Studenti Likovnih umetnosti Filološko-umetničkog fakulteta (Filum) pokrenuli su peticiju "Hoćemo prostor, ne obećanja!" i uputili je prof. dr Zoranu Komadini, redovnom profesoru i dekanu Filuma u Kragujevcu.
Cilj studenata je iseljavanje iz "alternativnih" prostorija OŠ Đura Jakšić i obezbeđivanje drugog prostora sa adekvatnim uslovima za rad.
Na pitanje zbog čega je ovo važno, studenti ističu da Filum preko 20 godina nema svoju zgradu.
"Svake godine slušamo nova obećanja o izgradnji/premeštanju studenata u neki već postojeći objekat. Ništa od toga se nije realizovalo! Boravimo u OŠ Đura Jakšić, primorani da trpimo u najmanju ruku nehumane uslove! Prostorije su male, pune vlage, buba, kaplju fekalije, grejanje, struja i voda često nisu u funkciji, prozori ne mogu da se otvore, zidovi su oronuli, inventar i podovi dotrajali! Ugrožavamo svoje zdravlje svakog dana! Neki studenti imali su i alergijske reakcije! Sve su to razlozi zbog kojih tražimo bolji prostor i nećemo stati do ispunjenja zahteva! Koliko su uslovi zapravo nepodnošljivi znamo samo mi koji tamo boravimo", piše u peticiji.
Podrška u vidu onlajn peticije (OVDE) je najlakši način da nam pomognete u ovoj inicijativi, pozivaju studenti i navode da su inicijativu do sada podržali brojni studenti i profesori sa fakulteta.
Studenti se obraćaju javnosti, pre svega sugrađanima, u nadi da će pomoći u širenju svesti o krajnje neadekvatnim i nehumanim uslovima za rad i boravak u prostorijama Filuma.
Oni nam potvrđuju ono što kragujevačka javnost zna dve decenije - da su studenti fakulteta sve vreme izloženi konstantnim premeštanjima, prostorima koji ugrožavaju zdravlje i rad ljudi koji borave u njima.
- Već dve decenije traju konstantna obećanja uprave fakulteta da će se adekvatne prostorije obezbediti. Konkretno, mi, studenti likovnih umetnosti, koristimo raspadnute podrume i učionice Osnovne škole ”Đura Jakšić”. Prostorije zadaju ozbiljne zdrastvene probleme usled fekalija koje se iѕlivaju iz cevi (u prostorijama), buđi koja urušava zidove, pacovima, nedostacima struje, grejanja, lošim prozorima, nedostatku vode ili prokišnjavanja itd. Dostavljamo fotografije samo nekih od uslova kojima smo izloženi. Molbe koje smo slali su zanemarivane svesno i primorani smo da lično preduzmemo inicijativu za iseljavanje iz spomenutih prostorija, saopštili su nam studenti.
Sa zahvalnošću naglašavaju da je kolega sa muzičkog odseka uputio podršku javno.
Kako bi konačno došlo do rešenja već višedecenijskog problema, studenti su se dopisima obraćali dekanu i celom dekanatu Filuma, arhivi, kao i svim profesorima fakulteta, od kojih nas je većina podržala. Studentski parlament je takođe upoznat sa inicijativom, kažu nam mladi likovnjaci.
Kopije mejlova poslatih profesorima kao i dekanatu i arhivi
I
Poštovani,
Povodom kontinuiranog postojanja neadekvatnih uslova za rad i boravak u prostorijama Fakulteta, odlučili smo da preuzmemo određene korake kako bismo to promenili. Da bismo što adekvatnije i bez komplikacija došli do realizacije zajedničkih interesa, želeli bismo da znamo da li možemo od Vas da očekujemo podršku u procesu ostvarivanja istih.
Naš sledeći korak je da se obratimo prodekanu i da u javnosti podelimo naše uslove i potrebe, a u skladu sa reakcijom i odzivom preduzećemo i naredne korake.
U prilogu Vam šaljemo link za snimak i fotografije nastale u klasama u osnovnoj školi „Đura Jakšić“, uz to napominjemo da usled čestog nedostatka grejanja i struje, i prisustva vlage pojedini studenati imaju zdravstvene probleme za šta postoji određena medicinske dokumentacija.
Nadamo se Vašoj podršci,
II
Poštovani profesori, dekanate,
Studenti likovnih umetnosti Vam se obraćaju putem ovog zvaničnog dopisa povodom uslova za rad u osnovnoj školi Đura Jakšić koje koristi odsek za likovne umetnosti. Tokom prethodnih godina uslovi su konstantno degradirali i prostorije su postale neadekvatne za rad. Mnogo pažnje je posvećeno već poznatom problemu podruma iste škole, ali i druge prostorije u kojima se nalaze klase se suočavaju sa identičnim problemima: buđ, grejanje koje povremeno radi, i strujom koje često nema, su česti problemi, prokišnjavanje i širenje štetnih materija i ljudskih fekalija po hodnicima (ne, na žalost, ne šalimo se), prozori koji se ne mogu u potpunosti zatvoriti, nedovoljno prostora za rad u pojedinim kabinetima, oronuli zidovi.
