Sestrinstvo Manastira Vraćevšnica pozvalo je sve ljude dobre volje da pomognu obnovu konaka koji je izgoreo jutros u požaru.
Dinarska sredstva moguće je uplatiti na račun Manastira Vraćevšnica, broj 155-0000000054452-02, sa naznakom “za obnovu Manastira Vraćevšnica”.
U nedelju 6. avgusta, nakon liturgije (oko 10h), uz blagoslov vladike, organizuje se pomoć u saniranju štete od požara. Svi ljudi dobre volje dobrodošli su, poručuje sestrinstvo tog manastira.
Podsećamo, juče u 7:28 vatrogasnoj jedinici u Gornjem Milanovcu prijavljen je požar koji je buknuo u konacima manastira Vraćevšnica. Tom prilikom izgorele su sve monaške kelije u konaku, kao i krovna konstrukcija, a zimska kapela je delimično oštećena ali na sreću je sve prošlo bez žrtava.
Na licu mesta našle su se vatrogasne i spasilačke jedinice iz Gornjeg Milanovca, Kragujevca i Čačka, kao i policija i meštani, koji su pritekli u pomoć.
– Opština Gornji Milanovac će pomoći u raščišćavanju ruševina i obnovi konaka. Pronašli smo orginalan projekat u Zavodu za zaštitu kulture u Kraljevu koji ćemo koristiti pri obnovi. Važno je da nije bilo povređenih i da je sva riznica sačuvana – rekao je u izjavi za GMinfo predsednik opštine Gornji Milanovac, Dejan Kovačević.
Foto: Nikola Delić; Spomenici kulture/SANU
Izvor: GM info
SPOMENICI KULTURE U SRBIJI: MANASTIR VRAĆEVŠNICA
Manastir Vraćevšnica nalazi se na području gornjomilanovačke opštine, na južnim padinama planine Rudnik. Sagrađen je potkraj treće decenije XV veka, kao zadužbina velikog čelnika (vlastelina) Radiča Postupovića, o čemu svedoči i ktitorski natpis u priprati manastirske crkve posvećene Svetom Georgiju.
Prema popularnoj tradiciji, ime je dobio po ratnicima koji su se neozleđeni vratili iz Kosovske bitke. Manastir pripada moravskoj stilskoj grupi arhitektonskih spomenika. U pitanju je jednobrodna građevina, sa oltarskom apsidom koja je spolja izvedena petostrano a iznutra polukružno. Fasada je načinjena od blokova ružičastog peščara i ukrašena dvostrukim nizom arkada. Prvobitni živopis nije sačuvan, a postojeći datira iz 1737. i rad je grupe zografa na čelu sa Andrejom Andreovičem. Ikonostas sadrži ikone koje su oslikali različiti autori XVIII i XIX veka, od kojih je jedino zograf Stavro ostavio svoj potpis 1754, na ikonama u gornjoj zoni ikonostasa.
Manastir je više puta razaran i obnavljan, a u svojoj burnoj istoriji istaknuto mesto dobija za vreme ustaničke Srbije. Godine 1812. Karađorđe je upravo u Vraćevšnici sazvao Narodnu skupštinu koja se ticala odredbi Bukureškog mira, a ovde je doneta i odluka o podizanju Takovskog ustanka 1815, te proglašenju Kragujevca za prvu prestonicu moderne Srbije 1818. godine.
Vraćevšnica posebno neguje vezu sa dinastijom Obrenović. U manastirskoj porti sahranjena je Baba Višnja, majka kneza Miloša, dok se u riznici čuvaju delovi dvorskog nameštaja Obrenovića, kao i priložnički darovi članova ove dinastije.
Dejan Vukelić
Izvor: Spomenici kulture, SANU
STRANICA KOJA SE ČUJE - ZORAN MODLI
PRVI PRVI NA SKALI FB STRANA, TVITER, INSTAGRAM
PODRŽI PPNS!
MIHAJLO PUPIN
ARČIBALD RAJS
Komentara: 0