Timovi „Nije kompot nego kompost“ Prve tehničke škole iz Kragujevca, „Pančevo pametan grad“ Mašinske škole „Pančevo“, Elektrotehničke škole „Nikola Tesla“ i Medicinske škole „Stevica Jovanović“ iz Pančeva i „EcoBytes“ Prve kragujevačke gimnazije, pobednici su prvog STE(A)M izazova u Srbiji. Njihova rešenja za primenu nauke, tehnologije, inženjerstva, umetnosti i matematike, odnosno STE(A)M disciplina, za rešavanje lokalnih problema, odabrana su kao najbolja u konkurenciji deset timova u finalu ovog takmičenja koje je održano u Beogradu.
STE(A)M izazov je organizovao Program Ujedinjenih nacija za razvoj (UNDP), u partnerstvu sa Ministarstvom prosvete i Fondacijom Petlja.
Pomoćnik ministra prosvete za visoko obrazovanje Aleksandar Jović, obraćajući se učenicima i učenicama, rekao je da su svi finalisti STE(A)M izazova pobednici. „Kroz timski rad učinili ste ono čemu teži naše obrazovanje, a to je interdisciplinarnost. STE(A)M izazov je prilika da usvojite nova znanja i veštine, ali i prilika da u praksi primenite ono što ste naučili iz više predmeta. Takođe, nadam se da će ovaj izazov ohrabriti i nastavnike i nastavnice da još više sarađuju u razmeni znanja iz različitih oblasti u cilju povezivanja gradiva različitih predmeta“, istakao je Jović.
Tim „Nije kompot nego kompost“ iz Kragujevca bavio se problemom velike količine biorazgradivog otpada u školskom dvorištu koji može biti pretvoren u koristan proizvod – kompost. Oni su napravili roto-komposter sa veb aplikacijom za upravljanje kompostom od bio-otpada kojom korisnici mogu pratiti stanje komposta i primati obaveštenja o bilo kakvim neispravnostima, što ceo proces čini efikasnijim. Tim “Pančevo pametan grad” izradio je inovativno rešenje koje obuhvata praćenje kvaliteta, temperature i vlažnosti vazduha, kao i brzine i smera vetra putem senzora. Druga komponenta su upozorenja (alarmi) o rizičnim koncentracijama opasnih materija, koja se šalju korisnicima putem mobilne aplikacije za android uređaje u vidu notifikacija. Tim “EcoBytes” iz Kragujevca takođe je radio na unapređenju kvaliteta vazduha u gradu. Rešenje ovog tima je bioreaktor koji predstavlja ekosistem jednoćelijskih algi smeštenih u staklenu posudu, koje proizvode kiseonik, u zamenu za ugljen – dioksid, čija je povećana koncentracija posledica zagađenosti. Bioreaktor takođe poseduje solarni panel koji napaja pumpu i lampu neophodnu za njegov rad. Pobednička rešenja će nastaviti da služe lokalnoj zajednici iz koje dolaze, uz mogućnost primene i u drugim lokalnim sredinama.
„Sa sve bržim razvojem tehnologije, koji je trenutno predvođen razvojem veštačke inteligencije, otvaraju se potpuno novi frontovi primene u raznim oblastima. Ovaj STE(A)M izazov je upravo usmeren ka popularizaciji korišćenja tehnologije za rešavanje konkretnih svakodnevnih problema“, istakao je direktor Fondacije Petlja Nebojša Vasiljević.
Na konkurs, raspisan u oktobru 2023. godine, prijavilo se ukupno 35 školskih timova iz cele Srbije, koji su uz podršku svojih nastavnika identifikovali probleme u svojim lokalnim sredinama i za njihovo rešavanje osmislili inovativna rešenja koja se baziraju na upotrebi podataka, uz primenu STE(A)M disciplina, kao i tehnologija poput veštačke inteligencije, interneta stvari (IoT), blokčejna i robotike.
Portfolio menadžerka za digitalne inovacije u UNDP-u Jelena Ružičić, zahvalila se nastavnicima i nastavnicama na svoj podršci koju su pružili učenicima i učenicama u izradi inovativnih rešenja. „Želim vam da nastavite da širite duh timske saradnje koji ste već pokazali, i da nastavite da razvijate znanje, kreativnost i maštu u STE(A)M disciplinama. Posebno mi je drago što vidim da su svi timovi mešoviti, i da u svakom timu ima devojčica. Želim vam da nastavite da podržavate jedni druge i nadam se da ćemo imati što više devojčica u STE(A)M disciplinama“, rekla je Ružičić.