Studenti koji ovde provode vreme se suočavaju i sa zdravstvenim problemima i alergijskim reakcijama, za šta postoji i dokumentacija. To su samo neki primeri onoga sa čim se studenti ovog odseka suočavaju svakodnevno i koji na žalost nisu ni u izgledu da budu rešeni.
VIDEO
Studenti pridodaju i detalje koje je objavio list Danas 5. decembra 2023. godine:
"U zgradi preduzeća ’Ratko Mitrović’ biće smešten odsek za muziku Filuma koji radi u najtežim uslovima i na više lokacija u gradu. Ovaj odsek trenutno radi na pet lokacija u gradu, koristi prostore u školama ’Đura Jakšić’, ’Milutin i Draginja Todorović’, na Ekonomskom fakultetu, u Domu samoupravljača, što dovodi do otežanog funkcionisanja i toga da se neki od kolega koje zajedno rade na odseku uopšte ne sreću".
Foto: Z. S. M. (Danas)
- Nama je zaista drago što je problem muzičkog odseka rešen i nije nam želja da ugrozimo školovanje naših kolega, već želimo da skrenemo pažnju da i likovni odsek deli identične probleme, pa čak i lokacije (upravo problematičnu školu "Đura Jakšić"), koje su objektivno bile loše za zdravlje i rad studenata kako muzičkog tako i likovnog odseka, te i zajednički problem kolega sa istog odseka koji se uopšte ne sreću, navode dalje studenti.
Oni citiraju odeljak VIII (Prava i obaveze studenta), člana 97. Statuta fakulteta, kao i član 101 Zakona o visokom obrazovanju, kako bi javnosti predočili koja prava ima student:
- na upis, kvalitetno školovanje i objektivno ocenjivanje;
- na blagovremeno i tačno informisanje o svim pitanjima koja se odnose na studije;
- na aktivno učestvovanje u donošenju odluka u skladu sa Zakonom i Statutom;
- na samoorganizovanje i izražavanje sopstvenog mišljenja;
- na povlastice koje proizilaze iz statusa studenta;
- na podjednako kvalitetne uslove studija;
- na različitost i zaštitu od diskriminacije;
- na poštovanje ličnosti, ugleda i dostojanstva;
- da bira i da bude biran u Studentski parlament i druge organe fakulteta, odnosno univerziteta”.
- Ovim putem se pozivamo na gore navedene članove, a posebno na tačke 1. i 6. koje garantuju statutno i zakonsko pravo studenata na kvalitetno školovanje, ali i jednake i kvalitetne uslove za rad. Zbog navedenih problema, činjenice da studenti druge godine rade u jako zbijenim uslovima, kao i predloga da studenti treće i četvrte godine dele već tesne prostore, primorani smo da se obratimo ovim putem. Studenti koji stoje iza ovog dopisa ostvaruju uspehe ne samo u proseku ili radu na fakultetu, oni su i dobitnici stipendija, ali i predstavljaju Filum na izložbama, umentičkim kolonijama u zemljii i inostranstvu. Trudimo se da sa predanošću i poštovanjem prema profesorima, predmetima i fakultetu, poštujemo i obavljamo svoje obaveze (prema Statutu i zakonu, naravno), i smatramo da je podjednako, ako ne i više, bitno da fakultet ispuni već spomenuta zakonska i Statutna prava, dodaju studenti.
Napominju da su kolege sa drugih odseka izrazile podršku kroz pokrenutu peticiju, ali i zabrinutost profesora ne samo sa odseka likovnih umetnosti, već i svih drugih odeljenja fakulteta (filološkog i muzičkog) - zbog uslova.
Studenti očekuju od uprave i dekanata da odgovore u što kraćem roku sa konkretnim koracima za pronalazak nove lokacije za rad ovog odeljka.
- Očekujemo da koraci budu što pre preduzeti, kao znak da uprava fakulteta želi da reši problem koji stoji pred svima nama. Rešavanje ovog problema nije bitno samo za ovu generaciju studenata, već i za svaku buduću koje će nas naslediti, ali i za profesore i fakultet. Bitan je za ugled zajednički rad studenata i fakultet - to je naš zajednički cilj. Bitno je za rast i razvoj ove institucije, koju svi mi zajedno želimo da vidimo uspešnu, zaključuju studenti likovnih umetnosti Filuma.
