trajanja, tehničkih uređaja koji mogu da prouzokuju kratke spojeve, kao i toksičnih igračaka, odeće i obuće. Ilegalno u Srbiju ulazi i meso kome je rok trajanja istekao, koje sadrži GMO ili povećani nivo hormona.
- Srbija je davno postala deponija Evrope i Dalekog istoka. Tržište je problematično zbog domaćih i stranih špekulanata. Šverc je uveliko prisutan, a ako je hrana nelegalna, time treba da se pozabavi policija - kaže Goran Papović, predsednik Nacionalne organizacije potrošača.
Prodavaca koji nude potencijalno nebezbednu robu sve je više. Iako istraživanje NALED-a pokazuje da je čak 80 odsto građana svesno toga da roba koja se prodaje na crno ugrožava zdravlje i bezbednost, sve je više i onih koji će tu robu da pazare, najviše zbog niže cene.
A kazne za prodavce nisu male.
- Za registrovane trgovce koji nabavljaju robu izvan legalnih tokova, pa je prodaju u radnjama, kazne su od 500.000 do 2.000.000 dinara i oduzimanje robe, koja se stavlja van prometa - kaže za “Blic“ Goran Macura, načelnik Odeljenja za opšti nadzor Tržišne inspekcije.
On objašnjava da je jedan od bitnih pokazatelja da je roba legalna uredan fiskalni račun.
- U prvih šest meseci ove godine rađeno je ukupno 18.000 kontrola. U 2.000 kontrola nađena je roba bez dokaza o poreklu. Van prometa je stavljena roba vredna oko 15 miliona dinara - dodaje Macura.
Najviše švercera ima u Vojvodini, gde je situacija gotovo identična onoj iz devedesetih godina. Švercovana roba prodaje se u prodavnicama, na pijacama, buvljacima, ali i po kućama u užem gradskom jezgru.
Smatra se da kroz nelegalno tržište Srbija gubi oko dve milijarde evra godišnje, jer u cenu švercovane robe nisu obračunate ni akcize ni PDV, ta ista roba se ne prijavljuje na našoj carini, nego kroz ilegalne kanale ulazi u Srbiju, čime se izbegava plaćanje poreza, carine i obavljanje neophodnih analiza.
Gorica Avalić
Izvor: Blic
Komentara: 0