Za učešće u finalu izazova odabrano je deset školskih timova iz: Mašinske, Elektrotehničke i Medicinske škole iz Pančeva, Tehničke škole Pirot, Gimnazije ,,Svetozar Marković“ iz Niša, Aleksinačke gimnazije, Gimnazije „Sveti Sava“ iz Požege, Gimnazije Vrnjačka banja, i po dva tima iz Prve kragujevačke gimnazije i Prve tehničke škole Kragujevac. Oni su imali osam nedelja da razviju svoja rešenja, a za to vreme su na raspolaganju imali finansijsku, mentorsku i stručnu podršku projektnih partnera za realizaciju svojih ideja.
Stručni žiri koji je izabrao tri pobednička rešenja činili su: Danijela Šćepanović, samostalna savetnica u Sektoru za digitalizaciju Ministarstva prosvete, Milan Simić, savetnik za razvoj u Fondaciji Petlja, Davor Đošan, rukovodilac IT sektora u UNDP-u, Zoja Kukić Đorđević, preduzetnica i Sara Oredić, konsultantkinja u High Tech Engineering Center (HTEC).
Tri pobednička tima nagrađena su jednodnevnom posetom relevantnim akterima startap ekosistema u Beogradu. Takođe, članovi/ce pobedničkih timova, kao i njihovi nastavnici/ce, dobili su vaučere za kupovinu kompjuterske opreme u iznosu od 300 dolara za svakog člana tima.
Pored tri pobednička rešenja, u finalu su predstavljeni i načini za rešavanje problema izlivanja reka pomoću senzora i IoT tehnologije, akustični senzori za smanjenje buke u školama, rešenje za zalivanje javnih zelenih površina na daljinu, aplikacija za procenu pogodnosti zemljišta za gajenje maline, rešenje koje nudi senzore za detekciju kvaliteta vazduha, kao i rešenje za praćenje budnosti vozača u cilju prevencije saobraćajnih nesreća.
Više informacija o svim finalistima - opisi rešenja deset finalista prvog STE(A)M izazova.
Tim EcoBytes – Prva kragujevačka gimnazija
Cilj rešenja je unapređenje kvaliteta vazduha u gradu i smanjenje zagađenosti. Rešenje ovog tima je bioreaktor koji predstavlja ekosistem jednoćelijskih algi smeštenih u staklenu posudu koje proizvode kiseonik, u zamenu za ugljen - dioksid koji je proizvod zagađenost. Bioreaktor poseduje solarni panel koji napaja pumpu i lampu neophodnu za njegov rad. Takođe, solarni panel stvara energiju koja se koristi za napajanje ekrana informativnog tipa koji prikazuje turističke destinacije i zanimljivosti grada Kragujevca.
Rešenje je inovativno po tome što koristi žive organizme za neutralizaciju ugljen - dioksida i smanjenje ugljeničnog otiska, te doprinosi stvaranju kiseonika.
Tim GSM Decibel – Gimnazija “Svetozar Marković” Niš
Cilj ovog rešenja je podizanje svesti o zvučnom zagađenju u školama koje predstavlja ozbiljan problem sa potencijalnim negativnim uticajem na zdravlje, produktivnost i učenje. Predloženo rešenje čine senzori koji reaguju svetlosnim signalom svaki put kada jačina buke pređe dozvoljenu granicu i opomene sve prisutne osobe na datom prostoru da svoj govor ili jačinu nekog drugog izvora buke koriguju. Akustični senzori biće postavljeni na odgovarajućim mestima u prostoru učionice i školskog hodnika gde je nužno kontrolisati buku. Kada senzor detektuje da je nivo buke prešao dozvoljenu granicu, on aktivira svetlosni signal kao opomenu, kako bi obavestio prisutne osobe u prostoriji. Do sada se mali broj stručnjaka ozbiljno bavio merenjem nivoa buke i uticajima na zdravlje kod učenika i građana u urbanom okruženju. Smanjenje ili kontrola nivoa zvučnog zagađenja može pozitivno uticati na povećane rezultate rada, bolje zdravstveno stanje svih građana i bolju koncentraciju za rad učenika.
