Zaposleni u Radio-televiziji Kragujevac su posle raskida privatizacije 25. januara 2017. godine suočeni sa brojnim otvorenim pitanjima, a pre svega ko je sada vlasnik kapitala, čija je obaveza isplate dospelih zarada, doprinosa i drugih troškova, kao i kakva je sudbina preduzeća, status ove medijske kuće i 63 zaposlenih.
Odgovore na ova pitanja tražimo od nadležnih, Ministarstva privrede i Ministarstva kulture i informisanja i lokalne vlasti u Kragujevcu.
Zaposleni su od Ministarstva privrede zatražili da hitno postavi privremenog zastupnika kapitala u RTK pošto organi upravljanja ne funkcionišu(direktorka je podnela neopozivu ostavku, direktorka programa je dala otkaz, a odgovorna urednica je na godišnjem odmoru).
Privremeni zastupnik kapitala treba da pokuša da konsoliduje stanje u RTK i zaštiti imovinu preduzeća.
Pored hitnog odgovora Ministarstva privrede o zakonskoj proceduru posle raskida privatizacije, radnici RTK očekujU da se i lokalna samouprava odgovorno uključi u rešavanje svih problema u vezi sa statusom preduzeća i zaposlenih.
U petak 3. februara zaposleni RTK su otišli do kabineta gradonačelnika Kragujevca, Radomira Nikolića kome je ranije upućena molba za prijem delegacije na koju nam nije odgovoreno. U prostorijama RTK nakon toga je održan sastanak svih zaposlenih sa čelnicima UGS Nezavisnost.
Obrada: PPNS
ZAPOSLENI U RTK NAJAVLJUJU RADIKALIZACIJU PROTESTA
Gradonačelnik Kragujevca Radomir Nikolić nije primio zaposlene u Radio-televiziji Kragujevac, koji su ga posetili u zgradi gradske uprave.
Rekao im je, prenose sindikalne vođe radnika RTK, da ih "nije očekivao", te da tokom dana ima veći broj sastanaka, ali je obećao da će da im se javi kako bi se, eventualno, sastali do ponedeljka.
- Čekaćemo Nikolića da ispuni obećanje. Ako se ne javi, u ponedeljak mu ponovo odlazimo u posetu, ali nešto drugačije nego što je to bilo u petak. U ponedeljak ćemo da posetimo i rukovodstvo lokalne Poreske uprave koja je smeštena u zgradi RTK već dve godine, a da mi ne znamo po kom osnovu su tu. Ono što znamo jeste da od kad su ovde ne plaćaju ni zakup ni komunalije, tako da nam za kiriju duguju oko sedam miliona dinara, o čemu ćemo da razgovaramo sa gradonačelnikom Nikolićem. Sa njim ćemo, ako se do ponedeljka budemo zaista sreli, da razgovaramo i o dugu grada našem preduzeću od 17 miliona dinara, kaže za naš list predsednik sindikata „Nezavisnost“ u RTK Goran Antonijević.
Zaposleni u RTK, koji su već dva meseca u generalnom štrajku, jer im bivši vlasnik te medijske kuće Radoica Milosavljević nije isplaćivao zarade od juna prošle godine, tokom jučerašnjeg popodneva imali su sastanak sa predstavnicima centrale UGS „Nezavisnost“, na kojem se, kako je najavljeno, razgovaralo i o mogućoj radikalizaciji protesta koji bi, pored Kragujevca, mogli da budu organizovani i u Beogradu.
Podsetimo da je privatizacija RTK poništena 25. januara, pošto Radoica Milosavljević nije ispunjavao ugovorne obaveze kako prema medijskoj kući koju je kupio u oktobru 2015. i zaposlenima u njoj, tako ni prema državi. Kapital RTK vraćen je u registar akcija, odnosno podržavljen je. Sindikat i zaposleni očekuju da Ministarstvo privrede već ovih dana postavi privremenog zastupnika kapitala koji bi, naplatom potraživanja, pokušao da finansijski stabilizuje nekada najveći i najznačajniji elektronski medij južno od Save i Dunava. Traže i da se nadležni u ministarstvima privrede i informisanja dogovore o načinu na koji će biti regulisan status RTK.
Piše: Z. R. Izvor: Danas
RADOICA MILOSAVLJEVIĆ OSTAJE I BEZ RTV PIROT?
Od osam medija koje je 2015. kupio Radoica Milosavljević, dva su ugašena, privatizacija jedne televizije je poništena, a ni i u jednoj nije izvršena obaveza investiranja. U Ministarstvu privrede za Istinomer kažu da je nakon poništenja privatizacije Radio-televizije Kragujevac naplaćena garancija i za RTV Pirot.
“Za RTV Pirot je naplaćena garancija zbog neizvršavanja obaveze ni u naknadno ostavljenom roku, dok je za sve ostale subjekte dat naknadni rok od 30 dana, koji se više ne može produžavati”, kažu u Ministarstvu privrede.
