Pred čitaocima je knjiga koju "Vreme" s ponosom predstavlja u godini u kojoj slavi četvrt veka svog postojanja, ali taj podatak iz inače trošnih biografija institucija, pokreta i udruženja bledi pred činjenicom da je knjiga “Desna deca levih roditelja - O još jednoj generaciji X, između "Vođe", "Dange" i "Stradije" rezultat četrdesetpetogodišnjeg rada Milana Miloševića, i da tu nema govora ni o kakvoj trošnosti.
Moje iskustvo u (k)varljivoj novinarskoj profesiji tek je nešto kraće od iskustva Milana Miloševića, dakle dovoljno je da čitaocu jemčim da gotovo nema pouzdanijeg svedoka vremena, ali ni pouzdanijeg čoveka, novinara i urednika.
On je rodonačelnik forme koja je uspešan spoj novinarske imaginacije i ozbiljnih socioloških, demografskih i socijalnih istraživanja. On ne baca reči u vetar i ne manipuliše uskovitlanim, a tako kratkotrajnim osećanjima javnosti kojoj se obraća.
Ima u našem poslu tekstova koji su važni i zavodljivi u jednom danu, jednom nedeljno, ako toliko prežive, a onda ih pokriju "snegovi i šaš", pa se dogodi da ni autor ne zna baš najbolje, pošto prođe izvesno vreme, o čemu u njima beše reč.
Suočeni s tekstovima Milana Miloševića, čitaoci će uvek znati o čemu se radi, pa bilo da čitaju tekst od pre četrdeset pet godina ili tekst napisan prošle nedelje.
Ova zbirka tekstova dragocena je i kao udžbenik za sve one koji bi ozbiljno da se bave novinarstvom, ako takvih još uopšte ima. Knjiga brani čast profesije i svedoči kako se u životnom opredeljenju može biti dosledan i čestit i kad je sve, pa i taj život, protiv tebe.
Milan Milošević, novinar beogradskog nedeljnika "Vreme" i njegov suosnivač 1990. Rođen 1947. u selu Badnjevac, Srbija, završio Srednju tehničku školu u Kragujevcu 1966, studirao je novinarstvo na Fakultetu političkih nauka u Beogradu od 1969. do 1972. U toku studija bio saradnik studentskog lista "Mladi mašinac", i beogradski dopisnik lista kragujevačkih studenata "FAKK". Godine 1972. je počeo da piše za "Nedeljne informativne novine" (NIN), nedeljni njuzmagazin u Beogradu i bio novinar dvonedeljnog lista za jugoslovenske radnike u inostranstvu "Novosti" iz Jugoslavije. Godine 1975. postao je redovni član redakcije NIN-a, u kojoj je bio reporter, pisac, urednik, zamenik glavnog urednika. Bio član redakcije koja je bila meta velike čistke zbog suprotstavljanja populističkom talasu u toku i posle dolaska na vlast Slobodana Miloševića 1987, kada je glavni urednik NIN-a Mirko Đekić smenjen i kažnjen zajedno sa ostalim članovima kolegijuma. NIN je napustio 1990. sa grupom kolega (Zoran Jeličić, Slobodanka Ast, Hari Štajner, Jug Grizelj, Miloš Vasić, Aleksandar Ćirić) koji su u oktobru te godine takođe bili suosnivači nedeljnika "Vreme".
Jedan je od osnivača Nezavisnog udruženja novinara Srbije i bio je član etičke komisije tog udruženja 1994-2001.
Od 2005. do 2010. godine bio je honorarni dopisnik jugoslovenske redakcije "Radio France Internationale".
Autor je publikacija: "Politički vodič kroz Srbiju", "Die Partieenlandschaft Serbiens", "Stranačka slika Srbije", "Politički vodič za Jugoslaviju", kao i jedan od koautora knjige "Yugoslavia’s Ethnic Nightmare", "Burn This House", koautor knjige "Kultura sećanja: Staljingradska i Kurska bitka".
Pripremile: Gordana Vučković i Jasmina Marković Narodna biblioteka "Vuk Karadžić" - Zavičajno odeljenje
Komentara: 0