Tim HydroHeroes – Tehnička škola Pirot
Tim se bavi problemom detekcije i upozorenja o nivou vode u reci Nišavi (puštanjem brane na hidroelektrani, nivo Nišave se znatno poveća i na žalost svake godine reka odnese nekoliko života u tom gradu).
Rešenje previđa instalaciju sistema za upozoravanje o vodostaju Nišave čime se skreće pažnja svim građanima da je reka trenutno opasna i da se drže na distanci. Pomoću senzora i GSM modula server dobija informacije o trenutnom vodostaju Nišave i zatim se te informacije distribuiraju sistemima za notifikaciju (svetlosna upozorenja niz samu reku), kao i na panelima na mostovima. Rešenje bi omogućilo da se na svakom mostu postavi panel na kome bi se prikazivale informacije o statusu Nišave. Ovaj inovativni sistem koristi IoT tehnologiju (internet stvari) za razliku od starijih sistema upozorenja pozivima ili porukama.
Tim Jedan klik za jedan cvet – Prva tehnička škola Kragujevac
Problem kojim se tim bavi je promena svesti građana o značaju i očuvanju zelenih površina na teritoriji gradova u našoj zemlji. Neophodni su efikasni zalivni sistemi u kojima će se vodni resurs koristiti sa što manje rasipanja, budući da su postojeći zalivni sistemi zastareli, neefikasni i neprecizni. Rešenje ovog tima podrazumeva upravljanje zalivnim sistemom na daljinu preko veb aplikacije, koji korisnicima omogućava lak i udoban način da kontrolišu svoj sistem za zalivanje sa bilo koje lokacije. Takvo rešenje ujedno poboljšava kvalitet zalivanja i štedi vodu. Takođe, predloženo rešenje doprinosi održivosti i zaštiti životne sredine, promoviše reciklažu i održivost zelenih zidova, čime se smanjuje negativan uticaj na prirodu. Sistem je inovativan jer omogućava precizno upravljanje vremenom i količinom vode koja se koristi za zalivanje, što donosi uštede i smanjuje negativan uticaj na životnu sredinu.
Tim Nije kompot nego kompost – Prva tehnička škola Kragujevac
Kompost od biootpada smanjuje otpad, obogaćuje zemljište, sprečava zagađenje i smanjuje troškove deponovanja otpada, a pritom podiže i ekološku svest. Problem kojim se bavi tim iz Prve tehničke škole iz Kragujevca je velika količina biorazgradivog otpada u školskom dvorištu u vidu trave, suvog lišća, papira i ostataka đačke užine koji bi mogli biti transformisani u koristan proizvod - kompost. Rešenje obuhvata veb aplikaciju za upravljanje kompostom od bio-otpada, mikrokontroler i roto-komposter. Aplikaciju mogu koristiti osobe ili organizacije koje se bave proizvodnjom komposta i koje žele da putem digitalnih senzora i IT tehnologija mere i prate parametre komposta - temperatura, vlažnost i pH vrednost, kako bi obezbedili optimalne uslove za kompostiranje. Takođe, aplikaciju mogu koristiti i oni koji koriste kompost za gradnju zemljišta ili za sađenje kultura kako bi znali kakav je kvalitet komposta i kako bi ga primenili na najbolji način. Korisnici mogu pratiti stanje komposta i primati obaveštenja o bilo kakvim neispravnostima ili nepreglednostima putem interneta i mobilnih uređaja, što značajno smanjuje potrebu za ličnim nadgledanjem i kontrolom.
Tim Pančevo pametan grad - Mašinska škola "Pančevo", Elektrotehnička škola "Nikola Tesla", Pančevo i Medicinska škola "Stevica Jovanović”, Pančevo
Tim radi na objedinjavanju digitalnih rešenja koja predstavljaju koncept “Pametnih gradova” i ovom prilikom su kreirali sistem za slanje informacija o zagađenosti vazduha. Bavi se problemom merenja materija u vazduhu i informisanja građana u cilju sprečavanja izloženosti opasnim koncentracijama zagađujućih materija. Ovo inovativno rešenje obuhvata praćenje kvaliteta vazduha putem senzora - analizu i predviđanje tendencije razvoja atmosferskih prilika. Osim merenja koncentracije određenih materija meri se temperatura kao i brzina i smer vetra, pomoću kojih se prate vrednosti na mikro području (širi region gradskog jezgra). Druga komponenta su upozorenja (alarmi) o rizičnim koncentracijama opasnih materija), koja se šalju korisnicima putem mobilne aplikacije za android uređaje u vidu notifikacija.