Medijska pažnjaOvaj problem Filumovaca privukao je pažnju javnosti i van Kragujevca zahvaljujući, uz peticiju, i medijima. U prilogu
TV Nova Anđela Maslak je objasnila da se studenti snalaze na razne načine kako bi stigli sa neke lokacije na drugu.
- Nekada se organizujemo i nas nekoliko podelimo novac za taksi, ali se dešava i da kasnimo na predavanja. Još veći je problem što te prostorije koji fakultet obezbeđuje ne pružaju osnovne uslove za rad i studiranje. To su potpuno nehumani uslovi u kojima će verovatno boraviti i sledeće generacije ukoliko se mi sada ne izborimo za nove prostore. To ne mora odmah biti nova zgrada, već neki primereniji prostori, a kasnije, naravno, i nova zgrada.
Izjavu za
N1 dao je i dekan Komadina.
- Mi nemamo ništa. Bukvalno ništa. Koristimo prepravljene toalete, podrume. Ima učionica koje su sasvim u redu, ali sve skupa stanje je loše. Čekamo dugo. Predugo. Lokaciju imamo, ona je namenjena Filumu već više od decenije. Filum je dobio, pa nije dobio pare kojim bi to zidao, kako je dogovoreno.
Ranije peticije
Podsećamo da je peticija bila sredstvo borbe i prošle godine, tada je naslovljena
"Za rešavanje pitanja objekta Filološko-umetničkog fakulteta u Kragujevcu i blagovremeno i ažurno pružanje informacija".
Takođe i pretprošle godine kada su studenti druge godine sa Katedre za muziku u medijima, potpisali su peticiju protiv profesorke solfeđa K. P. i od fakulteta tražili da im obezbedi zamenu.
Studentske peticije je bilo i pre 14 godina, tada je nezadovoljstvo izazvala odluka Ministarstva prosvete o raspodeli mesta i novim kvotama, a reagovali su akademci, ali i uprava kragujevačkog univerziteta.
Od obećanja do obećanja
Kada je reč o obećanjima novog radnog prostora za Filum, i tu postoji hronologija.
I pre deset godina tema je bila izmeštanje, a jedna od adresa za selidbu bila je Dom vojske.
Da će biti izgrađna zgrada Filuma, obećao je ministar Šarčević pred TV-kamerama 2. juna 2020. godine, a onda i 13 dana kasnije u prisustvu premijerke Srbije.
Njegovim stopama išao je naslednik na funkciji Ružić koji je 21 maja 2021. godine izjavio da je realno da izgradnja Filuma u Kragujevcu krene početkom 2022. godine. I ta "izvesna" izgradnja ostala je u TV-arhivi.
Gradnja zgrade bila je "na papiru" i u 2022. godini, ali se odatle nije pomakla do danas. Na papiru su ostali kvadratni metri, lokacija, kredit, dokumentacija...
Istorijat
Na početku istorijata ove institucije zabeleženo je da Filološko-umetnički fakultet Univerziteta u Kragujevcu "simbolično baštini tradiciju Liceuma Knjažestva Serbskog, prve visokoškolske ustanove moderne Srbije, osnovane 1838. godine u Kragujevcu nastojanjem kneza Miloša Obrenovića.
Već 1839/1840. godine nastojanjem Atanasija Nikolića, prvog rektora Liceuma, uvode se u nastavu prvi put u Srbiji, između ostalih predmeta, i nemački i francuski jezik, vokalna i instrumentalna muzika i crtanje.
Nakon preseljenja Liceuma u Beograd (1841) nastaje dug period bez univerzitetskog života u Kragujevcu. Osnivanjem Univerziteta u Kragujevcu (1976) stiču se uslovi za ponovno zasnivanje humanističkih i umetničkih studija u Kragujevcu..."
I pre više od 180 godina, preseljenje je kao zla kob pratilo sudbinu Univerziteta u Kragujevcu. Ostaje sasvim pristojno očekivanje da će današnji donosioci odluka na republičkom i lokalnom nivou promeniti "tok istorije" i da će konačno stvoriti uslove za krupan pomak - od papira ka temeljima, da će bar budućim generacijama studenata Filuma obezbediti zdrave uslove za obrazovanje, a da će se oni samo time baviti. Uz sticanje znanja, današnjoj generaciji preostaje borba i za buduće kolege svim sredistvim za normalan univerzitetski život, pa i peticijom.
D. M. M. - PPNS
KALENDAR DOGAĐAJA U KRAGUJEVCU - DESET GODINA NA PPNS
STRANICA KOJA SE ČUJE - ZORAN MODLI
PRVI PRVI NA SKALI FB STRANA, TVITER, INSTAGRAM, TREDS
PODRŽI PPNS!
Komentara: 0