Predlog Zakona o radijacionoj i nuklearnoj sigurnosti i bezbednosti trebalo bi da zakrpi rupe koje su se pojavile u praksi devetogodišnje primene Zakona o zaštiti od jonizujućih zračenja i o nuklearnoj sigurnosti. Žurba da se ovaj zakon nađe u proceduri i još veća da se prihvati, izazvala je sumnju kod dela javnosti, iako vlast tvrdi da to ne znači ni nuklearke, ni deponije za nuklearni otpad u Srbiji. A šta znači to što nije bilo javne rasprave - gošća emisije je Aleksandra Knez Milojković iz Alijanse za zajedničko dobro.
Kod nas je ovih dana doneta prva presuda zbog ogrešenja o životnu sredinu. U Evropi je to bilo još 1868. godine. Koliko se u svetu i sa kakvim uspehom koriste popularne tužbe, a šta nedostaje da bi se pokretale i ovde?
Neko je računao ovako: Zemlja je stara 4,6 milijardi godina. Ako to pretvorimo u 46 godina - ljudi su na Zemlji četiri sata. Industrijska revolucija počela je pre jednog minuta i to je bilo dovoljno da uništimo više od polovine svih šuma na Planeti. Dokle smo to došli kada u Kolumbiji šumskim područjima daju status pravnog lica, ne bi li ih bar donekle zaštitili? Gošća emisije je Tijana Ležaić, autorka projekta Šume i klima.
Čekajući vetar је ekološki magazin Radio Beograda 2 koji se bavi odnosom čoveka i životne sredine, čoveka i prirode. Emituje se nedeljom od 8 do 10 sati.
Nekoliko puta godišnje izlazi u javnost sa osmišljenim akcijama (npr. dodeljivanje nagrade „Zeleni radio" i diploma „Zeleni list" i „Crni list"), koje doprinose popularnosti emisije i širenju ekološke svesti kod nas. Pored informativnog, magazin Čekajući vetar ima i edukativni karakter. U protekle tri decenije učvrstio je saradnju sa brojnim institucijama i društvenim organizacijama.
Komentara: 0