Tim Safer Choice – Aleksinačka gimnazija
Ovaj tim bavi se problemom saobraćajnih nesreća koje nastaju zbog umora, nepažnje ili neadekvatnog ponašanja vozača. Proizvod ovog tima je mobilna aplikacija. Kada vozač namesti telefon u vozilu i podesi ga tako da može pratiti njegove oči, aplikacija će ukoliko se on uspava ili ne prati put, slati zvučne signale u vidu obaveštenja. U aplikaciji postoji mogućnost dodavanja opcija za povećanje bezbednosti poput slanja obaveštenja za pomoć.
Tim TehnoKraguji – Prva kragujevačka gimnazija
Tim iz Prve kragujevačke gimnazije se bavi rešavanjem problema zagađenog vazduha putem razvoja uređaja opremljenog visokopreciznim senzorom za merenje koncentracije PM2.5 čestica u vazduhu kao i za merenje temperature. Uređaj je namenjen svima koji žele da na lokaciji po izboru izmere nivo zagađenosti vazduha. Ovo rešenje pored informacija o visoko zagađenim mikro lokacijama, služi i za povećavanje svesti o zagađenju i pruža mogućnost merenja zagađenja vazduha na svim lokacijama.
Tim Zemljišni Dijagnostičari – Gimnazija Vrnjačka Banja
Tim je radio na uzorkovanju zemljišta i uz pomoć eksperata i stručnih službi sproveo analizu pogodnosti zemljišta za gajenje malina, kao i procenu stepena zagađenosti zemljišta. Najčešća poljoprivredna kultura koja se gaji u Vrnjačkoj banji i okolini je malina. Stoga je nakon analize zemljišta koje je pogodno za gajenje te poljoprivredne kulture, ovaj tim kreirao aplikaciju „EKO MALINA“. Aplikacija će građanima pomoći da se pravilno informišu o uzgoju maline, poboljšaju kvalitet zemljišta ukoliko je neophodno, i dobiju predloge da se na osnovu unetih podataka nakon analize zemljišta poboljša njegov kvalitet. Istraživanjem i prezentovanjem rezultata ovog rešenja promovisaće se mere za sprečavanje zagađenja zemljišta, uključujući odgovorno odlaganje otpada, i podizaće se svest među građanima o važnosti očuvanja zemljišta.
Tim Zvezdobrojci – Gimnazija “Sveti Sava” Požega
Problem kojim se ovaj tim bavi jeste često izlivanje reke Skrapež iz korita, pored koje se nalazi i školska zgrada koja je često na udaru poplava. Ideja tima je da se ovakva pojava spreči putem izrade makete koja bi demonstrirala predlog rešenja. Tim primenjuje tehnologiju istakanja viška vode u sporedne kanale, i program - aplikaciju FIZZIQ za merenje fizičkih veličina senzorima. Aplikacija FIZZIQ omogućava da se snimaju, čuvaju i izvoze podaci, kreiraju i analiziraju grafikoni, kreiraju tabele, prave beleške i dodaju fotografije. U gradu se niko još nije ozbiljno bavio problemom izlivanjem rečnog korita i ovo je pokušaj školskog tima da to promeni.
STE(A)M izazov je organizovan u okviru projekta „Izgradnja ključnih računarskih kompetencija – ka radnoj snazi budućnosti“, koji sprovodi Program Ujedinjenih nacija za razvoj (UNDP), u partnerstvu sa Ministarstvom prosvete i Fondacijom Petlja, uz podršku Vlade Republike Srbije.
Izvor: UNDP
STRANICA KOJA SE ČUJE - ZORAN MODLI
PRVI PRVI NA SKALI FB STRANA, TVITER, INSTAGRAM, TREDS
PODRŽI PPNS!
MIHAJLO PUPIN
ARČIBALD RAJS
Komentara: 0