Taman smo, onako ljudski, zbili redove i do sada najozbiljnije postavili pitanje: šta dišemo, a onda je korona ukrala šou. Bilo je i stranih stručnjaka koji su doveli u vezu brzinu i lakoću širenja virusa sa zagađenošću vazduha u gradovima, ali to je jedna od tema kojom će se medicina tek baviti.
Da se vratimo mi na ono osnovno i za početak shvatimo da se plastični otpad nikako i nikada ne spaljuje na svoju ruku.
U vojvođanskom budžetu nema para za pošumljavanje, ali ima za šumske puteve. Njih je sve više, a šuma - zbog sečenja, sve manje. Ako šumski put ne vodi kroz šumu, da li je bezbedno ići njime - može da nas dovede tamo gde ne bismo voleli da budemo, a Vojvodini, po stručnim procenama, već fali oko sto sedamdeset hiljada hektara novih šuma i zaštitnih zasada. Čućete Slobodana Kneževića iz Mreže "Pošumimo Vojvodinu".
Onomad je jedno od predizbornih obećanja bilo ukidanje ekološke takse za motorna vozila, čime je cena registracije smanjena za hiljadu dinara. To je u prvom momentu bilo: "Juhu!", a onda su most i ćuprija odradili svoje. Rezultat je nedostatak zaštite životne sredine, ali koga briga kad su poskupele druge stvari. Hronologiju, takoreći elegiju finansiranja zaštite životne sredine poslednje decenije, izložiće Dejan Maksimović iz EC Stanište iz Vršca.
Autor i voditelj emisije je Aleksandra Vukićević.
PRESLUŠAJ:
Čekajući vetar је ekološki magazin Radio Beograda 2 koji se bavi odnosom čoveka i životne sredine, čoveka i prirode. Emituje se nedeljom od 8 do 10 sati.
Komentara: 0