Televizija Pirot je, prema podacima Narodne banke Srbije, u blokadi od 24. januara. Ovu televiziju je Milosavljević kupio u oktobru 2015. za 26.300 evra. Ugovorne obaveze su, između ostalog, podrazumevale da u prvoj godini poslovanja u televiziju bude uloženo 13.000 evra. Do sada je, prema dokumentaciji Agencije za privredne registre, Milosavljević uložio oko 6.000 evra tako što je iz ličnog u vlasništvo firme prebacio svoj polovni automobil marke punto. Na konkursima i na ime državne pomoći ova medijska kuća je dobila oko 66.000 evra.
Šta će biti s RTK?
Slično je, pokazuje dokumentacija APR-a, Milosavljević pokušao da uradi i u drugim medijima koje poseduje, ali je odbijen iz proceduralnih razloga. U Ministarstvu privrede su potvrdili za Istinomer da “obaveza investiranja nije izvršena u potpunosti u subjektima gde je Radoica Milosavljević vlasnik”.
Ministarstvo privrede je, 15 meseci nakon kupovine Radio televizije Kragujevac, i formalno potvrdilo odluku o poništenju privatizacije zbog nepoštovanja kupoprodajnog ugovora. Zaposleni na toj televiziji nisu dobili plate od juna prošle godine, a socijalni program uz isplatu po godini staža vlasnik takođe nije realizovao.
Poreska uprava besplatno u zgradi RTK
“Prema informacijama do sada, kompletan kapital RTK će biti vraćen državi, a Ministarstvo privrede će postaviti privremenog zastupnika kapitala, čiji je zadatak da naplati sva potraživanja koja RTK ima, isplati plate zaposlenima, isplati druge poverioce, skraćeno pripremi preduzeće za novu privatizaciju koju Ministarstvo privrede ponovo raspisuje. U međuvremenu, do nove privatizacije, je moguće i sprovođenje socijalnog programa za zaposlene koji žele da napuste preduzeće. Ako nema zainteresovanog kupca ili se proceni da je nemoguće preduzeće staviti na noge proglašava se stečaj”, kazao je za Istinomer Goran Antonijević, predsednik sindikata Nezavisnost u RTK.
Zakonom nije regulisan rok u kom je neophodno da dođe do ponovne prodaje.
Predstavnici sindikata u RTK danas su otišli do kabineta gradonačelnika Kragujevca Radomira Nikolića, odakle ime je obećano da će im se gradonačelnik javiti i da bi do sastanka moglo da dođe u ponedeljak, kaže za Insajder Antonijević.
Kao novi momenat on navodi činjenicu da se u zgradi televizije koja je i u katastru zavedena kao njihovo vlasništvo nalazi kancelarija Poreske uprave, koja televiziji ne plaća ni zakup ni komunalije, navodi Antonijević za Insajder. On najavljuje da će zaposleni u televiziji tražiti ugovor na osnovu kog se Poreska uprava nalazi u zgradi. Uprava se tamo nalazi još iz perioda kada je i televizija bila u vlasništvu grada.
Rizično i u drugim Milosavljevićevim televizijama
RTV Caribrod je Radoica Milosavljević platio 18.600 evra, a u prvoj godini poslovanja na ime sufinansiranja iz budžeta Opštine Dimitrovgrad ovom mediju je isplaćeno oko 107.000 evra. U kupoprodajnom ugovoru, pored zadržavanja zaposlenih, postoji i obaveza vlasnika da ulaže u razvoj televizije i da u prvoj godini uloži 30.000 evra. Direktor te televizije Miroslav Nackov za Istinomer nije želeo da odgovara na pitanja o ispunjavanju obaveza iz ugovora.
Prema informacija UNS-a, Radio-televizija Brus i Centar za informisanje Novi Kneževac su prestali s radom. Račun RTV Brus je u blokadi od septembra prošle godine, i to za iznos od 1,6 miliona dinara. Tu televiziju Milosavljević je kupio za nešto više od 10.200 evra uz obavezu investiranja 30.000 evra u roku od dve godine.
Centar za informisanje Novi Kneževac prodat je Milosavljeviću za 480 evra i obavezu investiranja 3.000 evra za dve godine poslovanja. Na pitanja Istinomera o sudbini ove televizije Ministarstvo privrede nije odgovorilo.
Računi Radio-televizije Kruševac, RTV Pančevo i TV Požega, prema podacima Narodne banke Srbije na koje se poziva Istinomer, nisu u blokadi. TV Kruševac, koja je prodata za 14.000 evra, do sada je putem konkursa dobila 74.000 evra. RTV Pančevo je prodata za 87.200 evra, a na konkursu je dobila više od 140.000 evra.
Milosavljević je nedavno za Radio Slobodna Evropa povodom raskida ugovora o prodaji RTK rekao da je pogrešno proračunao svoja ulaganja.
“Proračunao sam da mi sledeća ulaganja nanose neprocenjivu veću štetu od ove sada i to je sve. Nema šta da vas zanima. Nisam ispunio uslove. Pokušavao sam. Ja da sam znao ne bih dao pare za nekoliko plata. Sada me pitate nešto što je više nebitno”, rekao je Milosavljević i prekinuo telefonsku vezu, navodi RSE.
Komentara: 0