Izveštaj o radu REM za 2019. godinu
(izvod)
Mere opomene
Preduzeće za marketing, izdavačku delatnost, radio i televiziju HAPPY TV d.o.o. – HEPI TV, Beograd, zbog toga što je u svom televizijskom programu dana 23.06.2019, kao i 27.06.2019, u rijaliti programu „Parovi“ emitovao neoznačen programski sadržaj u kome je prikazan sadržaj nepodesan za osobe mlađe od 18 godina, emitovanjem sadržaja u kojem je prikazano fizičko i verbalno nasilje nad jednim od učesnika*
Prilog: Rešenje
Mere upozorenja
Preduzeće za marketing, izdavačku delatnost, radio i televiziju HAPPY TV d.o.o. – HEPI TV, Beograd, zbog toga što je u svom televizijskom programu dana 12.10.2019, u rijaliti programu „Parovi“ emitovao nepravilno označen programski sadržaj nepodesan za osobe mlađe od 18 godina, emitujući pre ponoći prizor oralnog seksa među akterima tog programa
Prilog: Rešenje
Iz tabelarnog prikaza prijava tokom 2019. godine sa najčešćim temama koje su bile predmet prijava
Najčešća tema/Broj prijava
- Govor mržnje 2
- Dostojanstvo ličnosti 3 Neobjektivno i/ili neistinito izveštavanje 4
- Neistinito izveštavanje – govor mržnje 153
- Neobjektivno ili neistinito izveštavanje – dostojanstvo ličnosti 15
- Zaštita maloletnika 19
- Rijaliti 190
- Političko oglašavanje van predizborne kampanje 9 Oglašavanje 15
- Zloupotreba lakovernosti 7 Ostalo 20
Ukupno 437
SLUŽBA ZA NADZOR I ANALIZU PROGRAMA PRUŽALACA MEDIJSKIH USLUGA
Nad rijaliti-programima je sprovođen kontinuiran vanredni nadzor u cilju beleženja potencijalno spornih sadržaja i blagovremenog izveštavanja Saveta Regulatora o svim potencijalno incidentnim slučajevima. U takvim slučajevima, Služba za nadzor i analizu promptno je reagovala, te sprovodila i trenutni, hitni nadzor u cilju ubrzanog postupanja.
Prioritet u nadzoru imali su sadržaji koji su mogli biti sporni sa stanovišta kršenja ljudskih prava, te sa stanovišta zaštite maloletnika (kao gledalaca i kao učesnika u programu). Služba je obavila uvid u sve sadržaje u vezi sa kojima su stizale prijave građana zbog mogućih ugrožavanja njihovih prava u programima pružalaca medijskih usluga. U situacijama u kojima se prijave nisu odnosile na ugrožavanje ličnog interesa, Služba je, kada je smatrala da je to potrebno, inicirala pokretanje postupka po službenoj dužnosti.
Po osnovu različitih vrsta nadzora, za potrebe postupanja po prijavama, produženja dozvole, vanrednog povremenog nadzora, zatraženi su i dobijeni snimci od 199 pružalaca medijskih usluga. Samo je po osnovu dostavljanja snimaka zbog provere poštovanja ugovora o privatizaciji dostavljeno 307 zasebnih snimaka programa.
U 2019. godini je primljeno 437 prijava u vezi sa programskim sadržajima PMU, ako podnosioci smatraju da se tim sadržajima vređaju ili ugrožavaju njihovi lični interesi ili opšti interesi. Najviše prijava, 190 pristiglo je zbog sadržaja u rijaliti programima, a 153 prijave zbog neistinitog izveštavanja. Ostale prijave odnose se na povredu dostojanstva ličnosti, političko oglašavanje van predizbornog perioda i sl.
Nevladine organizacije i udruženja građana su u 2019. godini podnele ukupno osamnaest (18) prijava, organi vlasti tri (3), novinari pet (5).
Prilog:
Rijaliti TV-programi 1 (2015) Prilog:
Rijaliti TV-programi 2 (2017)