Ni zamućena voda ne mora da ima štetne efekte po zdravlje, ali se ne pije iz psiholoških razloga. Nekad je bolje ne isključivati vodu, ukoliko nedozvoljene materije jedva prelaze dozvoljenu granicu. Ni cisterne, ni flaširana voda, nisu najbolje rešenje. Institut za javno zdravlje redovno proverava kvalitet vode za piće, a domaći pravilnici su stroži nego u Evropskoj uniji. Ne zadugo - uskoro ćemo prihvatiti ove druge. Čućete dr Zoricu Jovanovski.
Skoro deset godina zakonski treba da postoje registri zagađivača na lokalu i skoro deset godina ih uglavnom nema. Organizacija Timočki klub obradila je podatke iz četiri okruga i samo je Pirot imao ono što treba. Ipak, to nije isključivo krivica opštinskih službenika, kaže Snežana Pavković.
I vrana je ptica pevačica. Njena pesma ne mora da vam se sviđa, ali ona ima fiziološki dokaz da je pevačica - siringu u grlu, ili, kako se negde kaže "pevalo". Čvorak je dobar imitator, tetrebima smeta zvuk električne testere, a neki ljudi teraju slavuje iz bašte jer njihov pas ne može da spava zbog pesme. O tome govori Slobodan Knežević iz Društva za proučavanje i zaštitu ptica Srbije.
Zgražavamo se nad đubretom u šumama, rekama, parkovima, pored puteva... Pričamo o tome, ljutimo se, predlažemo kazne sa udaranjem po džepu. Ima i onih koji čiste. I uporni su u tome, čak i kada njihov trud, na primer u Zvezdarskoj šumi, posle dva dana opet bude zatrpan smećem. Gošća emisije je Dragana Katić iz Udruženja Trash hero.
Čekajući vetar је ekološki magazin Radio Beograda 2 koji se bavi odnosom čoveka i životne sredine, čoveka i prirode. Emituje se nedeljom od 8 do 10 sati.
Nekoliko puta godišnje izlazi u javnost sa osmišljenim akcijama (npr. dodeljivanje nagrade „Zeleni radio" i diploma „Zeleni list" i „Crni list"), koje doprinose popularnosti emisije i širenju ekološke svesti kod nas. Pored informativnog, magazin Čekajući vetar ima i edukativni karakter. U protekle tri decenije učvrstio je saradnju sa brojnim institucijama i društvenim organizacijama.
Komentara: 0