Ribe iz srpskih ribnjaka hrane se uvoznom hranom. Petar Martinović iz Kragujevca smislio je način da jedu jeftinije, zdravije i domaće - reciklažom organskog otpada. Njegova ideja je pobedila na šestom Nacionalnom forumu za Zelene ideje, u organizaciji Trag fondacije.
Živa i većina njenih jedinjenja veoma su toksični po ljude i životnu sredinu, a upravo su čovekove aktivnosti odgovorne za povećanje koncentracije žive i njeno ispuštanje u lanac ishrane. Ovo je globalni problem i zbog toga je 2013. usvojena Minamata konvencija. O načinima na koje je Srbija uključena govori gošća emisije Snežana Ostojić Paunović iz Programa UN za razvoj (UNDP).
Dodeljene su nagrade za najinovativnije projektne ideje za ublažavanje posledica klimatskih promena. Poziv na konkurs upućen je u okviru projekta Lokalni razvoj otporan na klimatske promene. Čućete Oliveru Drenovac i Đorđa Samardžiju .
Elektronika se sve više koristi u zdravstvenoj kontroli drveća. O tome govori Ljubomir Popara iz Pokreta gorana Srbije.
U nekoliko dana, između odlaska u penziju i 65. rođendana, umro je ekološki aktivista Dragan Pečurica. Godinama se mirnim protestima borio protiv zagađenja u Bačkoj Topoli , tužili su ga zagađivači, većina sugrađana ga, što zbog straha, što zbog nezainteresovanosti, nije javno podržavala, zdravlje mu je bilo narušeno, ali nije odustajao.
Čekajući vetar је ekološki magazin Radio Beograda 2 koji se bavi odnosom čoveka i životne sredine, čoveka i prirode. Emituje se nedeljom od 8 do 10 sati.
Nekoliko puta godišnje izlazi u javnost sa osmišljenim akcijama (npr. dodeljivanje nagrade „Zeleni radio" i diploma „Zeleni list" i „Crni list"), koje doprinose popularnosti emisije i širenju ekološke svesti kod nas. Pored informativnog, magazin Čekajući vetar ima i edukativni karakter. U protekle tri decenije učvrstio je saradnju sa brojnim institucijama i društvenim organizacijama.
Komentara: 0