U okviru Sporazuma o saradnji i merama za podizanje bezbednosti novinara potpisanog između Rebubličkog javnog tužilaštva, Ministarstva unutrašnjih poslova i sedam novinarskih i medijskih udruženja (Nezavisno udruženje novinara Srbije, Udruženje novinara Srbije, Nezavisno društvo novinara Vojvodine, Udruženje novinara Vojvodine, Asocijacija nezavisnih elektronskih medija, Asocijacija medija i Asocijacija onlajn medija) uspostavljen je mehanizam prijavljivanja napada i pretnji novinarima i drugim medijskim profesionalcima u okviru obavljanja posla.
Ukoliko se medijski poslenici nađu u nekoj od navedenih neprijatnih situacija, slučaj mogu da prijave putem udruženja koja će prijavu poslati kontakt osobi u Tužilaštvu ili MUP. NUNS, pored ostalih, može da pomogne u sastavljanju prijave i svim ostalim pravnim radnjama koje treba da se preduzmu.
Pomenutim sporazumom predviđene su kontakt osobe u 27 policijskih uprava širom Srbije i četiri Apelaciona javna tužilaštva. Određene su primarne kontakt osobe za prijavljivanje bilo koje vrste napada u vezi sa obavljanjem novinarskog posla.
Slučaj može i samostalno da se prijavi pomenutim primarnim kontakt tačkama, prema nadležnosti policijskih uprava ili tužilaštva.
Ukoliko se samostalno prijavljuje slučaj, NUNS moli da dobije obaveštenje o napadu ili pretnji koja je upućena kako bi mogao da prati slučaj i evidentira ga u bazi (slučajevi se u bazi vode pod punim imenom i prezimenom, ali i anonimno).
U postupcima za krivična dela učinjena na štetu lica koja obavljaju poslove od javnog značaja u oblasti informisanja u vezi sa poslovima koje obavljaju, Republičko javno tužilaštvo posebnim Uputstvom predvidelo hitno postupanje.
Kontakt detalji nalaze se i u redakciji portala Prviprvinaskali.com za zainteresovane medijske radnike (forma za javljanje).
Komentara: 0